Lucas Vázquez ze Španělska (vlevo) a Vladimir Dvalishvili z Gruzie v souboji o...

Lucas Vázquez ze Španělska (vlevo) a Vladimir Dvalishvili z Gruzie v souboji o míč | foto: Reuters

Překvapení: Španělé prohráli v generálce na Euro s Gruzií

• 31
Překvapení, šok, senzace. Španělští fotbalisté, první soupeř Čechů na mistrovství Evropy ve Francii, prohráli v domácí generálce s Gruzií 0:1. Jediný gól vstřelil ve 40. minutě Okriašvili. Gruzínci přitom za poslední dva roky porazili jen Gibraltar, Maltu a Skotsko.

Naopak Španělé od posledního mistrovství světa prohráli jen čtyři zápasy a z toho jediný s outsiderem, když v kvalifikaci podlehli Slovensku. A i tentokrát měla jejich porážka slovenskou stopu, jelikož Gruzii trénuje Vladimír Weiss. Ten tak dal trenérovi české reprezentace Pavlu Vrbovi návod na to, jak proti Španělsku uspět.

Klíčem byla bezchybná defenziva. Španělé sice od úvodních minut soupeře mačkali, ale do vyložených šancí se nedostávali. Gruzínci dokázali až na nepřesnou hlavičku Aritze Adurize ucpat pokutové území a z dálky se soupeři střely nedařily. Vyšla pouze Thiagovi, který ale trefil jen tyč.

V závěru poločasu navíc Španělé mírně polevili, Gruzie toho využila k protiútoku, po kterém Jambul Jighauri přihrál Okriašvilimu a ten na hranici ofsajdu poslal míč do odkryté branky.

Krátce po změně stran se gruzínský brankář Nukri Revišvili srazil hlavou se Sergiem Busquetsem a musel střídat. Tržnou ránu měl i Busquets, ale po sešití ještě chvíli pokračoval. Ani náhradního gólmana Roina Kvaschvadzeho ale Španělé překonat nedokázali.

V závěru pomohl zřejmě nejcennější gruzínskou výhru v historii udržet i teplický obránce Zurab Ciskaridze. Záložník Slavie Levan Kenija sledoval překvapivý výsledek jen z lavičky.

Unikátní gól. Řecký Maniatis skóroval proti Austrálii z 60 metrů

Ve čtyřicátém utkání za řeckou reprezentaci se obránce Joannis Maniatis dočkal prvního gólu. A jakého! Devětadvacetiletý hráč Olympiakosu Pireus, který strávil jaro na hostování ve Standardu Lutych, v přípravném utkání s Austrálií v Melbourne skóroval střelou ze 60 metrů.

Řecký tým se díky jeho parádní trefě z vlastní poloviny hřiště dostal ve 20. minutě do vedení 2:0 a nakonec zvítězil 2:1. Svěřenci německého trenéra Michaela Skibbeho oplatili Australanům sobotní porážku 0:1 ze Sydney.

Maniatis využil toho, že gólman Adam Federici stál daleko od branky a přesnou střelou ho přeloboval. Řekové, kteří se neprobojovali na mistrovství Evropy ve Francii, uštědřili australským fotbalistům první domácí porážku od roku 2009.