Srdce dětských diváků si získal izraelský snímek Abulele o setkání chlapce, který se po smrti svého bratra cítí osamělý, a prastaré příšery. | foto: archiv Zlín Film Festivalu

Zlínský festival ovládly příběhy plné emocí, ceny míří do zahraničí

  • 0
Silné emocionální příběhy dominovaly letošnímu ročníku Zlín Film Festivalu. Hlavní cena Zlatý střevíček putuje do zahraničí, tuzemská kinematografie odchází s prázdnou. Jen ve studentské soutěži zvítězil film Furiant od Ondřeje Hudečka. Přehlídku navštívilo 125 tisíc lidí.

Scénář udělování hlavních cen zlínského filmového festivalu byl na chlup stejný jako loni – Zlatý střevíček míří ve všech třech kategoriích, jimiž jsou hraný film pro děti, hraný snímek pro mládež a animovaný film, do zahraničí. Zabodovali pouze čeští studenti.

Tuzemskou kinematografii zastupoval příběh Ani ve snu!, v kategorii evropských debutů se objevilo dílo Já, Olga Hepnarová a zástupce mělo Česko i v animované tvorbě.

Oceněné filmy (výběr)

Zlatý střevíček (hlavní festivalová cena)

  • Nejlepší hraný film pro děti – Náš svět
  • Nejlepší hraný film pro mládež – Ochránce
  • Nejlepší animovaný film – Orchestr

Další ocenění

  • Cena dětské poroty pro hraný film pro děti – Abulele
  • Cena mládežnické poroty pro hraný film pro mládež – Hřiště
  • Cena odborné poroty pro hrané evropské debuty – Rebelská unie
  • Cena za Top film Zlínského psa – Furiant
  • Cena města Zlína za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii hraného filmu pro děti – Náš svět
  • Cena Miloše Macourka za nejlepší mládežnický herecký výkon v kategorii hraného filmu pro mládež – Superstar
  • Cena ekumenické poroty – Abulele

Ceny diváků

  • Zlaté jablko pro nejúspěšnější hraný film – Abulele
  • Zlaté jablko pro nejúspěšnější animovaný film – Tygr
  • Cena diváků Déčka – Neříkej mi myšičko!

Kompletní přehled udělených cen najdete na www.zlinfest.cz

„Česká kinematografie pro děti není na vzestupu. O to více nás těší, že mezi studentskými filmy se prosadilo dílo režiséra Ondřeje Hudečka Furiant,“ zhodnotila umělecká ředitelka zlínské přehlídky Markéta Pášmová.

Šestadvacetiminutová černá komedie zachycuje přerod Ladislava Stroupežnického z citlivého mladého básníka v jednoho z největších realistů své doby.

Vítězily filmy se silnými emocemi

Letošnímu 56. ročníku filmového festivalu dominovaly příběhy zobrazující silné emoce. Zlatý střevíček za hraný snímek pro děti putuje do Jižní Koreje za Náš svět, jehož tématem jsou problémy v přátelství dvou školaček.

„Zaujal nás výběrem uměleckých prostředků i tím, že přináší nový pohled na to, jak překonávat potíže v přátelství mezi dětmi,“ zdůvodnil rozhodnutí člen poroty Thomas Heinemann, německý režisér, scenárista a producent.

Srdce dětí si ale získal izraelský snímek Abulele, v němž se chlapec, jenž se po smrti bratra cítí opuštěný, setká s prastarou příšerou. Film ocenila dětská porota, ekumenická porota a získal i cenu diváků. Stal se tak nejúspěšnějším dílem promítaným letos ve Zlíně.

„Je to hezký příběh, vtipný, trošku smutný, ale s dobrým koncem. Moc se nám líbila i ta příšera,“ vysvětlila členka dětské poroty Anna Klara Kouba.

V sekci hraných filmů pro mládež zabodoval Ochránce, který vznikl v belgicko-švýcarsko-francouzské koprodukci. Stěžejním tématem je vztah patnáctiletého chlapce a stejně staré dívky, kteří musejí řešit neplánované rodičovství.

„Jasně hovoří o tom, jaké problémy mladí lidé zažívají a jak se s nimi musí vyrovnávat,“ uvedla porotkyně Ann Vikstromová, programová ředitelka dětského festivalu v Chicagu.

Třetí zlatý střevíček porotci přiřkli australskému animovanému snímku Orchestr. „Je něžný, emocionálně působivý, vizuálně přesvědčivý,“ popsal porotce Paul Wells, ředitel Akademie animace na univerzitě v Loughborough ve Velké Británii.

Za rok bude Zlín patřit Maďarsku, Rakousku a Švýcarsku

Sedm porot vidělo 148 soutěžních filmů, mezi něž rozdělilo 14 cen, o třech oceněních rozhodli diváci. Celkem se promítlo 361 snímků.

Festival, jenž se konal v krajském městě od 27. května a skončil včera, zaplnil nejen promítací sály, ale celý Zlín. Navštívilo jej 125 tisíc lidí, o pět tisíc více než loni.

Do kina si našlo cestu 41 tisíc diváků, o čtyři tisíce méně než loni, doprovodného programu se zúčastnilo 84 tisíc, což je o deset tisíc více než během loňského ročníku.

Letos přehlídka představila francouzskou kinematografii a připomněla 80. výročí vzniku zlínských ateliérů.

Příští ročník se festival bude konat od 26. května do 2. června. Zaměří se na snímky maďarské, rakouské a švýcarské.

Anděl Páně 2 nebude nastavovanou kaší, slíbil u zlínského chodníku slávy režisér Jiří Strach (více zde):