Výstava Retro v Nové budově Národního muzea. Mezi vystavenými dobovými oděvy...

Výstava Retro v Nové budově Národního muzea. Mezi vystavenými dobovými oděvy jsou zamíchány i výtvory dnešních návrhářů (17.6.2016) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Pražské výstavy jedou na retro vlně, ukazují normalizační byt i oděvy

  • 17
V Praze se otevřely dvě výstavy s názvem Retro, ale každá k tomuto fenoménu přistupuje jiným způsobem. Ukazují igráčky, jawy i „prestiže“, nebo dokonce rekonstrukce normalizačního panelového bytu.

Retro. V poslední době čím dál používanější slovo označující něco minulého, bývalého. Někomu při jeho vyslovení vytanou na mysli výrobky a móda 50. a 60. let minulého století, někdo se vrátí do historie ještě dál, či naopak blíže.

Výstava Retro v Nové budově Národního muzea si klade za cíl ukázat, že retro není něco zaniklého, ale že bez přestání ovlivňuje i dnešní dobu. „Ukazujeme, že krása nestárne, a jak se až překvapivě dnešní móda a design inspiruje v minulosti,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

V expozici proto návštěvníci uvidí zejména dobové výrobky a šaty, na jejichž kopie či nástupce je dodnes možné narazit v obchodech. K vidění jsou třeba igráčci, remosky, botasky, sifonové lahve, plastová tatra na písek a stovky dalších exponátů, které překonaly zkoušku dějin. Výstava je podle Lukeše výjimečná i tím, že obsáhla celé dvacáté století a přesahuje až do století devatenáctého.

Expozice je rozdělena do více částí, z nichž první se věnuje módě a zaujme zřejmě hlavně ženy. Návštěvníci se mohou seznámit s šaty z nejrůznějších období, od poloviny 19. století po sametovou revoluci. Vtip je v tom, že hned vedle pravých historických oděvů jsou vystaveny i modely současných návrhářů a řetězců, které se v těch dobových inspirovaly.

Poznat, které byly ušity před více než čtyřiceti lety a které vznikly teprve letos, je přitom bez přečtení popisky takřka nemožné. Stejné je to i v místnosti s doplňky, kde jsou vystaveny desítky bot, kabelek či klobouků, historických i současných.

Děti, ale nejen je, zřejmě zaujme část výstavy s názvem Retroherna. Ta je pojatá jako typické nedělní odpoledne v kruhu rodiny. Kromě dětské herny, kde nechybí například stavebnice Merkur či nafukovací hračky značky Fatra, jsou zde představeny i volnočasové aktivity dospělých. Děti si vyzkouší, jaké to bylo být domácím kutilem, či se naučí něco o střihu šatů. K vidění je i řada technických exponátů, jako jsou televize, psací stroje, gramofony, či jízdní kola.

Pražské retro výstavy

Retro

Kde: Nová budova Národního muzea; Vinohradská 1, Praha 1
Kdy: 17. 6. 2016 až 30. 4. 2017
Otevřeno: Po–Út, Čt–Ne: od 10.00 do 18.00
Vstupné: plné 100 korun, snížené 70 korun, rodinné 170 korun

Retro 70. a 80. let

Kdy: 14. 6. až 16. 10. 2016
Kde: Galerie Tančící dům; Jiráskovo náměstí 1981/6, Praha 2
Otevřeno: denně 9.00 až 20.00
Vstupné: plné 190 korun, snížené 100 a 70 korun, rodinné 380 korun

K výstavě vydalo muzeum i rodinného průvodce. Lukeš doufá, že se i díky němu budou starší návštěvníci sami provádět výstavou ty mladší. „Zavzpomínají třeba, jak trávili večer u televize, rozhlasu či předčítáním knížek. Jde nám o sdílení emocí a vzpomínek,“ dodává Miroslava Burianová, autorka výstavy.

Perličkou je pak takzvaný „selfie koutek“, kde mohou návštěvníci pomocí speciálního programu vstoupit na stříbrné plátno ke slavné filmové hvězdě, třeba k Oldřichu Novému. Výslednou fotografii jim muzeum pošle na e-mail.

Většina exponátů je zasazena do dobových kulis, takže tu a tam vykukuje mezi šaty a výrobky historický nábytek, slavný skútr ČZ 175, přezdívaný prase, nebo vzácný vůz Jawa Minor, kabriolet z roku 1939.

Život před i za pultem

Na retro vlnu se již v úterý naladil Tančící dům. Tamní výstava Retro 70. a 80. let se soustředí výhradně na období normalizace. Snaží se ho návštěvníkům připomenout pomocí více než tří stovek předmětů z běžného života zasazených do autentického prostředí (psali jsme o ní také zde).

Část expozice proto zabírá rekonstrukce panelákového bytu včetně tehdejších spotřebičů, nábytku a dalšího vybavení. Studentská léta připomene zařízená školní třída a život pracujících zase píchačky a podniková šatna.

Stranou nezůstává ani trávení volného času, znázorněné třeba dobovou kempovací soupravou, a ani móda. „A to nejen ta, ve které se chodilo a kterou si lidé často sami vyráběli, ale i móda, podle které se tenkrát vše řídilo. Tedy ta z obrazovek České televize,“ říká kurátorka Jana Sommerová.

Výstava představí třeba šaty Heleny Vondráčkové z videoklipu písničky Malovaný džbánku či zlatý kostým Dagmar Patrasové ze seriálu Návštěvníci.

Jedinečná je i instalace, která vychází z prodejny, ve která pracovala seriálová Žena za pultem, tedy Jiřina Švorcová. Obchod je plný dobových produktů. „Lidé na tu dobu vzpomínají právě přes potraviny. Zastavují se u těch výrobků a vzpomínají, jakou měly chuť,“ dodává Sommerová.

V době, které se výstava věnuje, chodila většina lidí ve stejném oblečení, jezdila ve stejných autech a bydlela v podobně zařízených bytech. Expozice ale předvádí i tehdejší exkluzivní design. Vystaven je například nábytek z hotelu Praha, či křesla z hotelu Ještěd.

Návštěvníci si připomenou i produkty a originální obaly výrobků předních národních podniků, jako byly Seva, Kofola, Eta, Fatra, Tesla či Jawa. Rozměrnějšími exponáty jsou telefonní budka či Škoda 110R.