Čtyřletý trest pro Březinova bratra Tomáše (na snímku) by se sice měnit neměl, žalobce ale žádá propadnutí celého jeho majetku. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Kromě Březinova bratra se odvolali všichni muži souzení za podvody s lihem

  • 5
Případ všech osmi mužů obžalovaných v případu lihové mafie míří k vrchnímu soudu. Proti rozsudku krajského soudu se odvolalo sedm z osmi obžalovaných včetně lihového bosse Radka Březiny ze Zlína-Kostelce. S trestem souhlasil jen jeho mladší bratr Tomáš, u něj však podal odvolání státní zástupce.

Olomoucký krajský soud rozsudek stranám rozeslal na konci května. Lhůty pro odvolání uplynuly v těchto dnech.

Státní zástupce Miroslav Stoklásek požaduje přísnější trest u Radka Březiny, Rostislava Hanulíka a Tomáše Pantlíka, který jako jediný vyvázl s podmíněným trestem (o trestech čtěte zde).

Radku Březinovi, který podle rozsudku organizovanou skupinu řídil, navrhuje žalobce zvýšit třináctiletý trest o čtyři měsíce na maximální hranici. Poukazuje především na ojedinělý rozsah trestné činnosti.

Žalobce: Z principu si zaslouží nejpřísnější trest

Naopak Březina s trestem uloženým na samé horní hranici nesouhlasí, byť podle obhájce svou hlavní roli v odvolání nezpochybňuje.

Domníváme se, že by neměl dostat nejvyšší trest s ohledem na to, že se ke všemu doznal, spolupracoval se soudem. Popsal detailně i věci, které nemusel. Mohl přitom mlčet a nevypovídat,“ sdělil už dříve MF DNES Březinův obhájce Filip Opatřil (více zde).

„Měl by z principu dostat nejpřísnější trest. Jeho doznání a spolupráci bych rozhodně nepřeceňoval,“ reagoval žalobce Stoklásek.

Březinovi obhájci v odvolání napadají i vyčíslenou škodu na spotřební dani, která podle nich není správně určená.

Pro Březinova bratra chce propadnutí celého majetku

Naopak u Lubomíra Kaláče, který dostal devět let a dva měsíce, podal žalobce odvolání v jeho prospěch, žádá mírnější trest. Soud by podle něj měl zohlednit to, že někdejší Březinův blízký spolupracovník jako první začal v kauze vypovídat a pomohl trestnou činnost objasnit.

„V tomto případě jde podle mého názoru jít cestou mimořádného snížení trestu,“ doplnil žalobce.

Ze strany obžalovaných se podle pracovnice trestního oddělení krajského soudu odvolali všichni kromě Tomáše Březiny.

„Jsem rozhodnutý nechat to tak. Nemám důvod se odvolávat,“ sdělil MF DNES před pár dny Tomáš Březina.

Jeho čtyřletý trest už by se měnit neměl, protože s ním souhlasí i žalobce, který ale žádá stejně jako u jeho bratra Radka a obžalovaného Kaláče propadnutí celého jejich majetku.

Státní zástupce navíc požaduje, aby odvolací soud Radku Březinovi a jednateli jeho společnosti Morávia-Chem Radku Menšíkovi uložil navíc zákaz činnosti.

Stát připravili na daních o miliardy korun

Za obří obchody s nelegálním lihem bylo obžalováno osm lidí, sedm z nich bylo podle obžaloby členy organizované zločinecké skupiny. Stát na daních obrali o rekordních 6,7 miliardy korun.

Organizovaná skupina v čele s Radkem Březinou podle obžaloby v letech 1998 až 2013 tajně čistila technický líh a používala ho k výrobě alkoholických nápojů bez odvedení daně.

Část stíhání zahrnující podvody s lihem v Ostravě v letech 1998 až 2001 však krajský soud zastavil kvůli promlčení, z tohoto důvodu vyčíslenou škodu snížil na 6,39 miliardy korun. Žalobce však podal proti usnesení o zastavení trestního stíhání stížnost, i o ní by měl rozhodnout vrchní soud.

Na kauzu lihové mafie navazují další trestní stíhání, v nichž se zodpovídají lidé, kteří s Radkem Březinou obchodovali nebo pomáhali legalizovat jeho majetek. Někteří již stanuli před soudem.

22. prosince 2015

,