Stoupenci brexitu na setkání v Londýně.

Stoupenci brexitu na setkání v Londýně. | foto: Reuters

Stoupenci brexitu vedou o deset procent, ukázal nejnovější průzkum

  • 485
Tábor odpůrců britského členství v Evropské unii podle nejnovějšího průzkumu společnosti ORB vede o deset procentních bodů: pro odchod se vyslovilo 55 procent dotázaných. ORB sondáž vyhotovila pro list The Independent.

Libra na zveřejnění průzkumu reagovala oslabením oproti dolaru. Ankety se zúčastnilo 2000 lidí a jen 45 procent z nich se vyslovilo ve prospěch unijní budoucnosti Británie. Dotazování se zaměřilo na to, jak by lidé nejspíše hlasovali, respondentům tak podle agentury Reuters nebyla nabídnuta možnost „nevím“.

Odpůrci EU tak v sondážích ORB zaznamenali dosud největší náskok. Ještě na konci května anketa této společnosti ukázala vedení prounijního tábora s 51 procenty hlasů. O tom, zda v EU zůstanou, budou Britové rozhodovat v referendu 23. června.

Italský premiér Matteo Renzi se v pátek nechal slyšet, že pokud se Britové rozhodnou pro odchod své země z Evropské unie, bude to obrovská chyba pro Britániii pro Evropu,“ uvedl Renzi. Podle jeho slov by ovšem největší cenu za odchod z osmadvacítky zaplatili samotní Britové.

„V kratším časovém horizontu by hospodářské turbulence mohly ohrozit i nás, ale v delším časovém měřítku by to pro Itálii žádná katastrofa nebyla,“ dodal premiér. “Doufám, že zvítězí ti, kteří chtějí ponechat Spojené království v EU... Já o Británii v unii stojím,“ zdůraznil Renzi.

Schäuble: Připravujeme se na všechny možné scénáře

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble míní, že brexit by mohl vyvolat podobná hlasování i v dalších členských zemích bloku. Pokud by Britové skutečně zvolili odchod z EU, nemohli by podle něj již nadále profitovat z unijního jednotného trhu.

Britská volba

“Odpovědí na případný brexit nemůže být požadavek na hlubší integraci,“ uvedl Schäuble v rozhovoru pro Der Spiegel. „To by bylo dost neobratné. Mnozí by se právem ptali, jestli jsme to my politici ještě stále nepochopili,“ dodal. I když zastánci setrvání Británie v EU zvítězí jen mírnou většinou, „budeme to muset brát jako varování, abychom nepokračovali tak, jako dosud,“ uvedl ministr vlády kancléřky Angely Merkelové.

Případný brexit by měl negativní důsledky na hospodářství některých členských zemí, varoval Schäuble. „Mí kolegové v eurozóně a já uděláme vše pro to, abychom tyto důsledky omezili. Připravujeme se na všechny možné scénáře,“ dodal.

Podle německého ministra financí je dost možné, že si z Británie po případném brexitu vezmou příklad i další členské země a uspořádají vlastní referenda o setrvání v EU. „Jak by reagovalo například Nizozemsko, které má tradičně silné vztahy s Británií?“ zeptal se Schäuble. Pokud by z unie odešla pouze Británie, evropský blok by to zvládl.

Brity Schäuble varoval, že odchod z unie by poškodil jejich hospodářství. Kdyby to ekonomiku nijak nezasáhlo, považoval by to prý za „zázrak“. Po brexitu by podle něj Londýn určitě nemohl využívat výhod společného evropského trhu jako nečlenské země Norsko či Švýcarsko. „To by ta země musela dodržovat pravidla klubu, ze kterého právě odešla,“ poznamenal.

Britský premiér hájil tento týden setrvání v Unii v televizní debatě:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video