Uprchlíky zvládneme i v Unii, sdělil Cameron. Pak ho grilovala studentka

  • 380
David Cameron má za sebou první televizní debatu k referendu o vystoupení Velké Británie z EU. Pod tlak ho dostal moderátor i neústupné publikum. Uprchlickou vlnu může Británie podle premiéra zvládnout i jako člen Evropské unie. Jedním z nejdiskutovanějších momentů však byla ostrá výměna názorů s výřečnou studentkou.

Cameron, coby lídr kampaně za setrvání Británie v EU, ve čtvrtek večer vystoupil v televizní debatě na stanici Sky News. Jedním z hlavních témat byla uprchlická krize a nedávná nelichotivá statistika, podle které čistá migrace do Británie - tedy rozdíl mezi počtem nově příchozích a odchozích cizinců - se loni oproti roku 2014 zvýšila o 20 tisíc na 333 tisíc lidí. Cameron přitom v roce 2010 slíbil, že sníží čistou migraci do Británie na 100 tisíc lidí ročně.

Britská volba

Moderátor večera Faisal Islam na Camerona zaútočil a prohlásil, že premiér nikdy nemůže splnit své závazky z roku 2010, pokud Británie bude členem EU, píše server BBC. „S tím nesouhlasím. Myslím si, že udržení migrace v mnou slíbené míře je pro Británii tou správnou výzvou,“ opáčil Cameron. Dodal, že problematiku imigrace může Británie vyřešit i při svém setrvání v EU.

Podle britského premiéra si lidé musí klást otázky o tom, jaká jsou dobrá a špatná řešení při regulaci migrace. On sám za dobrý způsob považuje například legislativu, podle které by žadatel o azyl nedostával podporu v nezaměstnanosti a pokud by si do půl roku po příjezdu do země nenašel práci, nedostal by povolení k pobytu.

Cameron také uvedl, že přistěhovalci by měli mít až po čtyřech letech od příjezdu do Británie nárok na všechny sociální výhody.

Nástup neoblomné studentky

Relativně poklidný tón debaty se změnil ve chvíli, kdy se do ní zapojilo publikum. Největší pozornost na sebe upoutala studentka anglické literatury Soraya Bouazzaouiová, píše server The Guardian. Ta mimo jiné uvedla, že by ráda hlasovala pro setrvání Británie v EU, ale kampaň za setrvání podle ní nestaví na ničem jiném než na šíření poplašných zpráv.

Bouazzaouiová se Camerona nejprve zeptala na problematiku vztahů EU a Turecka. Premiér začal ze široka a před komentováním vztahů s Tureckem chtěl jmenovat „pozitivní věci v případě setrvání v EU“. Bouazzaouiová ho však přerušila a dodala: „Nechte mě domluvit, protože jak jsme všichni viděli, přerušil jste tady už hodně lidí. Já moc dobře poznám žvanění, když ho vidím.“

Studentka posléze prohlásila, že Cameron neodpověděl na její otázku. Podle svých slov nechápe, jak chce premiér přesvědčit veřejnost, že je v bezpečí před extremismem a Británie při tom zároveň jedná o vstupu do EU se státy, jako je Turecko.

„Nejsme svědky žádných náznaků, že by se mělo Turecko v brzké době připojit k EU. Musí splnit pětatřicet přístupových podmínek, zatím splnili jedinou. Pokud to tak půjde dál, k EU se připojí tak v roce 3000,“ opáčil Cameron.

Po sérii dalších otázek od ostatních diváků přiznal, že z Evropské unie čas od času šílí. „Znamená to, že budu někde jen tak sedět a přemýšlet o tom, že bychom měli vystoupit? To si opravdu myslíme, že skončíme s EU, opustíme jednotný trh a najednou se budeme mít lépe? To rozhodně ne,“ myslí si.

Jistý závěr debaty

I přes velký tlak však Cameron podle serveru Politico první velkou televizní debatu ustál a zakončil ji jako skutečný premiér. V závěrečné řeči vyzval Brity, aby se podívali do očí svých dětí a vnoučat a „neházeli si kostkami o jejich budoucnost“.

Podívejte se na vývoj průzkumů k referendu o vystoupení Británie z EU

Čtvrteční debata se odehrála přesně tři týdny před referendem. Britové budou o budoucnosti své země rozhodovat 23. června. Referendum slíbil uspořádat Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli (více zde). V únoru Cameron dohodl v Bruselu reformu vztahů Británie a EU (více zde). Pro hlasování v referendu se mohou Britové registrovat do 7. června.

Nutno podotknout, že Cameron odmítl společné televizní debaty se svými spolustraníky, kteří se hlásí k táboru zastánců Brexitu. Ministr spravedlnosti Michael Gove tak například už v pátek vystoupí ve své vlastní debatě na televizní stanici Sky News. V následujících týdnech pak budou následovat další debaty. Jedna z nich se přitom 21. června odehraje na stadionu ve Wembley.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue