Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pro mě tank, pro ostatní Dušína. Vědci ukázali problém samořídících aut

Jak se má počítač rozhodnout v případě, že nelze zabránit ztrátám na životě? Vědci zkoumali vnímání klasického etického dilematu. První část výsledků je celkem očekávatelná: lidé chtějí, aby auta dělala etická rozhodnutí, pokud nejde o život zrovna jim. Důsledky tohoto měření jsou ale zajímavější.

Auta, která dokážou na silnici fungovat bez řidiče, se stávají realitou. Vozový park Google se rozšiřuje a na ulicích v Kalifornii už jsou autonomní auta pečená vařená - a zatím velmi bezpečná. Další firmy (např. Tesla, Volkswagen nebo Mercedes) jsou také aktivní a celkově to vypadá, že revoluce se v tomto případě odehraje mnohem rychleji, než jsme si před pěti lety mysleli.

Jenže auto plně ovládané umělou inteligencí s sebou přináší i řadu otázek právnických až filosofických: kdo může za to, když auto nabourá? A konkrétněji: jaké etické rozhodování bychom měli robotická auta „naučit“?

Počítač za volantem: zákony robotiky nebo sobectví?

Obecně se má za to - a dosavadní testy to potvrzují - že robotická auta výrazně sníží počet nehod na silnicích. Není těžké pochopit proč: lidé špatně odhadují vzdálenost, usínají za volantem, řídí opilí a zmatkují. Nic z toho od počítačů nečekáme.

Počítač je ale zcela racionální i v situaci, kdy lidský řidič reaguje zcela instinktivně. Před autem je z ničeho nic člověk, pokud se mu vyhnete, ohrožujete svůj vlastní život a život svých pasažérů. Nemáte šanci domyslet během půl sekundy všechny etické aspekty svého rozhodnutí. Počítač ale ano. Otázka zní, jak by takové rozhodnutí mělo vypadat.

„I kdyby se jednalo o naprosto neobvyklé situace, programátor stejně musí naprogramovat, jak se v takové situaci auto zachová,“ píše Jean-François Bonnefon a jeho kolegové. Ve svém výzkumu - publikovaném v prestižním vědeckém časopise Science - si dali za úkol zjistit, jak lidé očekávají, že by se autonomní auta měla rozhodovat v kritických situacích, kdy je téměř jisté, že někdo zemře.

Tři modelové situace: auto se musí rozhodnout mezi (A) najetím do skupiny chodců a najetím do jednoho chodce, (B) najetím do chodce nebo nárazem, který ohrozí pasažéra, a konečně (C) najetím do skupiny chodců nebo nárazem ohrožujícím pasažéra automobilu.

Asimovovy robotické zákony

Populární spisovatel sci-fi, Isaac Asimov, představil tři základní zákony, kterými by se měli řídit roboti:

  • ochránit člověka
  • ochránit majetek
  • ochránit sebe

Více o Asimovových zákonech v praxi

Obecně lze identifikovat dva principy, podle kterých se lze v takovém případě rozhodnout:

  • „utilitární“ princip většího dobra - podle tohoto mravního principu by měla být zvolena možnost, která vede k menšímu utrpení, zjednodušeně tedy ohrožení menšího počtu lidí. Tímto směrem uvažoval Asimov, když navrhl slavné tři zákony robotiky.
  • „sobecký“ princip ochrany sebe sama - druhý princip vychází z lidského pudu sebezáchovy a říká, že každý se snaží především zachránit sebe, a teprve potom se může ohlížet na ostatní

Výzkumníci předložili různé scénáře v šesti on-line studiích celkem 1 928 účastníkům. Výsledky lze shrnout do jednoduchého a nepříliš překvapivého závěru: „Lidé schvalovali naprogramování samořídících automobilů tak, aby automobil obětoval svého pasažéra, pokud tím může zachránit větší množství lidí. Účastníci by také chtěli, aby si takové auto kupovali ostatní lidé. Oni sami pro sebe by ale preferovali, kdyby jejich samořídící auto chránilo v kritickém okamžiku jejich život, nikoli životy ostatních.“

Jaká je nejlepší strategie prodeje?

Na tom, že lidé chtějí pro sebe něco jiného, než pro ostatní, není nakonec nic nového. Každý by chtěl, aby ostatní stáli poslušně ve frontě (dodržovali etickou normu), nicméně skoro každý by uvítal, pokud by mohl dlouhou frontu předběhnout (porušit etickou normu). Etika zná tento problém jako princip užitečnosti pro celek (anglicky: greater good, tedy větší dobro). Bonnefon a jeho kolegové ale ukázali, že v případě samořídících aut může tato přirozená lidská preference vést k zajímavému pragmatickému řešení.

Je možné, domnívají se na základě výzkumu vědci, že lidé si nebudou chtít kupovat auta, která by neměla za úkol jejich ochranu. Zatím jsme totiž zvyklí na to, že auto chrání především své pasažéry: bezpečnostní pásy, airbagy, deformační zóny, to vše má zvýšit bezpečnost lidí uvnitř auta. Zaplatit za auto, které by v případě volby zvolilo „morální variantu“ i na úkor svého majitele, to se řadě lidí příčí.

Auto, které by za každou cenu chránilo majitele, mělo 50 bodů oblíbenosti (medián hodnocení na škále 1 až 100), zatímco u auta, které by bylo naprogramováno „eticky“, klesla jeho oblíbenost na 19 bodů. Jinými slovy, přestože účastníci souhlasili, že etické auto je pro společnost lepší, raději by si koupili auto, které je bude jako tank chránit „hlava nehlava“.

„Na světě je řada příkladů, kdy všichni mají pokušení vézt se na obětavosti ostatních,“ připomínají autoři studie. „Obvyklým řešením je regulace, která vynutí chování, které vede k obecně prospěšnému výsledku.“ Ale jeden z šesti průzkumů, který vědci provedli, ukázal, že vynucení „etického algoritmu“ by mohlo znatelně snížit atraktivitu takových aut a tím i zpomalit jejich prodej.

Auto vnímá svět jako velké množství objektů v prostoru. Každému objektu přiřadí rychlost, polohu a snaží se předvídat jeho další chování.

Méně prodaných samořídících aut by tak paradoxně znamenalo, že regulace, která měla zachránit více životů, jich tak nakonec více zmařila. Vědci odhadují, že samořídící auta zachrání mnohem více životů tím, že nahradí řidiče. Naprosto výjimečné situace, kdy auto musí volit mezi tím, koho zachrání, mají na celková čísla pramalý vliv. Ale naprogramovat auta ve stylu sebeobětavých Mirků Dušínů by znamenalo snížit jejich prodej a tím zvýšit nehodovost oproti stavu, kdy by více lidí koupilo samořídící (byť „sobecká“) auta.

Podobných paradoxů bude ve světě, kde počítače rozhodují, rozhodně více. „Najít způsob, jak naprogramovat etické samostatné stroje, je jedna z nejtrnitějších výzev ve zkoumání umělé inteligence,“ domnívají se vědci. „Naším výzkumem jsme chtěli ukázat na jeden ze způsobů, jak k této výzvě přistoupit a jak změřit očekávání lidí v této oblasti.“

Jak auto Google vidí svět:

Chtěli byste, aby samořídící auto v případě problémů ochránilo raději skupinu chodců než vás?

celkem hlasů: 3682

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 2. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 2733
Ano
Ano 628
Nevím
Nevím 321
Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...