Poslanci Vítězslav Jandák a Martin Komárek při veřejném slyšení kandidátů do Rady ČT (15. dubna 2015) | foto: Petr Topič, MAFRA

Komárek chtěl řešit vulgarity ve filmu roku. Hádal se s ním ředitel ČT

  • 381
Ve frašku se změnilo jednání poslanců z volebního výboru, když chtěl jeho předseda Martin Komárek z ANO jednat o porušování zákona o rozhlasovém a televizním vysílání Českou televizí. A to kvůli vulgaritám ve filmu Kobry a užovky, který dostal v březnu 2016 ocenění Český lev za nejlepší český film. S Komárkem se před poslanci přel ředitel ČT Petr Dvořák.

„To je legrační. Naším partnerem je vysílací rada. Nerozumím tomu, proč se mají takové obsahové věci na půdě Sněmovny projednávat,“ ohradil se ředitel ČT proti návrhu Komárka a názvu bodu „Porušování § 32 zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, Českou televizí“.

Bratři Kryštof a Matěj Hádkové jako Kobra u Užovka ve filmu Kobry a užovky, který ve čtvrtek zaměstnal poslance volebního výboru

„Pro mě je vážnou věcí, když ČT poruší zákon, to snad nemyslíte vážně,“ obořil se na Dvořáka a hájil svůj návrh šéf volebního výboru Sněmovny Komárek. Opíral se o usnesení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která v dubnu upozornila televizi, že film Kobry a užovky o dvou bratrech z maloměsta, odvysílala od 20 hodin, přestože se v něm mluví velmi „neformálně“. Padají v něm tak slova typu „kretén, debil, posral“ i mnohem tvrdšího kalibru.

Podívejte se na trailer k filmu Kobry a užovky:

„Proč vybíráte jedno správní řízení a snažíte se dokázat, že jsme porušili zákon?“ nechtěl si to nechat líbit ředitel veřejnoprávní televize. Upozornil Komárka, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vydává spoustu jiných rozhodnutí. Výslovně zmínil třeba to, jak rada v květnu požádala ČT, aby podala vysvětlení, proč ve zpravodajství označuje německou stranu AfD jako „pravicově populistickou“.

Je mi líto, že jsem asi mluvil čínsky, řekl řediteli ČT Komárek

Slovo si pak vzal novinář Štěpán Kotrba a řekl Komárkovi, že velká mediální rada se ani parlamentu nezodpovídá, a tak ani není důvod, aby poslanci o jejím rozhodnutí jednali. „Je mi líto, že jsem asi mluvil čínsky,“ reagoval Komárek a řekl, že mu šlo jen o to, aby byl zákon o vysílání liberálnější. Ptal se ředitele ČT, zda je jeho vysvětlení srozumitelné.

Seznam vulgarit ve filmu Kobry a užovky, který odvysílala Česká televize a kterými se zabývá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Není to srozumitelné,“ opáčil mu Dvořák. Kdyby to bylo tak, jak Komárek vysvětloval, míní, že bod jednání by se jmenoval jinak než porušování zákona Českou televizí.

„Návštěvnost je tu hezká, ale ten program se nějak nepovedl. Budeme se bavit o tom, jestli se smí říkat prdel? Není mi z toho dobře,“ prohlásil pak exministr kultury Vítězslav Jandák z ČSSD. „Udělala jsem chybu, když jsem souhlasila s programem,“ litovala Nina Nováková z TOP 09, že původně podpořila program s Komárkovou iniciativou, protože název bodu je podle ní pro ČT nespravedlivý a zavádějící.

Po krátké přestávce sklidili poslanci bod ze stolu přijetím usnesení, že jsou znepokojeni tím, že nepřišel ministr kultury Daniel Herman nebo jeho náměstkyně Kateřina Kalistová. To už ale na jednání nebyl ředitel ČT Dvořák, kterého při odchodu jeden z účastníků jednání výboru vyzýval, že televize měla natočit celé jednání výboru a odvysílat ho jako zábavný program.

Vadí vám, že Česká televize v hlavním vysílacím čase vysílala film s vulgárními výrazy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 16. června 2016. Anketa je uzavřena.

NE
NE 7687
ANO
ANO 1590

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video