Při střelbě v gay klubu na Floridě zemřelo 50 lidí, raněných jsou desítky

  • 1002
Do gay klubu na Floridě vtrhl v noci ozbrojený muž, který začal střílet po lidech. Podle policie zabil až 50 lidí a více než 53 zranil. Devětadvacetiletý střelec se poté v klubu zavřel a držel uvnitř rukojmí. Policie ho po krátké přestřelce zneškodnila. Útočníkem byl podle ministerstva vnitřní bezpečnosti Američan afghánského původu Omar Mateen. Jde o největší tragédií svého druhu v historii USA.

„Mnoho lidí v nočním klubu v Orlandu zemřelo a 42 bylo odvezeno do nemocnice,“ uvedl na tiskové konferenci šéf orlandské policie John Mina. Jedním ze zraněných je i policista, který na místě zasahoval.

Masakr v Orlandu

Původní informace hovořily o 20 mrtvých, jejich počet však stále narůstal. Poslední informace hovoří o 50 mrtvých a více než 53 raněných. Ohledání místa činu probíhalo několik hodin, mnoho zraněných je v kritickém stavu.

Čeští diplomaté prověřují, zda mezi oběťmi nejsou i Češi. Zatím takové zprávy nemají a předpokládají, že Češi tam nebyli.

Ke střelbě se přihlásila organizace Islámský stát, uvedla agentura Amak napojená na IS. Prezident Barack Obama však upřesnil, že policie zatím nezná přesný motiv střelce.

Střelba propukla v klubu Pulse ve městě Orlando kolem druhé hodiny ráno tamějšího času (8:00 SELČ). V klubu bylo podle BBC kolem sto lidí.

Střelbu zaznamenala kamera:

Svědci popisují, že palba se zprvu mísila s hlasitou taneční hudbou a lidé si nebyli jisti, zda nejde o součást show. Na stránkách klubu na Facebooku se po propuknutí střelby objevila zpráva „Všichni vypadněte z Pulsu a utíkejte.“ „Byl to šok. Slyšel jsem výstřely, jeden za druhým,“ řekl americkému webu CNN Christopher Hansen, který byl v době střelby v klubu.

Venku pak stejně jako další pomáhal odnášet zraněné, na jejichž převoz do nemocnic nestačily sanitky, a tak s nimi jezdily i policejní vozy.

Chirurg Michael Cheatham z místní nemocnice požádal obyvatele města, aby přišli darovat krev. Lidé na výzvu zareagovali a před odběrovým místem se tvoří dlouhé fronty.

12.června 2016 v 11:25, příspěvek archivován: 12.června 2016 v 12:26

Police conduct "controlled explosion" outside Orlando nightclub Pulse, scene of shootings https://t.co/5ASjRkqr0b pic.twitter.com/7XIxZSS4PO

Podle šéfa orlandské policie byl útočník organizovaný a dobře připravený. Do klubu vtrhl ozbrojený útočnou puškou AR-15, pistolí a měl u sebe i nespecifikovanou výbušninu. Útočník se poté v klubu zavřel a držel uvnitř rukojmí.

Zranění lidé se podle svědků schovávali na záchodech klubu, zatímco se ozývaly desítky výstřelů. Při policejní akci bylo osvobozeno nejméně 30 lidí.

Policie použila pro vniknutí do klubu výbušninu a při následné přestřelce útočníka zneškodnila. Do operace se zapojilo devět policistů. Jeden z nich byl zraněný v obličeji poté, co kulka zasáhla jeho helmu. Kevlarová přilba muži zachránila život.

12.června 2016 v 17:07, příspěvek archivován: 12.června 2016 v 17:24

Orlando PD releases image of OPD officer’s kevlar helmet, hit during “hail of gunfire” pic.twitter.com/QKVShgoXLI

Muže identifikovala policie jako 29letého Omara Mateena. Muž nebyl na seznamu teroristů. Podle ministerstva vnitřní bezpečnosti se jedná o Američana afghanského původu. Údajně absolvoval i výcvik v zacházení se zbraněmi.

Útočník - devětadvacetiletý Omar Mateen

Mir Seddique, otec Omara Mateena, řekl v telefonickém rozhovoru pro televizi NBC, že „útok nemá nic společného s náboženstvím“. Dodal, že jeho syn byl rozčilen, když před pár měsíci viděl v Miami dva líbající se muže. Právě nenávist syna k homosexuálům mohla vést podle otce k rozhodnutí zaútočit na gay klub (více o útočníkovi čtěte zde).

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, jestli měl muž komplice nebo šlo o osamělého střelce. Ověřují také, zdali se střelba nedá považovat za teroristický útok. Britská stanice BBC citovala zdroj z FBI, podle kterého existují „určité indicie“ k domněnce o napojení útočníka na radikální islamismus. Posléze však američtí představitelé uvedli, že zatím nemají důkazy o tom, že by existovalo přímé spojení mezi střelbou v klubu na Floridě a Islámským státem.

Televizní stanice NBC News a CNN však s odkazem na bezpečnostní složky informovaly, že útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost vůdci islamistů abú Bakru Bagdádímu. Zárovň zmínil i bombové útoky v Bostonu.

„Potýkáme se s něčím, co je nepředstavitelné,“ řekl starosta Orlanda Buddy Dyer na tiskové konferenci. Dodal, že v nočním klubu byla „všude samá krev“. Zároveň uvedl, že kvůli rozsahu tragédie požádal guvernéra Floridy, aby vyhlásil výjimečný stav.

Útok v je největší tragédií svého druhu v historii USA. Střelba ve Virginském polytechnickém institutu, kde vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, si v roce 2007 vyžádala 32 mrtvých. Masakr na základní škole v Newtownu měl 26 mrtvých - dvacetiletý Adam Lanza tam v roce 2012 postřílel 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých.

Premiér Bohuslav Sobotka odsoudil střelbu v Orlandu jako brutální a zbabělý čin na nevinných lidech. V telegramu viceprezidentovi USA vyjádřil soustrast rodinám obětí.

Pro Orlando je to už druhý případ střelby tento víkend. V pátek v noci zaútočil fanoušek přímo na koncertě na zpěvačku Christinu Grimmieovou. Mladá zpěvačka na následky zranění zemřela (více zde). Podle úřadů však nic nenasvědčuje tomu, že by spolu měly případy nějak souviset.

Klub Pulse na Orange Avenue v Orlandu, kde došlo ke střelbě

Klub Pulse na Orange Avenue v Orlandu, kde došlo ke střelbě

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue