Ozbrojení policisté z FBI na místě orlandské tragédie - u klubu Pulse, kde...

Ozbrojení policisté z FBI na místě orlandské tragédie - u klubu Pulse, kde zemřelo na pět desítek lidí. | foto: Reuters

Kdo je na živu, ať zvedne ruku. SWAT tým v Orlandu zachraňoval životy

  • 418
Nedělní střelba v klubu v americkém Orlandu stála život 49 lidí. Nebýt heroického snažení zásahového týmu, počet obětí by byl mnohem vyšší. Při bleskové akci se členům SWAT týmu podařilo útočníka zneškodnit. Jeden ze zasahujících při tom schytal zásah do kevlarové helmy, která mu zřejmě zachránila život.

Byla neděle, teprve někdy mezi druhou a třetí hodinou ranní, když speciální zásahová jednotka SWAT dostala naléhavý pokyn - okamžitě vyrazit ke známému klubu v americkém Orlandu.

Za zdmi oblíbeného místa místní gay komunity se mezitím odehrávalo děsivé drama. Vše začalo asi ve dvě hodiny ráno, když se do tepající hudby přidala střelba. Nikdo z přítomných ji dlouho nedokázal rozeznat od rytmických zvuků, které se linuly z reproduktorů. Když však hudba utichla, bylo jasné, že jde o život.

Masakr v Orlandu

Devětadvacetiletý Omar Mateen pálil ze své automatické zbraně na všechny strany. Zabil 49 lidí a několik dalších vzal jako rukojmí, píše CNN (původně se hovořilo o 50 obětech, bilanci policie během pondělí zpřesnila, pozn. red.). Během zadržování rukojmí podle svědků vyjádřil loajalitu k Islámskému státu a oslavoval teroristické útoky v dějišti bostonského maratonu (více o nich se dočtete zde).

Tou dobou se již na místo sjížděly policejní jednotky z celého okolí i zmíněná speciální zásahová jednotka SWAT, píše server USA Today. Devět po zuby ozbrojených mužů, kteří jsou na podobné situace zvyklí. Z klubu mezi tím začaly přicházet zoufalé prosby o pomoc i srdceryvné zprávy, ve kterých se rukojmí loučili se svými rodinami. Mnozí bojovali o život. Schovávali se pod rozstřílenými těly.

Policie několik desítek minut po střelbě obklíčila klub. SWAT tým na místo dorazil ve speciálním obrněném vozidle, které mělo zanedlouho hrát hlavní roli v záchraně rukojmí. Vyjednávání nikam nevedlo. Mateen byl podle všeho těžce ozbrojen a vyjednavač se obával, že má na sobě také blíže neupřesněné množství výbušniny.

V pět hodin ráno se proto zásahový tým rozhodl jednat. Za pomoci obrněného vozidla a výbušniny prorazil do klubu.

Zásah do helmy a osvobození rukojmí

Akce byla blesková. Mateen na devět členů zásahového týmu pálil naslepo. I přesto se mu podařilo zasáhnout jednoho z policistů do hlavy. Život mu zřejmě zachránila kevlarová helma, vyvázl jen s lehkým poraněním oka. Po krátké přestřelce přišel další řízený výbuch, který měl Mateena zmást. Po pár sekundách a sérii výstřelů již ležel na zemi v kaluži krve.

Do klubu posléze začali proudit další policisté a lékaři. Rukojmí vycházeli ven. Většina z nich byla v šoku a nedokázala ze sebe dostat ani slovo. Někteří zůstali i po úspěšném zásahu policie v úkrytu. Když jeden ze členů zásahového týmu vstoupil do dějiště krveprolití, zakřičel: „Pokud jste naživu, zvedněte ruce.“ Mnoho rukou se však nezvedlo.

Nedělní masakr v Orlandu je podle pozdějšího vyjádření úřadů nejhorším podobným incidentem v dějinách Spojených států.

Na SWAT tým se krátce po zásahu snesla vlna chvály. Podle zámořských médií právě díky bleskovému zásahu nezemřelo více návštěvníků klubu. „Mnozí lidé vděčí za svůj život heroické snaze mužů a žen od policie,“ prohlásil starosta Orlanda Buddy Dyer.

Propojení s IS

K nedělnímu masakru v Orlandu se opětovně přihlásil Islámský stát, tentokrát ve vysílání své rozhlasové stanice Baján. "Jeden z vojáků chalífátu v Americe podnikl přepadení, když se dostal na shromáždění křižáků v nočním klubu pro homosexuály v Orlandu na Floridě. Předtím, než byl zabit, zde zabil a zranil více než stovku z nich," citovala Baján agentura Reuters.

Policie zprvu oznámila 20 mrtvých, později se však ukázalo, že bilance střelby bude mnohem tragičtější. Po pár hodinách počet obětí vzrostl na 49 lidí a 53 dalších bylo zraněno, mnozí z nich velmi vážně. Padesátou obětí incidentu je pak sám útočník. Z obětí 39 lidí zemřelo v klubu, dva venku a zbytek v nemocnicích nebo na cestě do nich. Policie nyní postupně zveřejňuje jména obětí.

Masakr v Orlandu byl nejnovějším případem teroristického útoku na „měkké cíle“, tedy na civilisty na místech s minimální ostrahou a mnoha potenciálními oběťmi. To měla střelba v orlandském klubu společné s listopadovým útokem islamistů v pařížském rockovém klubu Bataclan (více o útoku v Paříži zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue