Vědeckotechnický park v Jihlavě za 400 milionů zarůstá plevelem a chátrá. Kvůli...

Vědeckotechnický park v Jihlavě za 400 milionů zarůstá plevelem a chátrá. Kvůli sporům zakladatelů investorské společnosti je prozatím prázdný. Nový majitel parku však vidí jeho budoucnost růžověji. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Velká věda v Jihlavě zkrachovala, stát i firmy chtějí zpět stamiliony

  • 30
Zakladatelé jihlavského vědeckotechnického parku měli před dvěma roky velké plány. Jenže skončily krachem a soudními spory. Areál je už měsíce prázdný a opuštěný. Na jeho pozadí se odvíjí boj o stamilionové pohledávky. Peníze, které do projektu ve formě dotací vložil, chce zpět i stát.

Téměř přesně před dvěma lety, 4. června 2014, se v novém vědeckotechnickém parku v Jihlavě Hruškových Dvorech slavnostně střihala páska.

Zástupce tehdy ještě partnerské vysoké školy - pražského ČVUT - Boris Šimák se nechal slyšet, že je to jeden z nejmodernějších areálů tohoto typu ve střední a východní Evropě. Pracovní týmy se měly zaměřovat na nanotechnologie, biotechnologie, informatiku a energetiku.

Jenže dva roky uplynuly a žádná věda se v komplexu za 396 milionů korun neodvíjí.

Brána vědeckotechnického parku je uzamčená na řetěz. Zvenčí je patrné, že o zeleň okolo budov se nikdo nestará a lak na dřevěné části fasády pomalu vybledává. Rolety v oknech jsou stažené. ČVUT z projektu už dávno vystoupilo.

Co dál, je nyní velká věda pro nového insolvenční správce. Původního, Pavla Sattlera z Brna, se letos začátkem března rozhodli věřitelé nahradit.

Sattler již nechce situaci komentovat a nový insolvenční správce Miloš Bačík z firmy Gestore v. o. s. Litomyšl na dotazy MF DNES neodpověděl ani za několik týdnů a po vícero žádostech přes sekretariát firmy.

Z údajů v insolvenčním rejstříku je zřejmé obrovské zadlužení společnosti Energoklastr CTT Vysočina, jež měla vědeckotechnický park v Jihlavě provozovat. Uznané dluhy dosahují výše 697 milionů korun.

Otázkou je, zda jsou všechny stamilionové dluhy skutečné

Také je vedeno několik soudních sporů. Jde v nich o pravost, výši a pořadí pohledávek.

Někteří věřitelé Energoklastru CTT Vysočina své pohledávky už přeprodávají dál. Příkladem je společnost Imendorf.

„My jsme tu pohledávku (ve stamilionové výši - pozn. red.) postoupili, řeší ji firma Český poradce,“ sdělila jednatelka Imendorfu Taťána Slouková.

Tato záležitost souvisí s poskytnutím stamilionové půjčky Energoklastru. V Českém poradci má Imendorf padesátiprocentní majetkový podíl, druhou část vlastní kyperská společnost Otaria Per-Blandus Ltd.

A navíc, u zmiňované úvěrové smlouvy i smlouvy o zřízení zástavního práva je v insolvenčním rejstříku i tato poznámka: Za dlužníka tyto smlouvy podepsaly osoby, které nebyly oprávněny jednat. Oprávnění podepsat je měl pouze ředitel.

Ještě víc peněz, přes 232 milionů korun, má v nevydařeném jihlavském projektu právě společnost Otaria Per-Blandus Ltd. Sídlí v ulici Karaiskaki Street v kyperském hlavním městě Limassol.

V tomto případu ji zastupuje brněnská advokátka Martina Holotňáková. „Domluvím se s klientem, jestli se budeme vyjadřovat,“ reagovala právnička, když ji MF DNES kontaktovala.. Odpovědi od ní však už nedorazily.

O pohledávky se přely i ministerstva, ředitel pracoval zadarmo

Stát chce po Energoklastru CTT Vysočina nazpátek tučnou dotaci, přibližně 291 milionů korun. Nárokovaly si ji přitom současně jak finanční úřad, tak i ministerstvo průmyslu a obchodu. Insolvenční správce ponechal jako uznanou pohledávku tu od finančního úřadu.

Jak by se mohla podle ministerských úředníků situace v jihlavském vědeckotechnickém parku dál vyvíjet, není jasné. „Další scénáře závisí na výsledku insolvenčního řízení,“ byl zatím stručný mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Jak zástupci Kraje Vysočina, tak i města Jihlavy si od vzniku vědeckého komplexu v Hruškových Dvorech hodně slibovali. V areálu či firmách na něj nabalených mělo vzniknout až okolo 250 nových pracovních míst.

Pracovních pozic však bylo vytvořeno jen pár. A třeba za práci na postu ředitele komplexu nedošla Václavu Tůmovi od Energoklastru za období od prosince 2014 do října 2015 mzda.

I Tůma proto přihlásil svou pohledávku do insolvenčního řízení, požaduje více než 1,6 milionu korun. Většina peněz mu přitom má být vyplacená díky ustanovení o zákazu konkurence - 50 tisíc korun měsíčně po dobu dvou let od skončení funkce.

V areálu vědeckotechnického parku je nákladné přístrojové vybavení, nechybí recepce a jídelna. Jestli to tam ale někdy začne patřičně žít, zůstává otevřené.

Podle zjištění MF DNES by zájemci o koupi areálu v Jihlavě-Hruškových Dvorech byli. Atraktivní je nejen objekt samotný, ale i prozatím nevyužitá část pozemku vedle budov pro vědce.

31. srpna 2015