Londýnská burza (Ilustrační foto)

Londýnská burza (Ilustrační foto) | foto: Reuters

Burzy po brexitu odepsaly dva biliony dolarů. České akcie ho ustály

  • 84
Britské NE Evropské unii smazalo v pátek z globálních kapitálových trhů dva biliony dolarů (asi 48,82 bilionů korun). Investoři po celém světě přelili svá aktiva do střednědobě bezpečnějších státních dluhopisů nebo zlata. Britská libra se propadla na nejnižší hodnotu za posledních 31 let. Pražská burza nejprve prudce oslabovala, v průběhu dne ale zvládla zkorigovat ranní až desetiprocentní propad.

Dopad britského referenda, ve kterém se téměř 52 procent voličů Spojeného království vyslovilo pro vystoupení Velké Británie ze společného evropského projektu, byl v pátek cítit po celém světě.

Rána pro investory, kteří ve většině případů očekávali, že země v Evropské unii setrvá, může mít navíc dopad i na rozhodnutí americké centrální banky Fed o zvyšování úrokových mezd. Další centrální banky po celém světě ji mohou následovat v zamezení postupného uvolňování protikrizových hospodářských politik, které zavedly v reakci na finanční krizi v USA v roce 2008.

ČNB může prodloužit intervence

Hovoří se o tom, že Česká národní banka (ČNB) posune režim devizových intervencí, ve kterém uměle oslabuje korunu a drží ji na hranici 27 korun za euro. ČNB v květnu oznámila, že protikrizový režim nejspíše ukončí v květnu příštího roku. Čeští ekonomové si po pátečním dění na globálních trzích dokáží představit konec i v roce 2018.

Z ČNB na výsledky reagoval viceguvernér Mojmír Hampl, podle kterého si Británie i zbytek Evropy a jejich instituce s případnými krátkodobými tržními šoky způsobenými brexitem poradí. Stejně ve vyslovil i šéf Britské centrální banky Mark Carney, který uvedl, že „nebude váhat přistoupit k opatřením, které by si trh vyžádal.“

Co se akciových trhů týče, na odchod Britů již brzy ráno zareagovala japonská burza, která během dne odmazala 7,9 své hodnoty. Hongkongský index Hang Seng v pátek odepsal 2,9 procenta.

Z evropských trhů brexit nejvíce dopadl na akciové tituly v Itálii, které celkově odepsaly 10 procent. Německý akciový index Dax ztratil 6,8 procenta své hodnoty. Západoevropský index FTSEurofirst 300 v závěru obchodního dne klesl o 6,4 procenta na 1273,4 bodu, když zpočátku ztrácel 8,5 procenta. Masivní propad zažily hlavně akcie evropských bank, které během dne ztrácely až 30 procent.

V pátek výrazně klesly i akcie na ameckých burzách. Dow Jonesův index 30 předních akciových titulů v závěru odepsal 3,39 procenta. Širší index S&P 500 klesl o 3,60 procenta na 2037,30 bodu, což bylo jeho minimum za tři měsíce. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 4,12 procenta a utrpěl nejhlubší denní ztrátu od září 2008, kdy vypukla vrcholná fáze finanční krize. Za celý týden přišly Dow Jones a S&P 500 o 1,6 procenta. Technologický index Nasdaq ztratil 1,9 procenta.

Britské akcie jsou v klidu

Na britské referendum zareagoval poměrně klidně tamní index FTSE100, který od rána odepsal 1,9 procenta své hodnoty. Ještě ráno přitom jeho akciové tituly odepisovaly osm procent.

Jednou z příčin oživení britských akcií byl propad libry, který postupem dne pomáhal akciím britských vývozců. Její kurz se v reakci na výsledek referenda propadl vůči dolaru o deset procent a dostal se na nejnižší úroveň za tři desetiletí.

Britská volba

Nejvíce ztratily akcie britských bank a stavebních společností. Akcie stavební firmy Barclays spadly o 16 procent. Akcie bankovních domů Lloyds a Royal Bank of Scotland odepsaly 21 a 17 procent. Britský index FTSE 250, který je více exponovaný vůči tamní ekonomice, se propadl o 6,8 procenta.

Za celý týden londýnská burza díky silnému růstu v předešlých dnech získala asi dvě procenta.

V Praze se černý pátek nekonal

Pražská burza v návaznosti na výsledek hlasování prudce oslabovala, v průběhu dne ale zvládla zkorigovat ranní až desetiprocentní propad. Index PX nakonec klesl o 4,17 procenta na 819,58 bodu. Nejhůře dopadly akcie Erste Bank, rostla pouze textilka Pegas Nonwovens.

Oslabily i energetické tituly kótované na pražské burze, které se propadaly s poklesem cen ropy. Ta během dne klesla pod hranici 50 dolarů za barel. Elektrárenská společnost ČEZ uzavřela se ztrátou 2,49 procenta a petrochemický holding Unipetrol výrazně odmazal dopolední ztráty a skončil níže o 1,76 procenta.

Česká měna se v pátek večer obchodovala za 33,29 korun za libru, proti čtvrtečnímu závěru tak byla k libře silnější o více než dvě koruny. Vůči euru naopak oslabovala o šest haléřů na 27,14 koruny za euro a k dolaru dokonce o 52 haléřů na 24,38 koruny.