Šlachtovi nedali poslanci šanci, aby promluvil. Je to zklamání, řekl

  • 1586
Robert Šlachta, dosavadní šéf protimafiánské jednotky, odcházel ve čtvrtek večer ze Sněmovny zklamán. Šlachta, který opouští policii na protest proti její reorganizaci, nemohl vystoupit před poslanci bezpečnostního výboru. Neshodli se totiž na programu jednání výboru, jen se dvě hodiny dohadovali.

Pro návrh programu hlasovalo sedm z 15 členů výboru. Proti byli tři a čtyři se hlasování zdrželi. Jeden ze členů nehlasoval. „Je to pro mě velké zklamání a zkušenost,“ řekl iDNES.cz při odchodu z jednání Šlachta.

Poslanci se v přeplněné a vydýchané místnosti věnovali jen procedurálním hádkám. Třeba o tom, jak se bude jmenovat bod jednání, či zda navrhnou zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Až se nakonec neshodli na ničem a program o jeden hlas neprošel, když těm, kdo o vystoupení Šlachty stáli, chyběl hlas komunistky Zuzky Rujbrové, s nímž dopředu počítali. Šlachta ani olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan tak nedostali šanci před poslanci promluvit.

Nechci, abychom byli hnojomet, durdil se Dolejš z ČSSD

„Pro nás není partnerem pochůzkář ani policejní plukovník,“ rozzlobil se hned v úvodu jednání bezpečnostního výboru poslanec opoziční TOP 09 Daniel Korte nad tím, že byl výbor vůbec svolán.

„Bojím se, k čemu tady chceme nebo máme dospět,“ řekla také komunistická poslankyně Rujbrová. Navrhla jako první zřízení parlamentní vyšetřovací komise. To pak podpořil i Richard Dolejš z ČSSD, který ale zároveň opakovně řekl, že nechce, aby bezpečnostní výbor byl „hnojometem“, který ve volební kampani použije hnutí ANO.

Proti slovům o hnojometu se ohradil poslanec Bohuslav Chalupa z ANO. „Nejsem žádný hnojomet,“ vrtěl hlavou. Ivan Gabal z KDU-ČSL přišel s tím, že když bude zřízena vyšetřovací komise, měla by být zároveň odložena reforma policie. Na jednání přišel i ministr Marian Jurečka z KDU-ČSL, kterého také velmi zklamalo, co ve Sněmovně viděl. Jako jeden z prvních hned poté, co nebyl schválen program, šel za Šlachtou, aby s ním prohodil pár slov.

23.června 2016 v 18:42, příspěvek archivován: 23.června 2016 v 19:51

Fraška. ČSSD se spojila s ODS, TOP 09 a jednou komunistkou a spolu odmítli slyšení policistů ÚOOZ a Ivo Ištvana před bezpečnostním výborem.

Vicepremiér, šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš označil na Twitteru průběh jednání za „frašku“, při níž se spojily ČSSD, ODS, TOP 09 a komunistická poslankyně. „Ano, fraška. V tragické režii poslance hnutí ANO za zády předsedy výboru Váni,“ reagoval ministr vnitra Milan Chovanec a rýpl si tak do místopředsedy bezpečnostního výboru Bronislava Schwarze, který jednání svolal, když byl předseda Roman Váňa v Makedonii.

23.června 2016 v 19:39, příspěvek archivován: 23.června 2016 v 20:34

@AndrejBabis Ano, fraška. V tragické režii poslance hnutí ANO za zády předsedy výboru Váni.

Čekalo se, zda Šlachta a Komárek vysvětlí obvinění Tuhého

Čekalo se na to, zda Šlachta před výborem spolu s kolegou z ostravské pobočky útvaru Jiřím Komárkem doloží, že od policejního prezidenta Tomáše Tuhého utíkaly informace z vyšetřování závažné kriminální kauzy.

Chovanec tvrdil, že s tím nemá problém. „Jsem připraven zbavit ho mlčenlivosti,“ řekl iDNES.cz Chovanec. On sám na schůzi výboru pozván nebyl, čekal ale v prostorách Sněmovny, připraven na jednání přijít.

A sám Šlachta po fiasku na výboru uvedl pro MF DNES, že byl připraven promluvit: „Jsem zklamán zejména z toho, že poslanci nebyli schopní odhlasovat ani program jednání a nebylo nám umožněno ani sdělit, co máme na srdci,“ uvedl Šlachta.

Chtěl prý mluvit hlavně o věcech týkajících se stavu české policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů ve smyslu ovlivňování činnosti těchto orgánů. Řešit chtěl i činnost vysoce postavených funkcionářů policejního prezidia, jednoho krajského ředitelství policie, ale také Generální inspekce bezpečnostních sborů v souvislosti s ovlivňováním rozpracovaných kauz. A otevřít chtěl i otázku, proč je zájem o sloučení jeho útvaru s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality.

Průběh jednání jsme sledovali on-line:

Na vystoupení Šlachty se čekalo s velkým napětím. Spolu se Šlachtou přišel do Sněmovny Jiří Komárek z ostravské expozitury ÚOOZ a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Boj o reformu policie

Právě Komárek v pondělí řekl, že Tuhý je podezřelý z „brutálního“ úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Policejní prezident kvůli tomu podal trestní oznámení. (více zde)

„Myslím, že cílem je odstranit policejního prezidenta a následně ministra vnitra,“ prohlásil před slyšením Šlachty před poslanci Chovanec. Ač se již minulý týden zdálo, že ANO složilo zbraně, když ministr podepsal reformu policie, po níž se ÚOOZ rozdělí na tři části a rozplyne v nové jednotce vytvořené sloučením s protikorupční policií, tento týden se boj o policii rozhořel naplno.

Vynášel někdo informace z kauzy kolem olomoucké firmy?

Podle serveru Neovlivní.cz se Šlachtovo a Komárkovo svědectví mělo týkat podezření z vynášení informací získaných při odposleších v kauze Vidkun. Při té policisté zatkli několik lidí v Olomouckém kraji, včetně hejtmana za ČSSD Jiřího Rozbořila, a obvinili i olomouckého policistu Karla Kadlece.

Právě v odposlechu jeho telefonického rozhovoru zazněla slova „kamarád z Ostravy“, což má být právě Tuhý, a má jít o policejní stíhání kvůli manipulace s IT zakázkami za více než 400 milionů dotovanými z Evropské unie.

Policisté přitom zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr senátora Martina Tesaříka z ČSSD. (více o kauze zde) Letos v březnu Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo trestní stíhání osmi firem a tří ze dvou desítek lidí. (podrobnosti zde)

Už předem ale nebylo jisté, zda poslanci ve čtvrtek schválí program jednání bezpečnostního výboru, který svolal jeho místopředseda Bronislav Schwarz na žádost poslanců z ANO (za které je Schwarz ve Sněmovně), lidovců, komunistů a Úsvitu. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák po poradě grémia řekl, že se jeho strana bude snažit, aby program schválen nebyl. A právě na tuto variantu došlo.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video