Joonas Donskoi v prodloužení prostřelil obětavou dvojici  Pittsburghu (vlevo...

Joonas Donskoi v prodloužení prostřelil obětavou dvojici Pittsburghu (vlevo Malkin, vpravo Schulz) i brankáře Murrayho a zajistil první finálovou výhru pro San Jose. | foto: AP

San Jose slaví první finálové vítězství, v prodloužení rozhodl Donskoi

• 14
Hokejisté San Jose i bez zraněného českého útočníka Tomáše Hertla dokázali zdramatizovat vývoj finálové série play-off NHL. Po dvou venkovních porážkách na domácím ledě udolali Pittsburgh 3:2 po prodloužení, když vítěznou branku vstřelil v 73. minutě forvard Joonas Donskoi. Penguins v řádné hrací době dvakrát odskočili do vedení, Sharks ale vždy dokázali odpovědět.

Pittsburgh po dvou domácích triumfech (3:2 a 2:1PP) nastoupil po přesunu série do San Jose v nezměněné sestavě. To Sharks byli donuceni ke změně poté, co kvůli zranění v dolní části těla nebyl k dispozici skvěle hrající Hertl. Na křídle elitní formace Joe Thorntona jej nahradil ze čtvrté řady povýšený Švéd Melker Karlsson a do sestavy se z postu nehrajícího náhradníka dostal litevský veterán Dainius Zubrus.

Úvod třetího finálového zápasu byl stejně jako ve dvou pittsburghských partiích v režii Penguins. Klíčovou roli u prvních vážnějších situací sehrála čtvrtá pětka hostů. Nejprve ve 3. minutě vybojovala přesilovou hru. Ta se sice týmu Sidney Crosbyho nevyvedla, krátce po ní ovšem při dalším účinkování čtvrté formace otevřel skóre tečovanou střelou bek Ben Lovejoy.

Smolnou chvilku si v průběhu 6. minuty vybral český zadák San Jose Roman Polák, jenž střelu Lovejoye před Martinem Johnesem nechtěně tečoval mimo brankářův postoj. Dlouho to však netrvalo a diváci ve vyprodané aréně SAP Center slavili vyrovnání. Běžela 10. minuta, když brankář Matt Murray přes bránícího Krise Letanga neviděl na zakončení od modré z hole domácího zadáka Justina Brauna - 1:1. Jen o pár vteřin později opět zahrozil Pittsburgh, gólman Jones se ovšem při samostatném úniku Phila Kessela vyznamenal.

V prostřední hrací části se iniciativa přenesla na hole hráčů San Jose, kteří měli v dané fázi i střelecky mírně navrch - 9:6. Zakončení z bezprostřední blízkosti brány od Brenta Burnse z 25. minuty ani brejk 2 na 1 z 28. minuty, kdy Logan Couture nastřelil tyč, ovšem gólem neskončilo. A tak udeřilo na opačné straně. Těsně před druhým odchodem do kabin pálil od modré opět aktivní Ben Lovejoy a před Jonesem tentokrát puk tečoval Patric Hörnqvist.

V úvodu třetí třetiny se faulem vysokou holí provinil pittsburghský Nick Bonino, jenž přivodil krvavé zranění v obličeji Thorntonovi a nabídl tak Sharks čtyřminutovou přesilovku. O vyrovnání usilující domácí uspěli až těsně před vypršením dané výhody, kdy z mezikruží tvrdě pálil Joel Ward - 2:2. Před koncem řádné hrací doby byli několikrát blíže gólu hosté. Šance Matta Cullena, přečíslení Jevgenije Malkina s Conorem Shearym ani závěrečný pokus Krise Letanga ovšem v bráně neskončil.

Za smírného stavu 2:2 se tedy stejně jako ve druhém duelu prodlužovalo. Dvě velké příležitosti rozhodnout si postupně vypracoval Thornton, ke dvěma asistencím ale branku nepřidal. Promarněné šance lídra Sharks ale dokázal zachránit bojovník Joonas Donskoi, jenž v 73. minutě uspěl střelou z otočky po výpadu zpoza brány a zdramatizoval tak vývoj finále. V pořadí čtvrtý duel, ve kterém bude San Jose usilovat o vyrovnání, je na programu v pondělí.

Finále play-off NHL

3. zápas

San Jose Sharks - Pittsburgh Penguins 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0) Branky a nahrávky: 10. Braun (J. Thornton, Vlasic), 49. Ward (Donskoi, J. Thornton), 73. Donskoi (Tierney) - 6. Lovejoy, 40. Hörnqvist (Lovejoy, Määttä). Rozhodčí: O'Halloran, O'Rourke - Amell, J. Murray. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Střely na branku: 26:42. Diváci: 17.562. Stav série: 1:2. Hvězdy zápasu: 1. Donskoi, 2. J. Ward, 3. M. Jones (všichni San Jose).

San Jose: M. Jones - Burns, P. Martin, Braun, Vlasic, Polák, Dillon - J. Thornton, Pavelski, M. Karlsson - Donskoi, Couture, Marleau - Tierney, J. Ward, Nieto - Wingels, Zubrus, Spaling. Trenér: Peter DeBoer.

Pittsburgh: M. Murray - Dumoulin, Letang, Määttä, Lovejoy, Cole, Schultz - Hörnqvist, Crosby, Sheary - Kunitz, Malkin, Rust - Hagelin, Bonino, Kessel - Kühnhackl, Cullen, Fehr. Trenér: Mike Sullivan.