Na kterých postech váhám? Víte, že to stejně neřeknu, usmíval se Vrba

• 119
Podle výrazů ve tváři na tiskové konferenci byste hádali opačný výsledek. Zatímco Uli Stielike, německý kouč korejských fotbalistů, se ani jednou neusmál, český trenér Pavel Vrba měl dobrou náladu, občas zavtipkoval. Ale spokojený po výsledku 1:2 být nemohl.

„Samozřejmě bych radši vyhrál, nebudu říkat, že mě tahle prohra těší. Nejsem spokojený,“ začal Vrba. „Ale možná je pravda, že kdybychom všechno vyhráli, bralo by se to tak, že nejsou problémy. Z tohoto pohledu to může být pro psychiku hráčů lepší, neuspokojí je to. Raději bych vyhrával, ale třeba nás to dostane do situace, že to pro nás bude výhoda.“

Varováním musí být hlavně první poločas. Proč se znovu nepovedl, stejně jako proti Rusku?
Bylo to podobné. Z naší strany chvílemi zdlouhavé, komplikované, soupeř dobře vykrýval prostory a presoval. Neporadili jsme si s tím, důvodů bylo víc.

Zkuste pojmenovat ty hlavní.
Rozehrávka mohla být rychlejší. Obránci by měli být dynamičtější, ale chyběla i větší podpora středových hráčů. Ta je strašně důležitá, a tentokrát nebyla dobrá. Druhý poločas byl jednoznačně lepší, bohužel jsme dohrávali v deseti, i tak jsme dokázali jít do brejkových situací - jen jsme to nedohráli.

Dělá vám slabší rozehrávka velké starosti?
Je slabší v momentě, kdy vám to dlouho trvá. To se pak vytváří tlak na míč, složitější situace. Chybí přímočarost, lehkost. Není problém v postavení, ale v tom, že máme víc doteků a pak jsme pod tlakem.

Jak moc utkání ovlivnilo vyloučení Gebre Selassieho po hodině hry? Nepřipadalo vám přísné?
Když něco řeknu, zase se bude psát, že pláču. Nepláču. Spíš mě mrzí, že se to děje v přípravném utkání. Zažil jsem, když jsme s Plzní na soustředění hráli proti Levski Sofia, rozhodčí jim vyloučil hráče. Řekl jsem: Ať hrají v jedenácti, ať má to utkání smysl. Kdyby šlo o úder, sestřelení zezadu, bylo by to jiné. Ale tohle nebyl zákrok na vyloučení v přípravném zápase. Trochu jsem se v první chvíli lekl, aby Theo nedostal trest na soutěžní utkání. Dobře, že to tak není.

Najdete na utkání i pozitiva?
Pozitivní je, že jsme si vytvořili šance. Korejci byli přímočařejší, ale i my jsme tam měli zajímavé situace, jenže jsme nebyli ve finální fázi tak úspěšní. Třeba se nám to vrátí někdy jindy. Měli jsme i trochu smůlu: šanci měl Sivok, pak přišly další dva závary, chybělo lepší dohrání. Někteří hráči se před brankou v tu chvíli špatně orientovali, ale děláme, co můžeme. Jak v jedenácti, tak potom v deseti jsme šance měli, což je pozitivní.

Pomohl vám zápas v rozhodování o základní sestavě?
Už se hodně rýsuje. I vy asi cítíte, že druhé poločasy s Ruskem i Koreou byly po herní stránce výrazně lepší. Ukázaly naši hru v lepším světle a ti, kteří je odehráli, budou mít mnohem větší šanci než ti, co hráli v prvním. Od toho jsou přípravné zápasy, ukázalo nám to hodně.

Na kterých postech váháte?
Víte, že vám to stejně neřeknu. (úsměv) Já to sám nevím, zatím tu sestavu nemám. Z větší části bude z těch druhých poločasů. Ale když vám to řeknu konkrétně, deseti lidí bude naštvaných, že nebudou hrát první zápas. To neudělám. Rýsuje se to jasně, zbývají dva tři otazníky. Od některých chceme víc: hlavně v ofenzivě by někteří hráči měli být výraznější.

Před utkáním jste říkal, že bude určitou část chytat druhý brankář Vaclík. Proč nakonec nedostal šanci?
Bavil jsem se s ním a říkal jsem mu, že bude hrát poločas. Ale až pak jsem si uvědomil, že můžu střídat jen šestkrát. Vystřídat brankáře, to by znamenalo přijít o jedno střídání v poli. Mluvil jsem s ním o tom, mrzelo mě, že ten prostor nakonec nemohl dostat.

Proti Rusku chyboval Plašil, Rosický zase zaváhal před druhým korejským gólem. Znepokojují vás chyby starších hráčů?
Má to jedno pozitivum: Plašil už to proti Koreji neudělal. (úsměv) Tak věřím, že Rosický to příště taky neudělá. Pokud si to vybrali v přípravě, je to dobrá zpráva. Věřím, že už se to nestane.

Jak jste celkově spokojený s Rosickým? Rok skoro nehrál, už manko dokázal dohnat?
Jak se cítí, to se musíte zeptat jeho, ale myslím, že je naprosto v pořádku. Proti Rusku chtěl hrát až do konce, možná nebyl spokojený se střídáním. Teď odehrál tři utkání v rychlém sledu a co se týče kondice, zvládl to velmi dobře. Má nadstavbové věci, které má málokdo, jen v defenzivě by měl občas pomoci víc než v těchto přípravných zápasech. Ale jsem přesvědčený, že na Euru to bude v pořádku.