Jak se bydlí v Česku na stromě. Bez vody a elektřiny, zato ty výhledy

  • 14
Bydlení na stromě zní jako nepohodlné řešení v nouzi. Ale když se kolem stromu postaví bytelný pokojíček, zavání to spíše exotikou. V Česku vzniklo několik takových netradičních obydlí. A lidé si je pronajímají na pár nocí, aby byli přírodě co nejvíc na dosah.

Základem je zdravý a silný strom s hlubokými kořeny, nejlépe dub. Nutný je odborný posudek dendrologa. Stavba začíná tím, že se „stromolezci“ zavěsí v koruně stromu a začnou budovat základ domu, podlahu. Přibližně za měsíc bývá hotovo. Nejmenší domek přijde asi na 350 tisíc.

Plocha domku nebývá velká, kolem 14 m2, ale nechybí suchá toaleta nebo dvoulůžko, standardem je i terasa. Tekoucí vodu ani elektrický proud tu ovšem nečekejte, vodu si musíte pěkně vynést nahoru, třeba po točitých schodech do výšky osm metrů i více. I proto se nepočítá s delším pobytem.

Domy na stromech se většinou staví nedaleko jiných ubytovacích zařízení, takže komu chybí komfort civilizace, může jej najít poblíž. Ve Francii se domy na stromech budují třeba v blízkosti kempů.

Bývalá první královna krásy samostatné České republiky, Eva Kotulánová-Maděryčová se do staveb domků na stromech pustila díky francouzskému know-how společně s kamarádkou Jaroslavou Abrahámovou a založila společnost Tree houses. S podobnými aktivitami už měla zkušenosti, v Pisárkách otevřela před několika lety lanový park se čtyřmi lezeckými trasami pro děti i zkušené sportovce.

Stromových domků v Česku postavila společnost deset, a to třeba i pro Lesy města Brno u Babího Lomu u Lelekovic, další nedaleko Prahy v Chotýšanech. Nabízí i pozemní dřevostavby nebo obydlí na vodě.