Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš odchází ze zámku v Lánech po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem (13. června 2016). | foto: ČTK

Zeman nás požádal, aby naši ministři neopouštěli vládu, prohlásil Babiš

  • 150
Prezident Miloš Zeman by byl rád, aby kvůli sporné policejní reformě z vlády neodešel žádný ministr za hnutí ANO. Po schůzce v Lánech to prozradil ministr financí Andrej Babiš. Hlava státu v pondělí přijala také ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Prezident si podle Babiše udělá na situaci názor po schůzce s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Měla by proběhnout ve středu. Zeman také navrhl další schůzku, na které by se potkali Babiš s Chovancem, aby se „otupily hrany“.

„Poslední, co si prezident přeje, je, aby naši ministři neodcházeli z vlády a abychom nedestabilizovali politickou situaci,“ uvedl Babiš pro ČT 24 po schůzce v Lánech. ANO se rozhodne po jednání bezpečnostní rady a koalice, dodal vicepremiér. O problematice bude také v úterý jednat předsednictvo strany.

Chovanec po jednání s prezidentem označil schůzku jako přátelské setkání, během něhož vysvětloval celý rozsah reorganizace. Zeman podle něj není proti změnám v policii. „Zajímaly ho detaily, jak se to připravovalo, jaká byla komunikace, co to má znamenat, debatovali jsme o tom, jestli do budoucna počítáme s finanční policií,“ popsal Chovanec. O ní mluvil Zeman také s Babišem.

Boj o reformu police

Zeman už dříve řekl, že nejdříve chce vyslechnout názory znesvářených stran a pak se teprve k problému vyjádří. Nehodlá se prý vměšovat do hádek mezi koaličními partnery. Už minulý týden hovořil o chystaných změnách v policejní struktuře s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. „Ve své podstatě nemám pocit, že by mu ta reforma byla proti mysli, ale počkejme si do zítřka (úterý),“ řekl novinářům po jednání Chovanec.

Plány změn v organizační struktuře policie vyvolaly ostré hádky ve vládní koalici, napětí v policejním sboru a do konfliktu se zapojili i žalobci.

Chovanec podporuje záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu. Naopak Babiš plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu.

Chovanec v pondělí novinářům řekl, že do jednání bezpečnostní rady reformu nepodepíše. Současná vláda podle něj má dále smysl. „Ale musí začít řešit problémy občanů a přestat se ostřelovat v médiích, tak jak to vidíme od pana Babiše,“ řekl Chovanec. Reforma policie podle něj není uspěchaná, o čemž v úterý chce přesvědčit Bezpečnostní radu státu.

Podle pondělního vyjádření předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka by mohl Chovanec s podpisem reorganizace počkat o den déle. Ve středu ráno je totiž v plánu koaliční dohodovací jednání, které vyvolalo hnutí ANO.

Babiš již dříve oznámil, že bude požadovat Chovancovu rezignaci, pokud ministr změny schválí před středečním dohadovacím řízení koalice (psali jsme zde). Rovněž vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pondělí Chovance vyzval, aby s podpisem počkal alespoň do středy, kdy se uskuteční koaliční jednání.

Na úterní Bezpečnostní radu státu dostal pozvání také ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán. Ten již dříve pohrozil rezignací, pokud plánované změny projdou. Účastí Pelikána a Šlachty podmiňoval svůj příchod na zasedání vicepremiér Babiš.

Státní zástupci vyslýchali na policejním prezidiu

Policejní prezídium v pondělí navštívili náměstek vrchního státního zástupce Pavel Komár a ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petr Šereda. V souvislosti s chystanou reorganizací policie vyslechli na místě dvě osoby. Dotazované nejmenovali, v minulých dnech však uvedli, že vysvětlení by měli podat prezident Tomáš Tuhý a jeho první náměstek Zdeněk Laube.

„Obě dvě osoby s námi spolupracovaly, vše proběhlo korektně, byly položeny dotazy, na které bylo z jejich strany odpovězeno,“ řekl novinářům po výslechu Komár. Policejní funkcionáři podle něj při výslechu nevyužili služeb advokátů.

Žalobci v policejní budově strávili přes čtyři hodiny. Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár novinářům poté řekl, že informace chtějí analyzovat. Žalobci prověřují, zda za plánovanou reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty.

Podle Chovance ani pondělní vysvětlování plánů žalobcům nezměnilo názor policejního prezidenta, který hodlá reformu dotáhnout do konce. Ministra překvapuje, že prověřování kauzy se odehrává v „přímém přenosu“.

V minulých dnech se žalobci nechali slyšet, že Šlachta odmítá poskytovat informace z trestních kauz, což by mohlo být důvodem pro jeho odstranění. Státní zastupitelství tvrdí, že se kauzou začalo zabývat, jakmile se informace o chystaných změnách objevily v médiích.

Žalobci vyslýchaným přečetli části komunikace mezi jinými subjekty. „Dotázali jsme se, zda se zakládají na pravdě a bylo nám odpovězeno, že nikoliv,“ řekl Komár. Podle něj šlo o poznatky ze dvou kauz, jedné starší a jedné aktuální. V médiích se objevily informace, že by mohlo jít o spisy a důkazy ke kauze někdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové) a kauze Vidkun, údajné korupce v Olomouci. „Obě dvě ty věci jsou stále živé a probíhají,“ podotkl Komár. Žalobce nechtěl naznačit, jak bude dál prověřování vypadat.

Šlachta v pátek rezignoval na svůj post, od policie by měl odejít k 30. červnu. O den později by se mohla spustit plánovaná přeměna policejního sboru. Poslední slovo bude mít ministr vnitra, který se musí pod plány vedení policie podepsat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue