Petr Plášek u uherskohradišťského soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Žalobcům se nelíbí postup soudu v případu smrtelné rallye v Lopeníku

  • 12
Až na ministerstvo spravedlnosti doputoval případ smrti čtyř dívek při rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku. Žalobcům se nelíbí, že krajský soud po zrušení podmínky pro mladého traťového komisaře případ rovnou vrátil vyšetřovatelům.

Ministr Robert Pelikán musí rozhodnout, jestli k Nejvyššímu soudu podá stížnost pro porušení zákona v tomto případu.

„Podrobnosti nelze říct, ale je namítána nesprávnost procesního postupu odvolacího soudu, který věc vrátil státnímu zástupci k došetření,“ řekla MF DNES Kristina Labohá z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

V praxi to znamená, že celý případ je zpět na začátku.

„Dostal se do stadia před podáním obžaloby a teď musíme počkat, jak to dopadne, protože spis je na ministerstvu,“ vysvětlil státní zástupce Tomáš Pindur, který měl kauzu na starosti u okresního soudu.

Soudce: Pláškova chyba byla marginální

Za smrt čtyř dívek při rallye v Lopeníku dostal mladý traťový komisař Petr Plášek u soudu v Uherském Hradišti osmnáctiměsíční podmíněný trest (více zde).

Proti tomu se ale odvolal. Krajský soud v Brně letos v lednu rozsudek zrušil a vrátil ho až do přípravného řízení. Tedy do fáze před trestním stíháním.

„Skutek se stal, ale vina obžalovaného je nejvýše marginální, na rozdíl od subjektů, které se podílely na přípravě závodu,“ komentoval své rozhodnutí soudce odvolacího soudu Josef Teplý (více zde).

Pořádající firma Andrea podle něj „nedostatečně informovala obyvatele, nedostatečně označila nebezpečná místa na trati a nedostatečně proškolila pořadatele“.

Ministr zkoumá, zda soud porušil zákon

Na tyto chyby od začátku řízení upozorňoval i Pláškův obhájce Tomáš Vymazal.

„Je logické, že věc by se měla vrátit do fáze před zahájením trestního stíhání, aby se zjistilo, kdo z pořadatelů nese jaký díl odpovědnosti,“ konstatoval Vymazal.

Poslední rozhodnutí soudu krajský státní zástupce přezkoumal a výsledky předložil Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. To pak na ministerstvo spravedlnosti zaslalo podnět na podání stížnosti pro porušení zákona.

Pokud Pelikán zjistí, že zákon porušen byl, podá stížnost k Nejvyššímu soudu. Ať ale rozhodne jakkoliv, na prošetření případu to vliv mít nebude.

5. února 2015