Odpolední přívalové deště ochromily Prahu a střední Čechy. (31. května 2016)

Odpolední přívalové deště ochromily Prahu a střední Čechy. (31. května 2016) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Prahou se prohnala dvacetiletá bouře, město uklízí následky

  • 6
Úterní bouřka, která zasáhla Prahu, byla výjimečně silná. Zaplavila například Zlíchovský tunel i některé obchody na Smíchově. Bouře ukázala, že město na podobné deště není připraveno. Výše škod zatím nebyla vyčíslena.

Podle meteorologů byla bouřka svojí intenzitou a trváním výjimečná. Je však podle nich nutné s podobnými přívalovými dešti i jejich následky počítat. Přicházet budou častěji.

„Takové množství vody za tak krátkou dobu v Praze dlouho nespadlo. Zažili jsme v historii i silnější bouřky, ale tato bude určitě patřit k těm extrémním,“ říká meteorolog Michal Žák. Podle jeho odhadů nabyla bouřka v některých částech Prahy na síle, s jakou deště přicházejí jednou za dvacet let.

Samotná intenzita bouřky závisí na několika faktorech. Významnou roli hraje hlavně stav atmosféry, tedy kolik je v ní vlhkosti, jaké jsou teploty a jakým způsobem proudí vzduch v různých výškách. Meteorologové proto vzhledem k současným podmínkám varují, že silné deště mohou Prahu zasáhnout i v dalších dnech. Bouřková výstraha platí až do konce tohoto týdne.

Je přitom možné, že zatopené tunely nebo silnice mohou Pražany trápit čím dál častěji. „V souvislosti se změnami klimatu a nárůstem teplot je možné, že bude podobně silných bouřek dlouhodobě více,“ upozorňuje Žák.

Jak se však ukazuje, Praha na ně není dostatečně připravena, a to především kvůli velkému množství betonu a asfaltu a zároveň nedostatku ploch, které dokážou vodu během silných přívalových lijáků zadržet. Na magistrátu se o tomto problému hovoří již déle než rok.

V jedné z minulých verzí Pražských stavebních předpisů byla dokonce pro developery stanovena povinnost, aby stavby navrhovali tak, aby zachycovaly dešťovou vodu a využívaly ji jako užitkovou třeba ke splachování toalet.

„Bylo tam druhotné využití dešťové vody jako stavební povinnosti, kterou měl investor zajistit při výstavbě. Bylo by vhodné v nějaké budoucí novele tento bod do předpisů zařadit. Pokud by takové opatření mělo po Praze více budov, odlehčilo by to kanalizaci a mohlo zmírnit následky,“ uvádí bývalý náměstek Matěj Stropnický (SZ), který měl předpisy v gesci.

Návrh z materiálu zmizel potom, co primátorka Adriana Krnáčová (ANO) Stropnickému předpisy „přebrala“ a předložila ministerstvu pro místní rozvoj starší verzi materiálu bez většiny změn, které zelený exnáměstek prosazoval.

Podívejte se, jak to vypadalo v autobusu projíždějícím při úterní bouřce Nebušicemi směrem do centra Prahy:

Činila se hlavně čerpadla

Kolik škod za sebou úterní bouře zanechala, zatím není jasné. „Přesné údaje ještě nemáme, ale nakonec následky snad nebudou nijak tragické,“ říká mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

V zaplaveném Zlíchovském tunelu, ve kterém museli hasiči odčerpávat vodu a pročišťovat zanesené kanály, totiž například hrozilo, že voda poškodí důležité elektrické kabely. K tomu nakonec nedošlo.

Opravy si vyžádalo jiné místo, které podlehlo silné bouři. V ulici Kroupova v Praze 5 se vlivem prudkého deště propadla vozovka. „Během čtvrtka budeme bourat zbytky poškozené komunikace, aby bylo možné položit nový kryt vozovky. Provoz by měl být obnoven v sobotu ráno,“ doplňuje Lišková.

Potrubí nezvládlo odvést vodu ze střechy obchodního centra

Výši škod zjišťují také v obchodním centru Nový Smíchov, kde voda poničila zboží i elektrické rozvody. Natekla i do garáží, odkud se ji ani během včerejška nepodařilo odčerpat.

„Zatím stále zjišťujeme, proč se to stalo, ale vypadá to, že to mimořádné množství vody nezvládlo potrubí, které odvádí dešťovou vodu ze střechy,“ říká ředitel obchodního centra David Pažitka, který výši škod raději nechce komentovat.

Podle policistů si bouře naštěstí nevyžádala žádně vážnější dopravní nehody. Voda zaplavila také některé výhybky na tramvajových tratích, což zcela zastavilo provoz na několika tramvajových linkách.

Nejvíce bouřka zaměstnala pražské hasiče. Ti museli v úterý vyjíždět k 104 případům, z nichž jednaosmdesát bylo právě kvůli počasí. K zásahům vyrazili hasiči ze všech stanic ve městě a na pomoc jim vyjely i jednotky dobrovolných hasičů.

„Kromě odčerpávání vody, což tvořilo největší část zásahů, jsme likvidovali i popadané stromy, například v Lysolajském údolí nebo v Dejvicích,“ uvádí mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Odčerpávat vodu museli hasiči v podstatě po celém území hlavního města.

,