MUŽ S PEVNÝMI NERVY. Tomáš Necid se hned po odpískané penaltě dral k míči a...

MUŽ S PEVNÝMI NERVY. Tomáš Necid se hned po odpískané penaltě dral k míči a proměnil ji suverénně. Napálil ji prudce pod břevno. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Muž bez nervů. Prostě jsem řekl, že penaltu proměním, líčil Necid

• 49
St. Etienne (Od našeho zpravodaje) - Vstal z lavičky a jeho první dotek s míčem znamenal, že Česko dál na fotbalovém mistrovství Evropy živí svůj postupový sen. Remízu 2:2 trefil v nastaveném čase z penalty útočník Tomáš Necid. To byla odvaha! „Kdybych cítil nějaké nervy, tak si balon nevezmu,“ říkal Necid.

Opravdu jste neměl žádné nervy? Ani v tak důležité chvíli?
I když to byl můj první dotek s balonem, věřil jsem, že to dám. Takže žijeme dál. Jeden bod je lepší než žádný. Bude se rozhodovat mezi námi a Turky. Útočník musí být hladový po gólech, musí to vzít na sebe.

Míč si chtěl vzít i Vladimír Darida. Přetahovali jste se o něj?
Vládík byl taky určený. Ale já jsem mu řekl, že si věřím a že penaltu prostě proměním!

Co se vám honilo v té chvíli hlavou?
Jen to, že chci dát gól.

Věděl jste hned, že zvolíte ránu pod břevno?
Věděl. Řekl jsem si místo, kam to chci poslat, a trefil jsem to dobře.

Je to nejjistější řešení, zahrát penaltu takovým způsobem?
Nevím, jestli nejjistější. Jestli jste viděl Ligu mistrů, tak gólman Atlétika Oblak stál při pěti penaltách uprostřed. I ten chorvatský mohl zůstat stát, to bych pak byl za blbce.

Věřil jste ještě za stavu 0:2, že byste mohli vyrovnat a Chorvaty zatlačit?
Musíte věřit až do konce. Vždycky. Škoďák (Škoda) dal nádherný gól na 2:1, přehlavičkoval obránce a uklidil to s přehledem. Výborný gól, chci mu k němu pogratulovat. A zbývala ještě čtvrthodina. Věřil jsem tomu, že aspoň vyrovnáme. Kdybychom nevěřili, to by bylo špatné. Já šel na hřiště, když i s nastavením zbývalo do konce asi osm minut. Měl jsem vyhrávat souboje po dlouhých nákopech, to se nám se Škoďákem dařilo. A nakonec jsme z toho vyrovnali. Ukázali jsme charakter, nevzdali jsme to.

Po druhém gólu jste byli v tlaku. Mysleli jste i na výhru?
Málem tam ještě něco spadlo. Jediné, co si vyčítám, tak to je centr Vládi Daridy v poslední minutě. Chtěl jsem to líznout, ale obránce za mnou to ztečoval pryč. To je jediný moment, kdy jsme soupeře mohli za stavu 2:2 dorazit. Možná by to ještě vypadalo jinak, kdyby se nezranil Tomáš Rosický. Ale musíme být pokorní, být rádi za ten bod.

Který je po takovém průběhu pro vás jako vítězství, ne?
To máte pravdu. Když v 75. minutě prohráváte o dva góly a ještě vyrovnáte, je to fajn. Šli jsme do zápasu s tím, že chceme vyhrát. Ale takhle to okolnosti připravily a bod je pro nás dobrý. Bude se rozhodovat v posledním zápase, bude se hrát o všechno. Tam už nemůžeme dopustit takový průběh.

Byl to váš nejdůležitější gól kariéry?
Já dal hodně důležitých gólů. Ale samozřejmě si ho cením, protože jsem ho dal na mistrovství Evropy. Na něm je můj první. Ale jestli byl nejdůležitější, to se uvidí hlavně až po Turecku.

Tým se dlouho trápil, proč to vlastně šlo až v poslední čtvrthodině?
Protože jsem nehrál, tak to nemůžu hodnotit.