VIDEO: Mamut z proutí v životní velikosti jede Českem do muzea kuriozit

  • 1
Nevídaný náklad vyjel ráno ze Lhůty u Plzně do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Je to socha pravěkého mamuta v životní velikosti, kterou za pomoci trubek, drátu a březového proutí vytvořil Jaroslav Šefl.

Mamuta, který je vysoký tři a půl metru, si už ve Lhůtě prohlédlo více než tisíc lidí. Teď se dílo přesunulo do expozice Zlaté české ručičky, kde bude k vidění minimálně do září 2018.

Převoz kolosu zajistila specializovaná firma, s nakládáním na návěs se začalo v sedm hodin ráno. Mamut nebyl během převozu nijak zakrytý. Podle Šefla by bylo náročné jej překrýt plachtou tak, aby byla skutečně vypnutá. A rány od nevypnuté plachty při poryvech větru by podle něj dílu uškodily víc než vítr samotný.

Mamut v pořádku dorazil na Vysočinu, po 14. hodině ho začali pracovníci Muzea rekordů a kuriozit umisťovat do zahradní části expozice. ̈„Jelo se nám dobře. Takové náklady vozíme, specializujeme se na ty nadrozměrné,“ řekl po téměř dvousetkilometrové cestě řidič Martin Kolář.

Může si odškrtnout další pravěké zvíře, které přepravoval. V minulosti už vezl modely brontosaura nebo tyranosaura do dinoparků.

„Mamut vznikal asi tři čtvrtě roku, strávil jsem tím 700 hodin,“ vyčíslil Šefl a dodal, že už je jeho osmou obří sochou zvířete.

Během uplynulých deseti let sedmašedesátiletý muž vymodeloval také losa, pratura (psali jsme zde), býka nebo daňka. Mamut je však se 3,5 metru výšky a téměř 6,5 metru délky ze všech bezkonkurenčně největší.

Předlohou byl Šeflovi obrázek kostry mamuta nalezené na Sibiři. „Kostra je z trubek, tělo jsem vymodeloval pomocí sítě vyrobené z vázacího drátu,“ osvětluje Jaroslav Šefl, původní profesí zemědělec.

Síť je překrytá březovým proutím, které je pro tyto účely ideální. Je měkké a husté. Větvičky jsou utažené opět vázacím drátem. Hotové dílo Šefl naimpregnoval lakem na dřevo.

,