Jan Veselý (vlevo) z Fenerbahce Istanbul smečuje, sleduje ho Birkan Batuk z...

Jan Veselý (vlevo) z Fenerbahce Istanbul smečuje, sleduje ho Birkan Batuk z Anadolu Efes Istanbul. | foto: Profimedia.cz

Fenerbahce slaví turecký double, Veselý zamíří obratem do Itálie

• 12
Basketbalisté Fenerbahce Istanbul zůstali během play-off turecké ligy neporažení ve své hale. A proto si vysloužili titul. Svého posledního soupeře, Anadolu Efes Istanbul, přehráli 4:2 na zápasy.

Celek z asijské části největšího tureckého města uspěl během sezony také v národním poháru, vydařenou sezonu korunoval postupem do finále Euroligy.

Mezi oslavujícími je i český reprezentant Jan Veselý. Šestadvacetiletý pivotman však mnoho času křepčením nestráví. V tomto týdnu se připojí k národnímu týmu na turnaji v Itálii.

„Plán je, že Jan bude v Itálii s námi. Doufám, že to stihne alespoň na dva zápasy,“ popsal v pondělí na soustředění českého výběru trenér Ronen Ginzburg.

Izraelský odborník nepochybně duel sledoval a s tím, co viděl, může být spokojený. Jeden z jeho klíčových mužů se k bojům o olympiádu v Riu dostaví v dobré náladě a solidní formě.

K rozhodující výhře 91:70 v šestém duelu přispěl Veselý 12 body, čtyřmi doskoky a dvěma asistencemi. Byl stoprocentní při střelbě za dva body a proměnil i všechny čtyři trestné hody.

13.června 2016 v 21:48, příspěvek archivován: 14.června 2016 v 07:04

MVP LUIGI DATOME! (@GigiDatome) pic.twitter.com/SkX2GC2zAn

Pro Fenerbahce to byla pohodová výhra. Soupeři od úvodu ujíždělo, a to až k náskoku 78:38. Až ve finiši dokázal soupeř korigovat, když se střelecky chytili Jon Diebler (18 bodů) a Cedi Osman (14 bodů).

Nejlepším zakončovatelem utkání byl však Gigi Datome, k 20 bodům přidal tento italský tahoun Fenerbahce i pět asistencí a odnesl si cenu pro nejužitečnějšího hráče finále. Ekpe Udoh si připsal 13 bodů, 10 doskoků a šest asistencí.

První duel byl klíčový

Základy svému vítězství položilo Fenerbahce už v duelu číslo 1. Na soupeřově půdě totiž zvítězilo 87:85 a získanou převahu už nepustilo. Poločas vyšel lépe domácím, ale hosté byli zejména ve čtvrté části lepší, vedli už 82:75. Pak se ještě museli bát o výsledek, Anadolu snížilo na 81:82, ale při trestných hodech hráči Fenerbahce neváhali a mírné vedení udrželi.

Veselý zahájil finálovou sérii 12 body a pěti doskoky, mužem utkání byl Udoh s 18 body. Na straně poražených byl střelecky vidět francouzský rozehrávač Thomas Heurtel s 23 body.

Druhé domácí klání Anadolu zvládlo 91:70. Heurtel s Jasonem Grangerem se pod úspěch podepsali 17 body, Osman 16. Znovu se blýskl Udoh (14 bodů a 12 doskoků), Veselý se dostal na 11 bodů a sedm doskoků.

Se stěhováním série do Asie začalo vládnout Fenerbahce. Ve třetí čtvrtině třetího duelu sice přišlo o desetibodové vedení, to však záhy získalo zpět a zvítězilo 84:72. Jan Veselý zaznamenal 16 bodů a sedm doskoků. Bogdan Bogdanovič vypomohl 17 body. Poražené se pokoušel táhnout Dario Šarič s 18 body na kontě.

Veselého smeč ve třetím finále

Čtvrtý zápas a domácí krasojízda Fenerbahce za výsledkem 101:79. Palbu vítězů z dálky (14 trojek z 23 pokusů) řídili Bobby Dixon s Gigim Datomem (oba 21 bodů). Šarič se tentokrát dostal na 19 bodů. Jan Veselý v přestřelce moc potřeba nebyl, kouč Željko Obradovič mu svěřil jen 14 minut, český hráč stihl šest bodů a tři doskoky.

Veselý zvládl i double-double

Naopak v duelu pátém Veselý vidět byl, za 32 minut se dostal na 12 bodů a 15 doskoků. Ovšem byla z toho pouze venkovní prohra 71:80. Hráči Anadolu přitom rychle ztráceli 14 bodů, soupeře však zvládli dohnat a předehnat. Heurtel pomohl vítězů 24 body, Šarič se dostal na 11 bodů, jednalo se však z velké části o klíčové trefy. Nejlepším střelcem Fenerbahce byl s 19 body Datome.

Jenže tahle prohra je zapomenuta, rozhodně nebolí. Doma totiž Fenerbahce v pondělí předvedlo další skvělý výkon a soupeř neměl dostatek zbraní, aby mohl oponovat. Po loňském třetím místě slaví žlutočerní titul, sedmý v klubové historii.

13.června 2016 v 21:25, příspěvek archivován: 14.června 2016 v 07:04

KUPA ŞAMPİYONUN ELLERİNDE! #FENERBAHÇE pic.twitter.com/78qLmyFNTK

Veselý s průměrem 12 bodů na utkání patřil v sezoně k nejlepším střelcům vítězného týmu. K tomu přidal v průměru 6,1 doskoku. Ve finále měl průměry 11,5 bodu a 7 doskoků.

Pro 211 centimetrů vysokého Ostravana je to první titul od roku 2011, kdy slavil v Srbsku s Partizanem Bělehrad.