Střet demonstrantů s policií v centru Paříže (28. dubna 2016)

Střet demonstrantů s policií v centru Paříže (28. dubna 2016) | foto: AP

Ministr vnitra odvolal zákaz protestu v Paříži, demonstraci však omezil

  • 68
Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve povolil čtvrteční odborovou manifestaci, kterou dříve z bezpečnostních důvodů zakázala pařížská policejní prefektura. První zákaz odborové demonstrace po několika desetiletích vyvolal pobouření odborů i části politiků. Ministerstvo však omezilo prostor, kde se má protest odehrát.

Francouzské odbory po poledni uvedly, že ministerstvo povolilo původně zakázanou demonstraci proti sporné reformě zákoníku práce. Akce, jejíž ranní policejní zákaz odůvodněný bezpečnostními obavami vyvolal pobouření, se nakonec uskuteční, ale jen ve vymezeném prostoru v okolí náměstí Bastily.

Protest svolalo sedm odborových svazů. Účastníci manifestace chtěli projít od náměstí Bastily na náměstí Nation. Úřady ale podle listu Libération požadovaly, aby demonstrace byla „statická“ - tedy uskutečnila se na jednom vybraném místě. Obávaly se totiž, aby se nezvrhla v násilnosti jako předchozí demonstrace (psali jsme zde). Odbory to však odmítly a pařížský policejní prefekt ráno sdělil, že „nemá jinou možnost“ než akci zakázat.

Podle agentury AFP by to byl první zákaz odborové manifestace po několika desetiletích. Mnozí lidé však na sociálních sítích ihned uváděli, že na protestní akci dorazí i přes zákaz.

Šéf jednoho z odborových svazů obvinil premiéra Manuela Vallse z „bezuzdného autoritářství“. Šéfové odborů poté jednali s ministrem vnitra a po ukončení schůzky oznámili, že demonstrace se bude smět konat na „zabezpečené trase“ v okruhu 1,6 kilometru kolem náměstí Bastily.

„Divadelní zvrat,“ komentoval to list Le Parisien. Jean-Luc Mélenchon, představitel krajně levicové Levé strany, zase na svém twitteru sarkasticky podotkl, že demonstranti se budou moci „pohybovat statickým způsobem v kruhu“, a kritizoval Vallse. Minulý týden se účastníci pařížských pouličních protestů proti změnám zákoníku práce střetli s policií a násilnosti si vyžádaly desítky zraněných a zatčených. Střety provázely i předchozí demonstrace.

Socialistická vláda trvá na změnách zákoníku, které podle ní umožní snižovat míru nezaměstnanosti - ta se ve Francii pohybuje kolem deseti procent. Kritici reformy tvrdí, že změny příliš zvýhodňují zaměstnavatele na úkor zaměstnanců a oslabují postavení lidí na pracovním trhu.

Proti reformě jsou i někteří socialisté. V jejich čele stojí poslanec Christian Paul, jenž ranní zákaz označil za „historickou chybu“. Celostátní demonstrace se mají konat nejen 23., ale i 28. června.

29. dubna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue