Konec primárek i Sandersových nadějí. Clintonová vyhrála i v Kalifornii

  • 241
Závěr amerických prezidentských primárek ovládla Hillary Clintonová. Jednu prohru a tři faktické remízy převáží její výrazná vítězství v lidnatých státech s mnoha delegáty - New Jersey a zejména v Kalifornii. Ta byla poslední nadějí jejího rivala Bernieho Sanderse na zvrat, ten ale znovu řekl, že neodstoupí.

Sandersův předpoklad, že vítězstvím v Kalifornii sníží celkovou ztrátu na Clintonovou - zaostával za ní o zhruba tři sta vázaných delegátů - se ve světle přicházejících výsledků z Kalifornie zhroutily jako příslovečný domeček z karet. Po sečtení všech okrsků má 43,2 % hlasů, Hillary Clintonová 55,8 %.

V průběhu sčítání Sanders ztrátu mírně stáhl, po sečtení pětiny okrsků totiž Clintonová vedla poměrem 62 ku 37 procentům. Tedy obdobně, jakým rozdílem zvítězila v souběžných primárkách v New Jersey, dalším lidnatém státě na opačném pobřeží USA.

Celkové výsledky úterního klání o bezmála 700 delegátů zní takto: Clintonová navýší převahu v počtu delegátů na své straně zhruba o dalších 100. Zbylé státy - Montana, Nové Mexiko a Jižní Dakota - totiž volily tak těsně, že to s delegátskou matematikou nepohne. A Severní Dakota je příliš „lehká váha“ na to, aby zdejší Sandersův triumf něco změnil.

Clintonová zdůraznila, že s žádnou možností zvratu nepočítá. „Poprvé v dějinách naší země se žena stane kandidátkou za velkou politickou stranu,“ prohlásila osmašedesátiletá politička na shromáždění svých radujících se přívrženců v newyorském Brooklynu, kterým děkovala za přízeň a podporu.

„Můžeme hrdě říci, že v Americe není žádná překážka příliš velká, žádný strop příliš vysoký, než aby se nedaly zdolat,“ poznamenala ještě předtím, než bylo zřejmé, že ovládla New Jersey. „Vítězství nepatří jednomu člověku, ale generaci žen a mužů, kteří bojovali a obětovali se, aby toto umožnili,“ dodala.

Americký prezident Barack Obama už Clintonové k zisku nezbytného počtu delegátů pogratuloval. „Její historická kampaň inspirovala miliony (lidí) a je to rozšíření jejího dlouhodobého boje za rodiny a děti ze střední třídy,“ uvedl v prohlášení. Agentura AP dokonce přisoudila bývalé Obamově soupeřce z primárek v roce 2008 nominační většinu už v úterý (psali jsme zde).

Kromě Clintonové Obama ocenil i Sanderse, kterému poděkoval za inspirující kampaň a souhlasil s tím, že se s ním ve čtvrtek sejde v Bílém domě.

To by teoreticky pro Sanderse mohlo být elegantním způsobem kapitulace - říci, že ho přesvědčil prezident, by jeho příznivci mohli přijmout smířlivěji než prosté složení zbraní. To ostatně ani navzdory výsledkům v Kalifornii a New Jersey neavizoval a stále tvrdí, že bude bojovat až do volebního konventu.

Vítězství Hillary Clintonové může paradoxně udělat radost i příznivcům jejího republikánského soupeře Donalda Trumpa, který si navzdory nepřízni stranických elit fakticky zajistil nominaci už před časem. V aktuálních průzkumech hypotetického prezidentského duelu si totiž Clintonová proti Trumpovi vede o něco hůře než Sanders.

Ale pozor: síla newyorského realitního magnáta se může opírat i o to, že republikánští voliči už jsou ve fázi sjednocování se za stranickým kandidátem - pro některé spíše smiřování s vítězem primárek - zatímco demokratičtí voliči nyní stále žijí ostrým bojem mezi Clintonovou a neumdlévajícím Sandersem.

A platí i to, že do voleb 8. listopadu je ještě hodně daleko na to, aby průzkumy nyní měly výraznou vypovídací hodnotu.

Další dění: opona za primárkami, v létě konventy, v září debaty

Co se bude dít dál? V kalendáři jsou ještě demokratické primárky ve Washingtonu D.C., kde se rozdělí poslední zbyteček delegátů - celkem dvacet. Pak se v létě uskuteční volební konventy obou stran: demokratický 25.-28. července ve Filadelfii, republikánský 18.-21. července v Clevelandu. V září přijdou na řadu televizní debaty, které mohou ovlivnit především nerozhodnuté Američany.

A nakonec přijde úterý po prvním pondělí v listopadu, jak je americkými zákony možná trochu krkolomně stanoven den D, kdy třísetmilionový národ zamíří k volbám vybrat nového nejmocnějšího muže - či ženu - planety.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue