VIDEO: Zahrabat se jako Anděl. Hamr otevřel kemp z komedie s Marvanem

  • 12
V Hamru na Jezeře na Českolipsku lze znovu zažít stejnou rekreaci, jakou měl nerudný revizor Gustav Anděl ve filmu pro pamětníky. Obec za 5,5 milionu koupila, opravila a zpřístupnila kemp s pláží, kde se před třiašedesáti lety natáčel slavný snímek Dovolená s Andělem s Jaroslavem Marvanem. A retro táhne.

Během prvních dnů sem zavítalo 300 lidí, další stovky už si tu svou dovolenou zarezervovaly.

Dovolená s Andělem

Film vznikal na hamerské pláži. Řada lidí si dodnes myslí, že se natáčelo i v chatě Jezerka, která v té době v Hamru stála. Štáb se však pouze inspiroval jejím jménem a interiérové záběry točil ve fiktivní chatě Jizerka v Jevanech u Prahy. Ta skutečná Jezerka byla po objevení uranu stržena. Ostatně nález uranových ložisek znamenal pomalý konec Hamru na Jezeře jakožto Riviéry severu. V okolí se vytyčil vojenský prostor, v sousedství jezera vyrostly uranové doly, v roce 1985 muselo být z bezpečnostních důvodů dokonce jezero vypuštěno. Stovky metrů pod jeho dnem se těžil uran. Rekreace tu skončila. Jezero napustili až v roce 1994, kdy už se uran netěžil. Získat zpět ztracené rekreanty ovšem trvalo, teprve dnes lze vysledovat stabilní návštěvnost zdejších kempů, penzionů a pláží. Na Dovolenou s Andělem tu ale pořád vzpomínají. Film v kinech vidělo přes 5 milionů diváků a dodnes jej reprízují v televizích.

„Tady po té pláži chodil Marvan, když si chtěl zahrát šachy a Vyhlídka v podání Josefa Kemra mu chtěl radit,“ ukazuje starosta Hamru Milan Dvořák slavné místo z nestárnoucí komedie.

A podobných je tu víc: o kus dál sbíral Anděl houby, hned vedle si zase zahrabán do písku vyhříval revma. Pláž v kempu, který dlouhá desetiletí chátral, je doslova nasáklá vzpomínkami na film. Aby jej co nejvíc připomínal, to bylo ostatně zadání, které starosta plnil, když obec chatovou osadu koupila.

„Doba, kdy film vznikl, byla pro naše letovisko tou nejlepší. Byli jsme tehdy slavnější než Máchovo jezero, vedle do vládní vily se jezdil rekreovat i prezident Zápotocký,“ hlásí se k filmu Milan Dvořák.

Kemp nechal starosta nákladem téměř jeden milion korun kompletně opravit, chatkám zařídil nový nátěr, elektroinstalaci i postele. Areál vybavil sociálním zařízením se sprchami. Hlavní srub, symbolicky pojmenovaný Gustav, získal kuchyňku a nový kabát.

V celém kempu se kácely náletové dřeviny a pláž získala nový písek. Smyslem ale nebylo vytvářet moderní zařízení s připojením wi-fi, ale retro místo, kam zamíří lidé unavení wellness hotely a sterilními penziony.

Hamr připomíná návštěvníkům Švédsko

Takoví jsou třeba manželé Helmovi z Prahy, kteří právě v osadě Anděl tráví svoji týdenní dovolenou ve společnosti dcery Renaty.

„Vyhlídli jsme si to už na jaře, protože nám učarovalo hamerské jezero. Nestačili jsme zírat, jak moc se kemp od té doby proměnil. Připadáme si tady jako ve Švédsku - písek, stromy a chatičky. No a ty panoramata...“ rozhazuje nadšeně rukama Lucie Helmová.

Dvořák jí dává za pravdu. Kdo Hamr na Jezeře navštíví, vždycky se sem vrátí. Málokteré místo má totiž na malém prostoru koncentrováno tolik lákadel.

„Nejzajímavějšími jsou přírodní památky, například kopec Děvín se stejnojmennou zříceninou hradu, hned vedle je Hamerský Špičák, o kus dál prastarý důl za železnou rudu Schachtenstein, kousek vedle pak Černé jezero s rašeliništěm a masožravými rosnatkami. Za návštěvu stojí i hrad Stohánek a Jelení vrch. Dá se tu rybařit hned vedle pláže, lesy jsou plné hub a borůvek,“ vypočítává starosta.

Magnetem je i takzvaná psí pláž: asi jediné místo v Libereckém kraji, kde je vstup k vodě povolen se zvířaty. Ke vstupence dostanou lidé sáček na hovínka a tenisák.

„Chodilo mnoho lidí se psem, nechtěli jsme je odmítat. Pes je přece člen rodiny, bez něj by sem mnozí nešli. Tak jsme odbagrovali kus břehu, dosypali tam kamení a ohradili kus pláže jen pro ně,“ vysvětluje starosta.

Přestože obec zatím existenci nového kempu s pláží nikde neinzeruje, šeptanda sehrála svoje a o možnost ubytovat se ve srubu Gustav se lidé doslova poprali.

„Už tu bylo kolem 300 lidí a dalších 400 tisíc máme na účtu za objednané dovolené na léto. Tímhle tempem se naše investice do koupě osady i její opravy do pěti let vrátí a budeme tu moci vybudovat třeba skluzavku, jakou lidé znají z filmu,“ vypočítává Milan Dvořák.

A kdo na slavnou Andělovu pláž zavítá, možná na ní potká i sympatickou seniorku Evu Zmrhalovou, možná poslední žijící účastnici natáčení slavného filmu.

Žena se ve snímku mihla jako děvčátko hrající si na písku na pláži. „Jsem ráda, že se obec hlásí k odkazu filmu. Není tolik míst v Česku, která by se mohla pochlubit tím, že jsou každý rok v televizi,“ usmívá se paní Eva, obyvatelka Hamru na Jezeře.