Filipínští teroristé popravili Kanaďana, jeho hlavu pohodili ke kostelu

  • 136
Filipínská teroristická organizace Abú Sajáfa v úterý zveřejnila video brutální popravy jednoho z kanadských rukojmí. K vraždě asi šedesátiletého muže přikročila poté, co za něj Ottawa opětovně odmítla zaplatit výkupné. Jde už o druhého Kanaďana, kterého skupina za poslední dva měsíce popravila.

Teroristická organizace Abú Sajáfa loni v září unesla z hotelového resortu na jihofilipínském ostrově Samal skupinu čtyř lidí. Jednoho z nich, osmašedesátiletého Kanaďana Johna Ridsdela, popravila letos na konci dubna.

V pondělí pak stejným způsobem zavraždila dalšího Kanaďana, asi šedesátiletého Roberta Halla. Filipínská armáda našla jeho hlavu v igelitovém pytli u kostela ve městě Jolo, a to krátce poté, co se o popravě dozvěděla.

Smrt druhého Kanaďana už potvrdil mluvčí filipínského prezidenta. Kanadský premiér Justin Trudeau Hallovu vraždu ostře odsoudil. „Kruté a brutální činy únosců vedly ke zbytečné smrti. Kanada považuje teroristickou skupinu, která (Halla) unesla, za plně zodpovědnou za tuto chladnokrevnou a nesmyslnou vraždu,“ prohlásil Trudeau podle stanice CNN.

Abú Sajáfa požadovala od kanadské vlády výkupné 300 milionů filipínských pesos (asi 156 milionů korun), které měla dostat do 25. dubna. Když to Trudeau odmítl, teroristé zavraždili prvního muže. Poté zveřejnili další video, kde Hall a zbylí rukojmí, jeho filipínská přítelkyně Marites Florová a Nor Kjartan Sekkingstad, prosili svá velvyslanectví o pomoc. Rukojmí obklopovalo několik po zuby ozbrojených teroristů, kteří drželi vlajku Islámského státu a pokřikovali „Alláhu akbar!“.

Ani to však kanadskou vládu neobměkčilo. Trudeau prohlásil, že jeho země na taktiku únosců nikdy nepřistoupí. Hallova smrt následovala jen krátce poté. Budoucnost Florové a Sekkingstada zůstává nejistá.

Únosce zajímají peníze, ne náboženství

Brutální poprava dvou mužů znovu upozornila na problém, který teroristická organizace Abú Sajáfa na jihu Filipín představuje. Australan Warren Rodwell, kterého teroristé unesli v roce 2011, nyní pro server VICE News popsal, že členové skupiny disponují velkým množstvím zbraní a dokážou se mistrně skrývat.

Bývalý voják Rodwell strávil v zajetí Abú Sajáfa 472 dní. Teroristé ho unesli před jeho domem na jihu Filipín. Australan zničehonic uslyšel rachotivý zvuk a objevili se před ním dva muži v policejních uniformách, kteří se oháněli automatickými puškami. Jeden z nich Rodwella střelil do ruky, poté mu nasadili pouta. „Asi dvacet minut mě táhli přes rýžová pole, poté mě posadili do člunu a vypluli jsme na moře,“ popsal Rodwell.

Abú Sajáfa

Teroristická organizace Abú Sajáfa působí od roku 1991 zejména na jihofilipínském ostrově Mindanao. Spolu s dalšími islamistickými skupinami usiluje o nezávislost ostrova a vznik teokratické islamistické vlády.

Abú Sajáfa se v minulosti hlásila k al-Káidě, v současnosti je napojená na Islámský stát. Podílí se na bombových útocích, únosech, vraždách a vydírání.

I když se Abú Sajáfa hlásí k Islámskému státu, podle Rodwella se mnoho členů organizace o náboženství vůbec nezajímá. Řada z nich se na únosech a útocích podílí jenom kvůli penězům.

Rodwellovi dozorci byli mladí nevzdělaní muži bez jakýchkoli bojových zkušeností. „Říkali mi, že peníze potřebují nejdřív k tomu, aby si koupili pušku na svou ochranu, a také k zaplacení věna za muslimskou dívku,“ uvedl Australan.

Jediným úkolem dozorců bylo udržet Rodwella naživu. Během šestnácti měsíců, kdy ho věznili, ho osmadvacetkrát přesunuli, aby se vyhnuli policii, místním obyvatelům i dalším teroristickým skupinám, které si rukojmí navzájem kradou. Oproti armádě má Abú Sajáfa velkou výhodu - vyzná se v místní džungli a je neustále v pohybu.

Útěk byl podle Rodwella nemožný. Jeho dozorci ho schovávali v hustých lesích a nespustili z něj oči. Vařili mu jídlo, prali mu a pomáhali mu s koupelí. „Snaží se o vás starat. Jste zboží a máte pro ně hodnotu,“ vysvětlil. I přesto žil Rodwell v neustálém strachu o život. V táborech se neustále objevovali noví lidé a nedalo se odhadnout, co od nich očekávat. Ani členové skupiny si navzájem nedůvěřovali.

Rodwell měl však oproti kanadským zajatcům štěstí. I když australská vláda na požadavky únosců oficiálně nepřistoupila, podporovala mužovu rodinu, která jeho propuštění vyjednala. Abú Sajáfa původně požadovala dva miliony dolarů (48 milionů korun), ale nakonec se spokojila se sto tisíci dolarů (asi 2,4 milionu korun).

Prezident chce v oblasti vyhlásit stanné právo

Nejnovější série únosů a poprav Filipínce rozzuřila. Dosluhující prezident Benigno Aquino vyslal na jih země další vojáky, aby teroristy pronásledovali. Těm se je však zatím nedaří lokalizovat. Aquino proto uvažuje, že v celé oblasti vyhlásí stanné právo. Podle listu Asia Times má však obavy, že by nařízení pouze pomohlo teroristům, kteří by získali sympatie místních obyvatel.

Do dění na jihu Filipín se chystají zapojit i Kanada a Norsko, které Manile nabídly svou pomoc v boji s terorismem. Spojené státy americké už zemi poskytly 93 milionů dolarů.

Podle posledních zpráv se však zdá, že únos čtveřice lidí a poprava poloviny z nich jsou pro skupinu Abú Sajáfa osobní. Po Hallově smrti se organizace vysmála budoucímu prezidentovi Rodrigovi Duterteovi, který do úřadu nastoupí 1. července. Jednasedmdesátiletý politik je známý svým přísným postojem ke kriminálníkům - slibuje obnovení trestu smrti a zločincům hrozí, že jejich těly nakrmí ryby (jeho profil si můžete přečíst zde).

„Slíbil jsi Trudeauovi, že rukojmí dostaneš živé a už se nebude opakovat to, co se stalo Ridsdelovi. Tak uvidíme, jestli nebudeš zostuzen. Tohle je pro tebe, Duterte. Tohle je pro tebe, abys viděl, co děláme Kanaďanům,“ vzkázal nastupujícímu prezidentovi lídr teroristů Abú Raamí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video