Neznámý pachatel potřísnil tmavou barvou desítky čínských vlajek, které jsou po...

Neznámý pachatel potřísnil tmavou barvou desítky čínských vlajek, které jsou po Praze rozmístěny v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta (26. března 2016). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Policie odložila případ poškození čínských vlajek. Škoda je 130 tisíc

  • 27
Pražští policisté odložili případ poškození čínských vlajek v Evropské ulici před návštěvou prezidenta Si Ťin-pchinga. V pondělí o tom informoval policejní mluvčí Jan Daněk, podle kterého se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání. Škoda způsobená na vlajkách přesáhla 130 tisíc korun.

„V případě, že pominou důvody odložení, bude trestní stíhání zahájeno,“ uvedl Daněk.

Přes padesát vlajek, které lemovaly cestu z ruzyňského letiště k Pražskému hradu, někdo potřísnil tmavou barvou v noci na 26. března. Pachatel ji naplnil do vyfouknutých vajíček, která pak házel na vlajky (více čtěte zde).

Výzdoba byla poničena na Evropské třídě a na dalších místech v okolí Hradu. Vlajky byly vyvěšeny na sloupech ve výšce veřejného osvětlení vždy v páru - česká a čínská vlajka. Jejich vyvěšení si objednala Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, která stihla poškozené makety ještě před příjezdem Si Ťin-pchinga opravit (více čtěte zde).

Policisté na konci dubna zveřejnili video s mužem, který poškozoval vlajky před vstupem do metra na Dejvické. Tehdy uvedli, že za poškození cizí věci podezřelému hrozí až roční vězení. Na místě se podle policie v noci 26. března pohybovali dva muži (více čtěte zde).

Policejní video s mužem na Dejvické:

25. dubna 2016

Svou nahrávku zaslali z anonymní e-mailové adresy i aktivisté, kteří protest zorganizovali. Na videu jsou přípravy akce a její realizace. Autoři jej ale nedoprovodili žádným komentářem.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dříve řekl, že za poškození vlajek nese odpovědnost TOP 09. Uvedl to v reakci na slova starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), který vyvěšování vlajek kritizoval. Předseda strany Miroslav Kalousek za to Ovčáčka nazval pomýleným spratkem (podrobnosti najdete zde).

Náklady na bezpečnostní opatření při březnové návštěvě čínského prezidenta v Česku se vyšplhaly zhruba na 16 milionů korun a o bezpečnost státníka se každý den staralo kolem tisícovky policistů. Policie čelila kvůli některým svým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou kritice.

Záběry aktivistů z příprav i poškození vlajek:

27. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue