LeBron James z Clevelandu leží na palubovce, právě trefil v pádu koš s faulem....

LeBron James z Clevelandu leží na palubovce, právě trefil v pádu koš s faulem. Gratuluje mu Kyrie Irving. | foto: AP

James 41 bodů, Irving 41 bodů. A Cleveland vrátil finále NBA domů

• 155
Famózní výkony clevelandských tahounů LeBrona Jamese a Kyrieho Irvinga prodloužily finálovou sérii NBA. V pátém finále v hale basketbalového Golden State obě hvězdy nastřílely 41 bodů a zásadním způsobem se podílely na výhře svého týmu 112:97. V sérii Cavaliers snížili na 2:3 a v noci ze čtvrtka na pátek se doma pokusí vyrovnat.

James si k 41 bodům připsal 16 doskoků, sedm asistencí, tři bloky a tři zisky. Poprvé v historii finále NBA se stalo, aby dva spoluhráči pokořili v jednom zápase hranici 40 bodů.

Irving zazářil v závěru, kdy v úvodních sedmi minutách poslední čtvrtiny nastřílel deset bodů a odrazil snahu domácích o návrat do zápasu. Navíc byl mimořádně efektivní, když proměnil sedmnáct z 24 pokusů z pole a přidal i šest asistencí.

„To bylo něco mimořádného. Kyrieho výkon se zapíše do historie jako jeden z nejlepších ve finálové historii NBA,“ ocenil spoluhráče LeBron James. „Teď jsme prostě jen šťastní, že jsme získali další den. Víc jsme si nemohli přát,“ dodal.

Jamesův famózní blok na Iguodalu:

Tristan Thompson pomohl k výhře 15 doskoky. J. R. Smith se dostal na 10 bodů, pětatřicetiletý matador Richard Jefferson se dostal na osm bodů.

Nejlepším střelcem Golden State byl s 37 body Klay Thompson, Stephen Curry nastřílel 25 bodů. Výborně zahrál obhájcům titulu nejužitečnější hráč loňského finále Andre Iguodala, předvedl 15 bodů, 11 doskoků a šest asistencí.

Velké trápení naopak potkalo Harrisona Barnese, jenž proměnil jen dvě střely ze čtrnácti a zůstal na pěti bodech. Domácí celkově měli úspěšnost střelby pouze 36,4 procenta, zatímco Cavaliers se dostali na 53 procent.

Warriors chyběl na jeden zápas potrestaný Draymond Green, i bez svého nejuniverzálnějšího hráče však domácí v první půli drželi se soupeřem krok a v poločase bylo vyrovnáno 61:61. Po přestávce ale ke špatné obraně přidali i trápení v ofenzivě, když v poslední čtvrtině nastříleli pouze 13 bodů.

Navíc ve třetí čtvrtině Warriors přišli o dalšího podkošového hráče Andrewa Boguta, který si poranil koleno. Potvrdí-li se diagnóza přetrženého zkříženého vazu, přijde tento Australan o zbytek finále, olympiádu v Riu i začátek dalšího ročníku.

Zranění Andrewa Boguta:

Vyhlášený obranář patrně doplatil na zákrok svého spoluhráče Harrisona Barnese, který ve vzduchu jeho směrem přistrčil najíždějícího J. R. Smithe. Po kolizi skončilo Bogutovo koleno při dopadu v nepřirozené poloze.

„Nehráli jsme moc dobře defenzivně. Ale samozřejmě jsme museli počítat s tím, že nebudeme mít Draymonda, takže si nemůžeme stěžovat. Měli jsme hrát lépe a nehráli jsme,“ uvedl trenér Warriors Steve Kerr.

Šestý finálový zápas se hraje ve čtvrtek v Clevelandu. Warriors si budou chtít zopakovat scénář z loňského roku, kdy vybojovali mistrovský titul na palubovce Cavaliers právě v šestém utkání. „Pořád se mi líbí, v jaké jsme situaci. Líbí se mi mnohem více než situace, v jaké jsou oni,“ řekl Kerr.

Finále play-off NBA - 5. zápas

Golden State - Cleveland 97:112 (32:29, 61:61, 84:93)
Nejvíce bodů:
K. Thompson 37, Curry 25, Iguodala 15 - James a Irving oba 41, Smith 10. Trestné hody: 26/19 -23/14. Trojky: 14:10. Doskoky: 43:41. Diváci:19 596. Stav série: 3:2.