VIDEO: Značka je hotová za pár minut, na odbyt jde Dej přednost v jízdě

  • 9
Za rok vyrobí kolem dvaceti tisíc dopravních značek, v republice patří mezi špičku. Společnost Výdoz z Kvasic na Kroměřížsku je dodává silničářům, městům a obcím, technickým službám nebo stavbařům. Vyváží i na Slovensko.

Jak vůbec dopravní značky vznikají? Klíčovým materiálem je pozinkovaný plech. Jeho milimetr tenké pláty vozí do Kvasic kamiony po tunách a od dodavatele už jsou nastříhané na předem dané rozměry, které firma dále zpracovává.

Značky se začínají rodit v kovodílně, které dominuje obráběcí CNC stroj. „Je jediný svého druhu v republice,“ zmínil jednatel společnosti Milan Šindelář.

K obsluze stroje pomocí počítače stačí jediný člověk. Poté, co pracovníci do jeho nitra namontují vybranou těžkou kovovou matrici, na které závisí výsledný tvar budoucí značky, může výroba odstartovat.

Matice a podložka stisknou plech ve vodorovné poloze podobně jako svěrák. Jedna z obráběcích hlav vzápětí ořeže přebytečné okraje plechu, druhá z hlavic je pak zalemuje a vytvoří na nich dvojitý ohyb.

Vše trvá jen pár minut.

„Dříve jsme museli pracovat na mechanických lisech, které obsluhovali tři zaměstnanci. Výroba byla výrazně pomalejší a nákladnější,“ řekl Šindelář.

Finální polep na mandlu

Stroj ještě v ohybu značky vytvoří díru na odtékání vody a plech pak putuje pod rameno bodovačky, která do něj zezadu vypálí za praskotu a sršení jisker několik nýtků, které slouží k upevnění C profilů.

Ty jsou důležité pro připojení objímek, kterými bývají značky uchycené ke sloupkům.

Z výroby míří značky dočasně do skladu, případně hned na další z dílen, kde je čeká finální polep na speciálním mandlu.

Pracovník Viktor Komadel nasazuje vytvarovaný plech ve tvaru značky STOP na dřevotřískovou formu a čistí jej hadříkem.

„Plech nesmí být mastný ani jinak špinavý,“ vysvětlil.

Pak k němu pečlivě přikládá fólii a značku zručně posunuje pod váleček, který je hlavní součástí mandlu. Za chvíli je fólie nalepená na svém místě a značka je hotová.

Výjimku tvoří značky nebo dodatkové tabulky, na které je ještě třeba doplnit psaný text, číslice nebo symboly v podobě zvířete, retardéru a podobně.

Sedmiletá záruka

Vytištěné znaky pak už jen stačí nalepit na vyhrazené místo. Na zadní část značky pracovníci doplní štítek s názvem výrobce a datem výroby. „Každá značka má sedmiletou záruční dobu,“ poznamenal Šindelář.

Klasická značka stojí asi 800 korun, větší tabule nebo směrovky jsou dražší.

Nejvíce na odbyt jdou známé trojúhelníky Dej přednost v jízdě, velký zájem je i o kulaté značky Zákaz zastavení a stání nebo modré obdélníky značící místa k parkování.