Ilustrační snímek | foto: Karel Brož/Hnutí Duha

Vlci na Liberecku rdousí ovce. Kraj za zabitý dobytek vyplácí náhradu

  • 91
Vlci o sobě dávají v Libereckém kraji stále víc vědět. V okolí Bezdězu přibývá případů, kdy roztrhají ovci a stát za zabité zvíře musí posílat náhradu. Škodu totiž způsobil vybraný zvláště chráněný živočich.

Chovatelům náhrady vyplácí kraj. Kvůli vlkovi vůbec poprvé platil za zabitou ovci loni. Další potvrzený případ se stal letos v únoru. Chovatel vyčíslil škodu na 5500 korun, stát ale uznal jen tři a půl tisíce za dospělou ovci. U ztraceného jehněte se nepodařilo prokázat, že je odnesl vlk.

„Na to, že zvíře zabil vlk, musí být důkazy. Fotografie zabité ovce, kde je patrný způsob lovu nebo vlčí stopy,“ zmínil náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný. „Nicméně už teď víme o dalším případu, který se bude brzy řešit,“ dodal.

Podle něj žije na Českolipsku v okolí Bezdězu pět vlků. „Důvod k obavám určitě není, vlk je velmi plachý. Lidem se snaží vyhýbat. Určitě se ale dá počítat s tím, že případů zabitých ovcí bude přibývat,“ zmínil Jadrný.

Přestože jde v Libereckém kraji o nový fenomén a chovatelé nejsou na predátorské chování vlků zvyklí jako třeba v Beskydech, stížnosti na útoky vlčí smečky zatím kraj nemá. „Počítáme s tím, že s přibývajícími útoky přijdou i negativní ohlasy,“ předjímá náměstek.

Vlci se naučili žít poblíž lidí

Nedávno se vlka v okolí Bezdězu podařilo nafilmovat člence vlčích hlídek Leoně Kutalové z Frýdku-Místku. Do oblasti Doks se vypravila s ruční kamerou a mikrofonem pro nahrávky vlčího vytí. Setkání s vlkem tak říkajíc tváří v tvář ji překvapilo. Podle ní je důkazem, že se vlci naučili žít v krajině obývané člověkem a nepovažují ho za svého nepřítele.

20. dubna 2016

„Když pak někdo třeba zpozoruje smečku, jak prochází okrajem louky u vesnice, nelze to vykládat tak, že vlci ztratili plachost a je to důvod k obavám o bezpečnost. Prostě jen zjistili, že většina lidí a budov pro ně nepředstavuje riziko, tak nemají takovou potřebu se jim vyhýbat,“ upozornila ekoložka.

Zákon pamatuje na škody způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy - vlkem obecným, bobrem evropským, vydrou říční, medvědem hnědým, rysem ostrovidem a losem evropským. Z nich žije na území kraje kromě vlka ještě bobr a vydra.

Kraj už v minulosti poskytoval náhrady za škody způsobené chráněnými vydrami nebo kormorány. Kvůli vydrám se platilo naposledy v roce 2011 devět tisíc korun. Kormorán už po novele není zvláště chráněný živočich, mezi lety 2004 až 2013 napáchal v kraji škody za 123 tisíc korun.