Ruská tenistka Maria Šarapovová si prohrabuje vlasy v osmifinálovém utkání...

Ruská tenistka Maria Šarapovová si prohrabuje vlasy v osmifinálovém utkání Australian Open. | foto: Reuters

Za dopingový hřích Šarapovové může i zrušená dovolená „anděla strážného“

  • 66
Před deseti lety zavedl Jurij Šarapov svou dceru za moskevským doktorem Anatolijem Skalným, jenž jí doporučil osmnáct léků a výživových doplňků. Měly posílit obranyschopnost teenagerky Marie Šarapovové, o kterou se až příliš často pokoušely různé choroby.

Právě tak asi začal osudový vztah mezi meldoniem a jednou z nejlepších tenistek úvodu 21. století. Látku obsahují tabletky Mildronate vyráběné v Lotyšsku a balené do bílé krabičky s růžovým nápisem.

Spousta zajímavých skutečností vyplývá ze 33stránkového dokumentu, který doprovázel rozsudek tříčlenného tribunálu mezinárodní federace ITF o dvouletém trestu za doping pro obávanou „Sibiřskou sirénu“. Příběh pokračuje...

Dlouho to Marii a jejím pilulkám klapalo. Držela se ve světové špičce a především díky reklamě vydělávala desítky milionů dolarů ročně. Meldonium, kdysi rozšířené mezi sovětskými vojáky a později mezi ruskými sportovci, prospívalo jejímu srdci a zároveň jí zvyšovalo vytrvalost a zrychlovalo regeneraci.

V roce 2012 se Šarapovová rozžehnala se Skalným a většinou ze třiceti preparátů, jež užívala. Zbyly pouze tři - Magnerot, Riboxin a Mildronate. Věděli o nich jen Jurij Šarapov a manažer Max Eisenbud.

Zavilá bojovnice svou náklonnost k mildronatu skrývala před trenéry, medicínu v minulých dvou sezonách ani jednou neuvedla na formulářích při dopingových kontrolách.

„Necítila jsem povinnost zapisovat každý nápoj, gel nebo vitamin,“ řekla při výslechu. „Nemyslela jsem, že je to důležité. Ten seznam by byl šíleně dlouhý.“

Story blonďaté Máši a prášků z bílé krabičky s růžovým nápisem plynula k dramatickému zlomu.

Světová antidopingová agentura (WADA) loni meldonium zařadila na listinu zakázaných prostředků s platností od 1. ledna 2016. Šarapovová si nevšimla varovného e-mailu. Její otec už delší dobu žije v ústraní. A Max Eisenbud, jakýsi její anděl strážný, tentokrát selhal.

„Udělal jsem administrativní chybu,“ pravil a připojil její podivuhodné vysvětlení. Pravidelně v listopadu údajně kontroloval aktualizovaný seznam nepovolených látek od WADA při dovolené v Karibiku. Nicméně loni se rozváděl, a tak tradiční zájezd zrušil.

Nicnetušící (nebo vědomě podvádějící) Šarapovová poté v lednu polkla pětistovku mildronatu před každým z pěti svých utkání na Australian Open, což se ukázalo při dopingových testech.

Začátkem března se přiznala k porušení pravidel a v květnu se hájila před porotou ITF v Londýně. Za úmyslný doping jí hrozil až čtyřletý distanc, za nedbalostní provinění až dva roky zákazu činnosti.

7. března 2016

Maria Š. se dušovala, že vše je jen politováníhodné nedorozumění. Nebyl jí prokázán úmysl, soud však její verzi zpochybnil. „Způsob užívání preparátu, jeho zamlčování před dopingovými komisaři i členy jejího týmu a nedostatečné vysvětlení prospěšnosti léku pro její zdraví nevyhnutelně vede k závěru, že brala mildronate, aby zvýšila svou výkonnost,“ objevilo se v zápisu. „Sama se rozhodla, nebyl to omyl.“

Šarapovová protestuje. Odvolává se k arbitráži. Jenže ITF její obhajobu roztrhala na cáry a tvrdí: „Ona jediná je strůjcem svého neštěstí.“


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga