Gorilí samice Shinda už své mrně sprchuje. Jak byste ho pojmenovali?

  • 20
Ještě týden a pečlivě opečovávaný sedmitýdenní gorilí sameček, kterého na konci dubna porodila samice Shinda, dostane jméno. V pražské zoo ho vyberou z návrhů čtenářů iDNES.cz, posílat je můžete do středy 15. června.

S příchodem opravdu teplých dnů se do pavilonu goril vrátil Shindin oblíbený koupací rituál. Chovatelé gorilám opět začali pouštět mlžení. A protože Shinda své mládě ani na chvíli neopouští, sprchuje se její malý kluk s ní.

Navrhněte jméno pro prvorozené mládě gorily Shindy

Napište nám svůj návrh jména pro první mládě gorily Shindy a gorilího samce Richarda, narozené 23. 4. 2016. Návrh mohou vkládat ZDE čtenáři starší 18 let do středy 15. června 2016 (včetně), každý může zaslat jen jeden návrh.

Zoo Praha všechny návrhy projde a vybere z nich jméno, kterým mládě v neděli 19. června 2016 ve 14 hodin pokřtí Lucie Bílá spolu se Štěpánem Košíkem, předsedou představenstva MAFRA, a.s. Součástí křtu bude také oslava 25. narozenin jeho matky Shindy.

Jednoho čtenáře - vylosovaného z těch, kdo zašlou návrh jména pro Shindino mládě - čeká rodinná vstupenka do pražské zoo, komentovaná prohlídka primátů s kurátorem Vítem Lukášem a rodinný zážitkový program výroby papíru ze sloního trusu (co to obnáší, si můžete přečíst v článku s videem zde).

„Jakmile je venku horko, je samozřejmě teplo i gorilám v pavilonu a krůpěje vody snášející se ze stropu expozice jsou pro ně jak zdrojem osvěžení, tak čerstvé vody k pití. I když pítka mají samozřejmě v dosahu kdykoliv a v rámci enrichmentu dostávají napít i z hadic,“ vysvětluje kurátor primátů Vít Lukáš.

Mlžení miluje hlavně Shinda a gorilí kluci. Je to zábava i očista

Mlžení chovatelé denně zapínají zhruba na dvacet minut. To je chvíle, na kterou čekají hlavně Shinda, nyní i s mládětem, šestiletý Kiburi a tříletý Nuru.

Samice Kijivu se ke sprchování přidá jen občas, Richard se mu vyloženě vyhýbá a Bikira s Kambou ho podle chovatelů zrovna také nemusí. Shinda a kluci tak většinou mají prostor imitující prostředí tropického pralesa pro sebe.

Na raženém betonu se po chvíli začnou vytvářet kaluže vody, což je pro Kiburiho s Nuruem ideální prostor na hry: kloužou se, cákají na sebe, máchají se ve vodě na podlaze, chytají kapičky vody stékající po parkosech a pijí ji (jak se v létě chladí gorily čtěte zde).

„Největší labužník, je ovšem Shinda, což je zřejmé i ze záznamu z kamer v pavilonu. Nejen sebe, ale teď i malého pod vodou pěkně čistí, mláděti dokonce myje hlavu. Nejprve se nechá krůpějemi vody pěkně namočit a pak sebe i jeho olizuje. Jestli se to mláděti líbí, to netušíme, ale nic jiného mu nezbývá,“ říká s úsměvem kurátor. Pro oba je to ale každopádně dokonalá hygiena.

Shinda sprchování miluje a mláděti tedy nezbývá, než se sprchovat s ní.
Mytí hlavičky mláděte v podání Shindy.
Shindino mládě pod sprchou.
Shindin malý kluk nemá na výběr, máma sprchování miluje.

Ani pošťuchování od pubertálního klacka Kiburiho sprchující se Shindu nerozhodí, jak je zřejmé i z videa, kde jí dá šestiletý provokatér herdu do zad. V tomto věku mu to ostatní gorily ještě tolerují (o jeho dospívání zde).

Podívejte se, jak si Shinda užívala mlžení loni v létě (více v článku zde):

20. července 2015

Gorily v zoo a v přírodě

Návrhy jména pro malého potomka gorily Shindy a samce Richarda už čtenáři iDNES.cz posílají týden a činit tak mohou až do středy 15. června.

Jak lze pomáhat gorilám?

Ochrana goril ve střední Africe je jedním ze stěžejních projektů pražské zoo. Aktivity na pomoc gorilám, jejichž těžištěm je environmentální vzdělávání zvláště nejmladší generace, může Zoo Praha rozvíjet díky prostředkům sdružovaným na sbírkovém kontě POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT, číslo účtu: 43 - 680 466 0247 / 0100.

Nejvýznamnější částí ochranářských aktivit Zoo Praha ve střední Africe je již několik let projekt Toulavý autobus, který převá­ží děti žijící v okolí kamerunské pralesní rezervace Dja do záchranných center primátů, kde se děti účastní vzdělávacích programů. Tam teprve zjišťují, že gorily i ostatní zvířata si zaslouží naši ochranu (více například zde).

Zatím žádné návrhy prozrazovat nebudeme. Jen je zřejmé, jak se celá řada lidí nechala ovlivnit událostí z konce května, kdy byl v americké zoo zastřelen gorilí samec, aby neohrozil život dítěte, které spadlo do výběhu goril (více čtěte zde). Úplně stejné gorily jsou přitom v Africe stříleny každý týden.

Ve svém blogu nazvaném „Dva zastřelení gorilí samci: Harambe a Sosa“ na to před pár dny poukázal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Přesně o týden později totiž zastřelili pytláci ve středoafrické rezervaci Dzanga Sangha dvanáctiletého gorilího samce Sosu. Habituovaného, tedy na přítomnost lidí dlouhodobě přivykaného (o habituovaných skupinách goril čtěte zde a zde),

„Aniž bych chtěl snižovat tragičnost osudu Harambeho, nezbývá, než konstatovat, že v jeho případě šlo o ojedinělý incident, který z hlediska záchrany goril nížinných před vyhubením neměl prakticky žádný význam. Naproti tomu zavraždění Sosy je obrazem šílené situace ve střední Africe, jež gorily zásadním způsobem ohrožuje. Gorily nížinné – ty ‚trochu jiné lidi‘ – tam pytláci zabíjejí v počtech, které je obtížné i jenom odhadnout, a proměňují je v kusy masa, s nimiž se ve velkém kšeftuje,“ konstatuje Miroslav Bobek.

Jen tu a tam je dopaden jednotlivý pytlák nebo překupník a na světlo se dostanou neuvěřitelně odporné záběry uřezaných gorilích končetin či hlav (více například zde). O osudu goril se totiž rozhoduje ve střední Africe.