Solární letoun vyrazil na přelet Atlantiku

  • 25
Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 vyrazil v pondělí z New Yorku do španělské Sevilly. Přelet Atlantického oceánu by měl pilotovi Bertrandovi Piccardovi trvat asi 90 hodin.

Dlouhá, pomalá a premiérová cesta letadla na solární pohon kolem světa pokračuje další velkou etapou. Letoun Solar Impulse se vydává z USA přes moře směrem do Eropy. Cílem je španělská Sevilla, která leží zhruba ve stejné zeměpisné šířce jako startovní místo, americký New York. (Přesně řečeno je o asi o tři stupně jižněji, na úrovni New Yorku je téměř přesně Madrid.)

Vybraná trasa přes Atlantik je dlouhá zhruba 5 700 kilometrů, a není tedy nejdelší etapou, jakou letadlo muselo překonat. Už má za sebou 8 900 kilometrů dlouhý let z japonské Nagoje na Havaj, který trval zhruba 116 hodin, tedy téměř pět dní. Pak následovalo několik kratších etap do New Yorku, kde Solar Impulse přistál 11. června.

Po přeletu nad Evropou čeká švýcarský stroj na solární pohon závěrečná etapa do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, kde loni v březnu svou cestu kolem světa zahájil. Letoun má na křídle 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny. Fotovoltaika v tomto případě ukazuje, že jako zdroj energie pro pomalu létající stroje s dlouhou požadovanou výdrží (v podstatě takové menší družice určené třeba ke dlouhodobému sledování nějaké oblasti) může být docela vhodnou technologií.

,