Krátké zprávy

Americký prezident Barack Obama veřejně požádal FCC, aby ochránila internetovou neutralitu | foto: WH.gov

Americký odvolací soud podržel internetovou neutralitu

  • 7
Internetová neutralita - tedy princip, že žádná firma nemůže připlatit za „rychlejší pruh na informační dálnici“ - ustála žaloby kritiků.

Federální odvolací soud rozhodl, že princip internetové neutrality neporušuje zákon a může vejít v platnost, píše Wall Street Journal. Dá se prý předpokládat, že se kabelové firmy a další stěžovatelé obrátí i na Nejvyšší soud.

Internetová neutralita, jak ji navrhla Federální komunikační komise (FCC), znemožňuje firmám rozlišovat, co a od koho po jejich síti putuje. FCC tak chce zabránit situaci, kdy by velké firmy jako Netflix nebo Google zaplatily za to, aby jejich data putovala po internetu k zákazníkům rychleji, na úkor dat firem, které si rychlejší „pruh“ dovolit nemohou. Internetová neutralita nemá vliv na to, že příjemci mohou mít zaplacené různě rychlá připojení, pouze na to, že poskytovatel nesmí rozlišovat mezi daty po síti putujícími.

„Na informační superdálnici se neplatí žádné mýtné. A tyto principy – myšlenka internetové neutrality – rozpoutaly revoluci a daly inovátorům šanci uspět,“ zahájil Barack Obama v listopadu 2014 svůj proslov na podporu internetové neutrality:

Internetová neutralita v kostce podle Obamy vypadá následovně:

  • Žádné blokování - poskytovatel nesmí blokovat legální obsah
  • Žádné škrcení -poskytovatel nesmí některým službám uměle zaškrcovat linku a tím je zpomalovat na úkor jiných služeb
  • Zvýšená transparence - Obama požádal FCC, aby se zasadila o větší transparentnost napříč komunikačním procesem, nejen na úrovni ISP
  • Žádná placená priorita - žádná služba nesmí stát v pomalém pruhu, zatímco jiná si za poplatek koupí rychlou cestu k zákazníkovi