Rekord nepadl. Běžci půlmaratonu bojovali v Olomouci s pekelným vedrem

• 9
Extrémní podmínky provázely v Olomouci sedmý ročník Mattoni 1/2Marathonu. Navzdory podvečernímu startu panovaly teploty přes třicet stupňů a ovlivnily i výkony nejlepších. Záchranáři ošetřili přes sto lidí a ani plánovaný útok na rekord závodu i hranici jedné hodiny nevyšel.

Vítězný Keňan Stanley Biwott proběhl cílem v čase 1:00:46. Mezi ženami obhájila loňský titul jeho krajanka Mary Keitanyová výkonem 1:08:53.

Šest Keňanů na startu umí zaběhnout půlmaraton pod hodinu, v rozpálených olomouckých ulicích však postupně jeden po druhém odpadávali. Jediný, kdo se s podmínkami dokázal vyrovnat, byl třicetiletý Biwott. Od pátého kilometru běžel sám a nakonec měl v cíli náskok čtyři a půl minuty.

„Bylo opravdu velké horko, na trati to bylo znát. Kdyby bylo chladněji, mohl jsem běžet čas možná i pod 59 minut,“ přemítal keňský vytrvalec, který za svou zemi poběží maraton na olympiádě v Rio de Janeiru.

I další místa na stupních obsadili Keňané, druhý byl Richard Mengich v čase 1:05:17 a třetí Geoffrey Kipyego za 1:06:04. O deset vteřin pozadu byl první Evropan Vitalij Shafar z Ukrajiny.

Mezi ženami si stejně jako před rokem běžela svůj závod Mary Keitanyová. Druhá žena světových historických tabulek se na trati vydala ze všech sil a v cíli měla problémy udržet se na nohou, stejně jako řada dalších elitních běžců.

„Jsem ráda, že se mi podařilo obhájit loňské vítězství, tentokrát to však byl velmi náročný závod. Každý krok byl těžký,“ přiznala čtyřiatřicetiletá Keňanka, která soupeřkám nastoupila na osmém kilometru.

Záchranáři ošetřili přes sto lidí

Nejlepší Češka Eva Vrabcová ztratila na vítězku více než šest minut a mezi ženami doběhla sedmá. „Čas úplně skvělý není, počasí udělalo své a jsem po náročném soustředění, kde jsem to s tréninkem trochu přehnala. Teď se soustředím na mistrovství Evropy v Amsterdamu a jsem ráda, že se mi běželo v rámci možností dobře,“ komentovala svůj výkon 1:15:16 Vrabcová, kterou letos kromě evropského šampionátu čeká i maratonská trať na olympiádě.

Z českých mužů byl nejrychlejší Pavel Dymák, čas 1:12:10 stačil na deváté místo. „Počasí bylo nevyzpytatelné a nevěděl jsem, co to se mnou udělá. Až do patnáctého kilometru jsem se trápil, ale pak jsem se rozběhl a zbytek závodu i vítězství jsem si užil,“ líčil po závodě osmadvacetiletý vytrvalec Hvězdy Pardubice.

Letošní závod v ulicích Olomouce běželo rekordních 6 200 účastníků. Kromě atletů se na start postavili lidé, kteří mají běh jako hobby. I jim dalo tropické počasí zabrat.

„Zatímco loni záchranáři ošetřili zhruba dvě desítky lidí, při letošním závodu posádky převezly do fakultní a do vojenské nemocnice 32 lidí. Ve stanu pak v průběhu závodu prošlo zdravotnickou pomocí dalších 70 osob,“ popsal mluvčí krajské záchranné služby Zdeněk Hošák.

Doplnil, že žádný závodník neutrpěl vážnější zranění, drtivá většina ošetřených jen přecenila své síly. „Zdravotníci se museli vypořádat s dehydratací a celkovým vyčerpání zraněných, někdy bohužel i s mírně agresivním přístupem závodníků odmítajících naši pomoc,“ uvedl mluvčí.

Běžce tradičně hnaly kupředu tisíce lidí, kteří lemovali trať. „Atmosféra byla vynikající, fanoušků bylo všude plno. Výborná byla i trať, i když jsem sem tam klopýtl na tramvajových kolejích,“ popsal nevidomý běžec Ondřej Zmeškal, který absolvoval půlmaraton s trasérem.

Zážitky účastníků gradovaly v cíli, kde většinu z nich vítali celé rodiny, partneři či přátelé. „Jsi náš hrdina,“ znělo z jejich úst nejčastěji.