Tragická srážka vlaku s autem u Rokytnice v Orlických horách (13.1.2015).

Tragická srážka vlaku s autem u Rokytnice v Orlických horách (13.1.2015). | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Přejezdy smrti v Rokytnici a Třebechovicích budou mít závory

  • 5
Přejezdy v Třebechovicích pod Orebem a v Rokytnici v Orlických horách dostanou závory. Železničáři vyslyšeli volání starostů po lepším zabezpečení přejezdů až po dvou tragických nehodách. Dráhy však tvrdí, že to žádné nebezpečné přejezdy nejsou.

Každý rok alespoň jedna nehoda, tak hovoří lidé z Rokytnice v Orlických horách o křížení železnice s hlavní silnicí do horského městečka.

Na přejezdu jsou nyní jen výstražné kříže a ve směru od Rokytnice stopka. Podle železničářů takové označení stačí, ale místní už dlouho žádají, aby přejezd dostal alespoň světelnou signalizaci.

Podobná situace je v Třebechovicích pod Orebem. Město křižuje trať na Choceň a Letohrad, na níž je šest přejezdů. Dva mají závory, na zbylých jsou jen světelné ukazatele, i když polovina z nich leží na nejvytíženějších ulicích ve městě. Právě ty se často zapisují do statistiky železničních nehod.

Rokytnice a Třebechovice mají společné dvě věci: v obou se za poslední rok na kolejích umíralo a obě se nyní dočkají lepšího zabezpečení přejezdů.

Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jejich modernizace nemá s tragickými nehodami souvislost. Jenže lidé to vidí jinak. V minulosti totiž železničáři opakovaně tvrdili, že zabezpečení kritizovaných přejezdů je dostatečné.

„Výstavba SŽDC se řídí dlouhodobým investičním plánem. Nelze tedy hovořit o tom, že jsme se rozhodli právě nyní,“ odmítá souvislost se smrtelnými nehodami mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Rokytnice i Třebechovice přitom o zvýšení bezpečnosti svých přejezdů usilují dlouhodobě.

„Psal jsem dopis krajskému řediteli SŽDC, loni na jaře jsem posílal další urgence, na podzim jsme tu měli náměstka ředitele SŽDC v Hradci Králové. Chápu, že jsou potřebnější stavby, ale jsem rád, že dojde řada i na náš přejezd. Bohužel k tomu musela přispět tragická událost, přejezd musel mít oběť, aby ho někdo začal řešit,“ říká starosta Rokytnice Petr Hudousek.

V zimě je těžké na stopce zastavit

Srážka vlaku s osobním autem u Rokytnice je zatím poslední tragickou nehodou na železnicích v Královéhradeckém kraji. Stala se v lednu v časných ranních hodinách. Střet nepřežila devětačtyřicetiletá spolujezdkyně (více čtěte zde).

Podle místních mohlo nehodě zabránit právě zabezpečovací zařízení. Přejezd totiž leží pod kopcem a v zimě je těžké na stopce zastavit. Kvůli námraze na silnici končí auta často až na kolejích nebo i za nimi.

„Myslím, že ten poslední malér se stal kvůli tomu, že se pořádně neudržuje silnice. Ten člověk možná brzdil a chtěl zastavit. Ten den ale dost nachumelilo a v tom mokrém sněhu to neubrzdil. Kdyby tam byl blikač a člověk počítal s tím, že něco pojede, brzdil by dříve,“ myslí si Jaroslav Janeček, který v Rokytnici provozuje penzion.

„K nehodám tam docházelo už v minulosti, vždy se ale obešly bez ztrát na životě. Za posledních deset let tam byla každý rok alespoň jedna,“ upozorňuje Hudousek, který se o záměru zřídit na přejezdu závody dozvěděl až z médií. Železničáři to radnici zatím neoznámili.

„Je vypsána soutěž na zhotovitele dokumentace pro územní řízení, předmětem stavby by měla být výstavba světelného přejezdového zabezpečovacího zařízení se závorami. Celkové investiční náklady odhadujeme na sedm milionů korun,“ popisuje mluvčí Marek Illiaš a dodává, že k realizaci mělo by dojít na konci příštího roku.

Rokytnice však ještě nemá závory zcela jisté. Podle železničářů projektová dokumentace musí prokázat, že stavba bude ekonomicky efektivní. To nejspíš souvisí s malou frekvencí vlaků na trati.

Do Rokytnice jich jezdí jen sedm párů denně. Navíc jsou poměrně pomalé, což způsobují právě nezabezpečené přejezdy. Kdyby na nich mohly vlaky jezdit normální rychlostí, zkrátila by se cesta do hor až o deset minut.

Závory v Třebechovicích budou na jaře

Výrazně dříve se závor dočkají v Třebechovicích. Modernizace tří tamních přejezdů má začít už ve druhé polovině letošního roku a hotovo by měla být na jaře. Jde o křížení trati s ulicemi Pardubickou, Na Stavě a Týnišťskou.

Bez závor tak zůstane jen málo využívaný přejezd na okraji města. Právě v ulici Na Stavě došlo k tragické nehodě loni v říjnu, kdy tam vlak usmrtil třiadvacetiletou řidičku (psali jsme zde). V minulosti umírali lidé i na přejezdech v Týnišťské a Pardubické ulici.

Radnice v Třebechovicích proto už od roku 2011 naléhá na správce železnic, aby přejezdy osadil závorami.

„Kdyby tam závory byly, nejspíš by se tyto nehody nestaly. Po poslední smrtelné nehodě jsem na SŽDC opět urgoval, aby práce urychlila,“ říká třebechovický starosta Jiří Němec.

Správci železnic nyní čekají na schválení dokumentace pro stavební řízení. Doplnění závor na třech přejezdech se odhaduje na 29 milionů korun.

Železničáři však odmítají, že by šlo o nebezpečné přejezdy. „Ze železničního hlediska neexistuje nebezpečný přejezd. Všechny jsou zabezpečeny a odpovídají všem platným normám a zákonům. Ani sebelepší zabezpečení není nic platné, pokud chodci a řidiči nedodržují základní platné zákony a pravidla,“ připomíná Illiaš.

Kamera zachytila riskantní jízdu řidiče na Hradecku, který unikl srážce s vlakem jen o vlásek: