Robert Šlachta na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny (23.6.2016). | foto: Dan Materna, MAFRA

Nebudu pracovat pro oligarchy ani kandidovat na hejtmana, řekl Šlachta

  • 207
Bývalý šéf protimafiánského útvaru policie Robert Šlachta se nechystá hledat práci u soukromých společností či oligarchů, nemíří ani do krajské politiky. Uvedl to v nedělních Otázkách Václava Moravce. Do civilu odejde ve čtvrtek, nejradši by zůstal ve službách státu.

„V současné době nemám žádné připravené zaměstnání. Poslední tři týdny jsem žil tím, že odcházím od policie,“ uvedl v ČT Šlachta. „Chtěl bych zůstat ve službách státu, doufal jsem, že zůstanu policistou. Rozhodně nepůjdu do služeb nějakého oligarchy a neobjevím se na kandidátce nějaké strany na hejtmana,“ prohlásil.

Uplatnění v soukromém sektoru našel dříve například exředitel protikorupční policie Libor Vrba, kterého do svého zdravotnického holdingu Agel angažoval miliardář Tomáš Chrenek. Do jeho služeb nedávno zamířil i bývalý šéf Finančního analytického útvaru ministerstva financí Milan Cícer (více jsme psali zde).

Boj o reformu policie

Šlachta odmítl, že by z Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu unikaly informace do Lidových novin. Deník jako první na začátku června zveřejnil informace o chystané policejní reformě. „My jsme informace o reorganizaci čerpali také v médiích,“ uvedl Šlachta.

První zmínku o reformě se prý bez dalších podrobností dozvěděl 13. května. „Že je hotová střecha a budou se slučovat útvary, nám bylo sděleno 9. června. Bylo nám řečeno, že s tím nemůžeme nic udělat,“ popsal Šlachta. Posléze oznámil svůj odchod od policie (více o jeho rezignaci čtěte zde).

„Vadil mi způsob komunikace s námi. Pokud vedete 450 lidí a odvádíte dobrou práci, tak by to mělo probíhat jinak,“ prohlásil v ČT.

Podle Šlachty by se reforma policie navíc měla tvořit odspodu a ne od ředitelů útvaru. Do 1. srpna, kdy má reorganizace začít, se podle něj stihne maximálně administrativa a změna názvu útvarů.

Premiér Bohuslav Sobotka 19. června prohlásil, že by policejní prezident měl nabídnout odcházejícímu šéfovi ÚOOZ místo ve státních službách. „Je to věc, která je v kompetencích policejního prezidenta nebo ministra Chovance. Pokládám ale za rozumnější, aby lidé, kteří mají z povahy svého povolání poměrně velké množství informací, zůstali působit ve složkách státu,“ prohlásil předseda vlády (více čtěte zde).

V kauzách kolem Nečasové padnou další obžaloby

Šlachta v OVM dále ujistil, že v trestních kauzách kolem Jany Nečasové (dříve Nagyové), které odstartoval zásah ÚOOZ na Úřadu vlády, padnou další obžaloby. O oprávněnosti zásahu, které vedl až k pádu tehdejší vlády Petra Nečase, je Šlachta dodnes přesvědčený, přestože vyšetřování v několika liniích trvá velmi dlouho.

„Další věci jdou k soudu, obžaloby jsou připravené, rozsah zajištěných materiálů, které se musely dokončit, musely se dotáhnout do konce, právní pomoci, ze Švýcarska, byly obsahově hrozně moc náročné pro naše lidi, kteří je zpracovávali,“ uvedl Šlachta.

Další z věcí, které se v souvislosti s policejním zásahem před třemi lety řeší, je také velké množství zabavených peněz a zlata. „Myslím, že odpověď přijde velmi brzy. I pro veřejnost,“ uvedl Šlachta s tím, že policie ví, komu zabavené zlato i peníze patří (více o zabaveném zlatu a penězích zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue