ZKLAMÁNÍ. Náhradní brankář Tomáš Vaclík utěšuje Pavla Kadeřábka po prohře s Tureckem | foto: Michal Růžička, MAFRA

Kdo zářil na Euru? Nikdo, ale Čech, Sivok či Rosický si své odvedli

• 166
Tours (Od našeho zpravodaje) - Nejlepšími českými fotbalisty na Euru, které pro ně v úterý večer skončilo, byli ti nejzkušenější. Nezářil sice nikdo, ale své si odvedli tradiční tahouni národního mužstva Petr Čech, Tomáš Sivok či Tomáš Rosický. Většina hráčů zůstala za očekáváním.

Oznámkujte výkon českých fotbalistů na Euru

Petr Čech děkuje fanouškům za podporu.

Petr Čech. Nejlépe chytal hned v prvním zápase proti Španělsku, ve kterém dlouho držel naděje českého týmu na překvapivou remízu. V dalších dvou zápasech chybu neudělal, ale zároveň nepřidal žádný senzační zákrok.

Český obránce Pavel Kadeřábek v utkání s Tureckem

Pavel Kadeřábek. Na pravém kraji obrany nechyběl ani minutu. Defenzivní úkoly plnil svědomitě, ale k útočným výpadům se téměř nedostal. Proti Turecku měl slušnou šanci na vyrovnání.

Tomáš Sivok (vlevo) ve vzduchu většinou kraluje. Právě to pocítil Mario...

Tomáš Sivok. Spolehlivý lídr defenzivy. Proti Turecku mohl vyrovnat, ale trefil tyč. Ve stejném zápase udělal jedinou chybičku na turnaji, když nestihl pokrýt střílejícího Yilmaze. Gólu však předcházela série ještě větších hrubek.

Český stoper Roman Hubník (vpravo) v hlavičkovém souboji v utkání s Tureckem

Roman Hubník. Překvapení v české obraně. Do týmu se vrátil po téměř čtyřech letech a hned si zabral místo ve stoperské dvojici. Proti Španělsku výborný, v dalších dvou zápasech nabídl mizernou rozehrávkou soupeřům góly.

ZKLAMÁNÍ. David Limberský po utkání se Španěly.

David Limberský. Levý obránce sebekriticky přiznal, že na Euru nehraje dobře. Trenér Vrba ho na třetí utkání proti Turecku posadil mezi náhradníky. Chyběla mu dřívější rychlost a do hry se skoro nedostal.

Daniel Pudil

Daniel Pudil. Proti Turecku nahradil na levé straně obrany Limberského. Ze své pozice hrál na rychlého mladíka Mora, kterého sotva stíhal. Proto měl víc práce v obraně než v útoku. Nepředvedl nic, čím by upoutal pozornost.

PŘEKVAPENÍ V ZÁLOZE. Theodor Gebre Selassie nastoupil na neobvyklém místě v...

Theodor Gebre Selassie. V prvním zápase proti Španělsku nastoupil netradičně na pravé straně zálohy, což byl taktický plán na zpevnění defenzivy. K výpadům dopředu se moc nedostal. Ač chválený, zbylá dvě utkání proseděl mezi náhradníky.

... nedařilo se ani Jiřímu Skalákovi na pravém kraji zálohy. I on střídal.

Jiří Skalák. Pravý záložník číslo dvě, který nastoupil proti Chorvatsku. Měl uplatnit zarputilost, bojovnost a rychlost, ale neprosadil se. Po 66 minutách šel ze hřiště. To byl veškerý čas, který na Euru dostal.

Bořek dočkal na sobotním tréninku české reprezentace.

Bořek Dočkal. Pravý záložník pro třetí zápas... Z národního týmu od začátku šampionátu znělo, že je zdravý, ale šanci dostal až proti Turecku. Ani jemu se však nedařilo vymyslet v ofenzivě něco překvapivého.

Josef Šural maká při deštivém tréninku české reprezentace.

Josef Šural. Jako náhradník nastoupil do všech tří zápasů, vždy místo začínajícího pravého záložníka. Část jara vynechal kvůli zranění a do formy z podzimu se nedostal. Nebo si snad vybavujete něco, čím na sebe upozornil?

Vladimír Darida v utkání se Španělskem.

Vladimír Darida. Kolik ten toho naběhá... Jako defenzivní záložník si počínal slušně, vyhrál spoustu soubojů, ale čekalo se od něj víc v ofenzivě a při vytváření šancí. Kdyby proměnil velkou příležitost proti Španělsku, mohl být slavný.

Tomáš Rosický v utkání se Španělskem.

Tomáš Rosický. Rok nehrál fotbal, přesto v obou zápasech, ve kterých nastoupil, právě on vymýšlel útočné akce. Po jeho centru snížil Škoda proti Chorvatsku na 1:2. Krátce nato si natrhl stehenní sval a poslední zápas už byl bez něj.

HLAVIČKA. Český záložník Jaroslav Plašil odehrává míč hlavou v utkání...

Jaroslav Plašil. Odehrál poslední reprezentační turnaj v kariéře. Přestože před Eurem patřil vždy k nejlepším na hřišti, na šampionátu ve Francii výrazný nebyl. Na polovině hřiště ztratil míč a tím zavinil úvodní gól proti Chorvatsku.

Český záložník David Pavelka bedlivě sleduje míč v utkání s Tureckem.

David Pavelka. Do sestavy proti Turecku se dostal místo zraněného Rosického. Jako defenzivní záložník vyztužil střed hřiště. Nebál se míče, u kterého byli častěji jen Sivok a Darida, ale často fauloval, dostal žlutou kartu a brzy střídal.

HLAVIČKA. Ladislav Krejčí hlavičkuje, za zády mu číhá španělský stoper Gerard...

Ladislav Krejčí. Na levé straně zálohy sice nechyběl ani minutu, ale v lize bývá vidět víc. Jeho tradiční dravost ve Francii k průnikům podél postranní čáry až do pokutového území nevedla. Proti Španělům připravil Daridovi vyloženou šanci.

Český útočník Tomáš Necid lituje spálené šance proti Turecku.

Tomáš Necid. Útočník, který odehrál v základní sestavě první a poslední zápas. Ale nejvíc mu vyšel ten druhý, do kterého šel jako náhradník. V nastaveném čase se nebál penalty. Proti Chorvatsku tak zkušeně vyrovnal na 2:2.

Český fotbalista David Lafata zahrává přímý kop na ruskou branku.

David Lafata. Proti Španělsku šel na hřiště coby náhradník a před jediným gólem zápasu nepohlídal Piquého. V dalším utkání nastoupil v základní sestavě, ale nebyl vůbec vidět i kvůli špatné hře spoluhráčů. Dotřetice zůstal celý zápas na lavičce náhradníků.

Český útočník Milan Škoda se raduje z gólu proti Chorvatsku.

Milan Škoda. Hrdina zápasu proti Chorvatsku. Jen pár minut poté, co přišel na hřiště, parádní hlavičkou snížil a odstartoval úspěšný boj o remízu 2:2. Coby náhradník naskočil i proti Turecku, ale to už byl nevýrazný.

Daniel Kolář neodehrál dostatečný počet minut. Tomáš Vaclík, Tomáš Koubek, Michal Kadlec a Marek Suchý nenastoupili ani jednou.