LeBron James z Clevelandu řádí pod košem Toronta. | foto: AP

Cleveland v šestém zápase zlomil odpor Toronta a je ve finále NBA

• 31
LeBron James a spol. si v NBA po roce opět zahrají o titul. Basketbalisté Clevelandu vyhráli na palubovce Toronta 113:87, sérii vyhráli 4:2 na zápasy a postoupili do finále. V něm se utkají s úspěšnějším z dvojice Golden State a Oklahoma City.

Clevelandský lídr James bude bojovat o titul v součtu s předchozím úspěšným angažmá v Miami už šestým rokem v řadě, což se v NBA nepovedlo žádnému hráči 50 let. Stejnou bilanci má i jeho spoluhráč James Jones, ten však patří mezi nejméně vytížené postavy týmu.

Miami dovedl James k trofeji dvakrát, Cleveland na korunovaci basketbalových šampionů stále čeká. A to už 52 let. „Naše město i fanoušci si to zaslouží, ale ještě není co slavit,“ řekl jedenatřicetiletý James, jenž se v tomto týdnu už podesáté v kariéře dostal do ideální pětky ligové sezony.

V pátečním šestém zápase o titul mistra Východní konference nastřílel 33 bodů a přidal 11 doskoků, Kyrie Irving k postupu přispěl 30 body a Kevin Love 20 body a dvanácti doskoky. Cleveland si pomohl sedmnácti trojkami a vůbec poprvé v sezoně dobyl domácí tvrz Raptors.

Povedlo se mu to na pátý pokus.

Finálovým soupeřem Cavaliers bude buď obhájce trofeje Golden State, nebo hráči Oklahoma City, kteří vedou v sérii překvapivě 3:2 na zápasy.

Oproti loňsku panuje před vrcholem sezony v Clevelandu větší optimismus, protože tentokrát jsou zdravé všechny opory. Loni Jamesovi chyběli zranění Irving a Love. „Hrozně moc si to užíváme. Jsme zpátky tam, kde jsme celou sezonu chtěli být,“ radoval se Love.

Hosté první čtvrtinu vyhráli o šest bodů, v poločase vedli o 14 a před koncem třetí čtvrtky už o 21, než přišel poslední nápor Toronta. Nedostalo se však blíže než na rozdíl deseti bodů a pak James odstartoval šesti body šňůru 14:3, která definitivně odrazila snahu Raptors.

Pět nejhezčích akcí zápasu

Domácím nestačilo ani 35 bodů Kyle Lowryho a dvacet DeMara DeRozana, přesto Toronto dosáhlo největšího úspěchu v klubové historii. Cavaliers jsou ve finále potřetí, loni prohráli s Golden State a před devíti lety se San Antoniem.