RECENZE: Clooney a Robertsová drží Hru peněz pevně v rukou

  • 4
Herečka Jodie Fosterová zůstala za kamerou coby režisérka, před ni postavila neméně slavné kolegy George Clooneyho a Julii Robertsovou. Výsledkem je thriller Hra peněz, jenž jde po premiéře v Cannes do našich kin.

Recenzent Peter Bradshaw o Hře peněz v listu Guardian napsal, že to „není mistrovské dílo, ale laskavá porce popcornové zábavy“. Však jsou také diváci k novince o poznání vlídnější, v diskusích oceňují napětí, spád, nečekaný humor i souhru páru z Dannyho parťáků. A vesměs mají pravdu.

Hra peněz

65 %

Režie: Jodie Fosterová

Hrají: George Clooney, Julia Robertsová, Jack O’Connell

USA, 2016, 95 minut

Kinobox: 71 %

IMDb: 6.5

Především Hra peněz chytře pracuje s rytmem, odehrává se totiž takřka v reálném čase přímého přenosu. Clooney hraje moderátora televizního pořadu o financích a Robertsová jeho režisérku; když násilím do studia během vysílání vtrhne zkrachovalý důvěřivec se zbraněmi a výbušninou v podání Jacka O’Connella, mají pouze omezenou dobu, aby před miliony diváků ve vyhrocené situaci obstáli, pokud jim odhalí zákulisní machinace akciového trhu.

Nad zápletkou si člověk vybaví Sázku na nejistotu, film s oscarovým scénářem, který se rovněž pohyboval ve světě vysokých financí, ale dovedl je vysvětlit srozumitelně, dokonce zábavně. V podobné situaci se octla Hra peněz: tančí mezi povinnými ekonomickými pojmy, aniž by se však v jejich odbornosti laický divák ztrácel.

Jistě, od počátku je zřejmé, že zoufalý útočník je ve skutečnosti obětí a že finále vyústí v moralitu. Nicméně Fosterová příběh vypráví jako profesní detektivku včetně rutinního cynismu, pod nímž televizní zaměstnanci postupně objevují zbytky někdejší čisté novinařiny, navíc detektivku, jež neztrácí tempo ani tajemství a zaskočí několika chytrými zvraty. Třeba moderátorův pokus o „sbírku“ na záchranu vlastního života či videovzkaz útočníkovy těhotné manželky postaví veškerá očekávaná klišé na hlavu.

Brnkání na nervy

Režijní jistota z filmu dýchá až kupodivu, o herecké snad nikdo ani nepochyboval. Robertsová u režijního pultu řídí dálkově moderátora, kolegy i policii s věcnou sebekontrolou, již občas prolomí černý humor, a totéž platí pro Clooneyho, jehož postava nezapře kabaretiérské návyky a sklon k sarkasmu ani s pistolí u hlavy. Mimochodem Clooney tančící ve výstředních kostýmech před monitorem s burzovními čísly je opravdu k pomilování.

Hvězdy zkrátka drží Hru peněz pevně v rukou, a třebaže známý modelový půdorys ohrožení poskytuje neméně tradiční záminku k sebevýprodeji charakterů, jeho aktéři si uchovávají civilní výraz. Tím lépe pro diváka, protože v melodramatické tónině by zručné brnkání na vypjaté nervy tolik nezabíralo.

Běžný žánr, který si dopřál luxus řemesla, má pět procent k dobru za to, že lidsky vyloží i algoritmy.