Soud dal napodruhé expolicistovi Kadlecovi podmínku za nehodu v opilosti

  • 64
Obvodní soud pro Prahu 2 napodruhé uznal expolicistu Karla Kadlece vinným za loňskou nehodu v opilosti. Soudce mu udělil za řízení pod vlivem alkoholu osmiměsíční podmínku a zakázal mu na 2,5 roku řídit. Někdejší vysokoškolský pedagog v březnu opilý nedobrzdil na křižovatce v pražských Nuslích, nadýchal 1,5 promile. Soudce to zprvu hodnotil jako přestupek, odvolací soud však případ vrátil.

Případ se týká nehody z loňského března, kdy Kadlec podle obžaloby neubrzdil svůj jeep a narazil do auta, které před ním zastavilo kvůli chodcům na přechodu. Řidičku se snažil přesvědčit, že s ní věc vyřeší bez policie. Když odmítla, chtěl odjet a nacouval do dalšího auta. Přivolaní policisté mu naměřili 1,5 promile alkoholu v dechu, odběr krve Kadlec odmítl (více o první Kadlecově nehodě čtěte zde).

Nyní soudce Jiří Horký uložil Kadlecovi osm měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu dvou let za řízení pod vlivem omamné látky. Zároveň Kadlec nesmí 30 měsíců řídit. Verdikt není pravomocný. Soudce vysvětlil, že původně nebral výsledek dechové zkoušky jako dostatečně průkazný na to, aby určil, že Kadlec měl víc než jedno promile v krvi. Právě to je hranice mezi přestupkem a přečinem, Kadlec se proto podle něj dopustil jen přestupku.

S tím tehdy nesouhlasil státní zástupce. Městský soud v Praze mu dal za pravdu a případ vrátil k novému projednání (více o rozhodnutí soudu zde).

Horký byl verdiktem soudu vyšší instance, tedy tvrzením, že tři opakující se dechové zkoušky jsou dostatečně průkazné, vázán. Kadlecovi navíc nepomohla ani další nehoda, kdy v dubnu v opilosti zdemoloval 29 aut. „Domníval jsem se, že to byl ojedinělý přestupek. Pan obžalovaný mě přesvědčil, že jsem se mýlil,“ uvedl Horký při odůvodnění verdiktu.

Kadlec při příchodu vyslovil omluvu za nabourané vozy a uvedl, že chce škodu nahradit. Po rozsudku litoval, že ho před vyhozením od policie nevyslechl ministr vnitra Milan Chovanec. „Není náhoda, že jsme ze stejného útvaru hned tři, kteří se dostali do podobných problémů,“ uvedl. Více to ale s ohledem na probíhající vyšetřování nechtěl komentovat.

Podívejte se na nehodu z loňského března, kvůli níž je Kadlec u soudu:

10. března 2015

Původní rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2 v Kadlecově případu fakticky nastavovalo nebezpečný precedent a poskytovalo neukázněným řidičům návod, jak se vyhnout trestu za řízení v opilosti. Dechová zkouška, kterou policisté provádějí na místě, je totiž považována za orientační a bez dalších důkazů u soudu její výsledky neobstojí (více o dechové zkoušce zde).

Fotogalerie

Obecně se přitom považuje za hranici mezi přestupkem a trestným činem hodnota jednoho promile. Konečné slovo má však v mnoha případech až soud, který ji může po zhodnocení celého případu libovolně posunout oběma směry. Jako přestupek tedy může posoudit i vyšší hladinu alkoholu než jedno promile, stejně jako může považovat nižší hodnotu za trestný čin.

Soud s bývalým policejním důstojníkem za březnovou nehodu byl mnohokrát odročen pro nepřítomnost obžalovaného. Naposledy když měl být Kadlec u líčení, demoloval svým jeepem zaparkovaná auta na pražských Vinohradech, čímž si vysloužil obvinění za nabourání 29 aut se škodu přes dva miliony (více o případu demolice aut čtěte zde).

Podle dosavadních výsledků vyšetřování před jízdou kombinoval alkohol s dosud nezjištěnými léky. Hrozí mu až tři roky vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Po tomto incidentu jej ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) propustil ze služebního poměru.

Kadlec se později skrze média za nehodu omluvil. „Dovoluji si touto cestou vyslovit svou nejhlubší omluvu. Nebudu se vyhýbat odpovědnosti a udělám vše, co je v mých silách, abych vzniklé škody uhradil,“ uvedl bývalý lektor Policejní akademie (více o Kadlecově omluvě čtěte zde).

Podívejte se, jak vypadaly Vinohrady po Kadlecově jízdě:

12. dubna 2016

,

Video