Navrhněte jméno pro mládě gorilí samice Shindy a stříbrohřbetého Richarda

  • 26
Prvorozenému mláděti gorilí samice Shindy bylo v sobotu šest týdnů a je načase vybrat mu to správné jméno. Už druhý den po porodu prozradil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, že jde pravděpodobně o samečka, což potvrdil i oficiální výsledek analýzy DNA. A je na čtenářích iDNES.cz, jaké jméno mu navrhnou.

Shinda se o svého prvorozeného potomka každopádně stará naprosto vzorně a svoje vytoužené mateřství si užívá. Kdo pražskou gorilí skupinu dlouhodobě sleduje, možná si vybaví, jak důsledně se u Richarda dožadovala páření (zde).

S uspokojením se tedy teď o mládě pečlivě stará, dokonce ho ani nepůjčuje ostatním samicím, jak bývá v gorilích skupinách zvykem. Jen den po porodu ho na chvilku odložila do náruče samice Kijivu, aby se mohla dojít napít.

Teď se od mláděte nehne a ke Kijivu ani jiné samici ho neodkládá. „Projevuje se jako typická láskyplná matka a o mládě něžně pečuje. Což ale neznamená, že nejsou chvíle, kdy je evidentní, jak ji neustálá péče o mládě zmáhá,“ popisuje kurátor primátů Vít Lukáš.

Aby si uvolnila ruce, maximálně si mládě na chviličku položí na nohy nebo dřevitku, a už od druhého dne po porodu ho vozí na zádech. Což mohou v pavilonu a ve venkovním výběhu sledovat i návštěvníci, kteří jsou pro pražskou gorilí rodinu běžnou součástí běžného denního režimu.

Navrhněte jméno pro prvorozené mládě gorily Shindy

Napište nám svůj návrh ideálního jména pro první mládě gorily Shindy a gorilího samce Richarda, narozené 23. 4. 2016. Návrh mohou vkládat ZDE čtenáři starší 18 let do středy 15. června 2016, každý může zaslat jen jeden návrh.

Zoo Praha všechny návrhy projde a vybere z nich jméno, kterým mládě v neděli 19. června 2016 pokřtí Lucie Bílá. Ta byla kmotrou již pro první gorilí mládě narozené v Zoo Praha, samičku Moju, která už žije se svojí novou rodinou ve španělském Cabárcenu a vychovává tam své první mládě, samičku Duni (více například zde). Součástí křtu bude také oslava 25. narozenin jeho matky Shindy.

Jednoho čtenáře - vylosovaného z těch, kdo zašlou návrh jména pro Shindino mládě - čeká rodinná vstupenka do pražské zoo, komentovaná prohlídka primátů s kurátorem Vítem Lukášem a rodinný zážitkový program výroby papíru ze sloního trusu (co to obnáší, si můžete přečíst v článku s videem zde).

Shinda ani jako matka nezapře své drsňáctví (více v článku zde), takže své mládě rozhodně nerozmazluje. „Mládě je zatím zcela závislé na matce, takže mu nezbývá než se přizpůsobit. Když si ho Shinda hodí na záda, sice si občas zabrečí, ale rychle se pevně chytí její srsti. Už ví, že pláčem nic nezmění,“ konstatuje Vít Lukáš. I jako šestitýdenní stráví mládě většinu času kojením a spánkem, už je ale osrstěnější a začíná vypadat jako černá chlupatá kulička. „Jedlík je to po matce, takže i v tomto směru prospívá bez problémů.“

Podívejte se, jak si všichni, i Shinda s mládětem, užívají venkovní výběh:

Ostatní členové gorilí skupiny se o mládě samozřejmě zajímají, Shinda je k němu ale moc nepouští, maximálně si ho očichají. Nejblíže se k němu dostává jen tříletý Nuru, který ho něžně opečovává a snaží se ho třeba držet za ruku, když ho Shinda vozí na zádech (více v článku a na videu zde).

Z drsné vedoucí samice skupiny něžnou a pečlivou matkou

Narození mláděte gorilí samice Shindy bylo pro všechny překvapením, protože to řadu let vypadalo, že není schopna zabřeznout. Došlo sice k pokusu o hormonální léčbu, ale protože i poté měla nepravidelný cyklus, nevypadalo to nadějně. Vzhledem k její obvyklé tloušťce a změnám nálad po změně postavení v hierarchii skupiny tak o její březosti neměl nikdo v zoo ani tušení.

Jak lze pomáhat gorilám?

Ochrana goril ve střední Africe je jedním ze stěžejních in-situ projektů pražské zoo. Aktivity na pomoc gorilám, jejichž těžištěm je environmentální vzdělávání zvláště nejmladší generace, může Zoo Praha rozvíjet díky prostředkům sdružovaným na sbírkovém kontě POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT, číslo účtu: 43 - 680 466 0247 / 0100.

Nejvýznamnější částí ochranářských aktivit Zoo Praha ve střední Africe je již několik let projekt Toulavý autobus, který převá­ží děti žijící v okolí kamerunské pralesní rezervace Dja do záchranných center primátů, kde se děti účastní vzdělávacích programů. Tam teprve zjišťují, že gorily i ostatní zvířata si zaslouží naši ochranu (více například zde).

Když tedy Shinda začala v sobotu 23. dubna ráno rodit, obklopená celou gorilí skupinou, bylo to pro chovatele opravdu překvapení (více zde). Krátce po poledni pak bylo na světě zdravé silné mládě, o které Shinda ihned začala svědomitě pečovat jako zkušená matka. Péči o mládě totiž měla spolehlivě odkoukanou od své nevlastní sestry Kijivu.

Celá rodina se s novým přírůstkem naprosto bez problémů okamžitě sžila. Pražská gorilí skupina je tak i nadále živoucí ukázkou toho, jak gorily přirozeně fungují ve své africké domovině, kde jim kvůli pytlákům a ubývajícímu přirozenému prostředí hrozí vyhubení.