Německo-americký podnikatel Peter Thiel je spoluzakladatelem PayPal nebo prvním investorem Facebooku. | foto: Profimedia.cz

Pomstychtivý Monte Christo. Spoluzakladatel PayPalu bojuje s novináři

  • 8
Americký miliardář německého původu Peter Thiel má mnoho tváří - zdatný finančník, výborný šachista, kritik klasických peněz, křesťan, filosof, filantrop... A v poslední době také mediální štváč.

Spoluzakladatel platebního systému PayPal a vůbec první investor do Facebooku si vysloužil novou přezdívku. Pro zakladatele internetové mediální společnosti Gawker Media Nicka Dentona je Peter Thiel také pomstychtivý hrabě Monte Christo.

Oba muži si poslední dobou nemohou přijít na jméno. Thiel, finančník s odhadovaným majetkem téměř tři miliardy dolarů (72 miliard Kč), který patří k desítkám nejbohatších Američanů, letos v květnu v rozhovoru pro list The New York Times prozradil, že v minulosti vložil 10 milionů dolarů do soudních sporů proti mediální společnosti Gawker Media. Nešlo sice o případy jeho osobních žalob, ale přesto se nevyhne podezření, že má na této štvanici bytostný zájem.

Finančník, který v roli filantropa podporoval také výzkum umělé inteligence, své tažení proti mediálnímu domu označil za jeden ze svých největších filantropických skutků. Gawker podle něj „bezdůvodně ničil životy mnoha lidí“.

Thiel proti Gawkeru

Finančník médium nikdy nešetřil:
“Gawker je průkopníkem jedinečného a nesmírně škodlivého způsobu, jak přitáhnout pozornost šikanováním lidí, ačkoliv to nemá žádnou souvislost s veřejným zájmem,“ řekl.

O něm samotném v roce 2007 společnost publikovala článek, že je gay. Ačkoliv se o své sexuální orientaci Thiel nezdráhá veřejně mluvit, rád od té doby připomíná, kde jsou hranice slušné žurnalistiky. Útoky navíc Gawker vedl i proti dalším lidem, které Thiel označil za své přátele.

Největší pozornost si spoluzakladatel PayPalu utrhl tím, že zadotoval žalobu Terryho Bollea, legendy amerického wrestlingu a herce reality show, známého pod pseudonymem Hulk Hogan. Gawker totiž v minulosti zveřejnil důkazy o Hoganově milostném románu s vdanou ženou. Při nakonec vyhrál, soud mu letos v březnu přiklepl odškodnění 140 milionů dolarů, která může být pro Gawker likvidační pokutou.

„Peníze nemají budoucnost“

Tak je Thiel vnímán v kontextu posledních týdnů a měsíců. Jeho život a kariéra je ale mnohem pestřejší. Osmačtyřicetiletý podnikatel, který v roce 2004 jako první investor nakoupil 10procentní podíl ve Facebooku, měl mnoho aktivit a rolí. S Elonem Muskem, průkopníkem elektromobilů, spoluzakládal platební systém PayPal. V té době prorocky tvrdil, že klasické peníze nemají budoucnost.

„Papírové peníze jsou starobylým nástrojem a nevyhovujícím způsobem platby. Mohou vám dojít. Opotřebují se. Mohou se ztratit nebo být ukradeny,“ věřil. Přesto spoluzakladatel PayPalu po čtyřech letech od jeho vzniku v roce 2002 neodolal a firmu prodal společnosti eBay za 1,5 miliardy dolarů.

Po svém angažmá v PayPalu se Thiel vrhl do spekulativních obchodů. Jako zakladatel a prezident hedgeového fondu Clarium Capital v roce 2003 zariskoval a vydělal velké peníze sázkou na oslabení amerického dolaru. Pozdější finanční krizi však výtečný šachista čelit nedokázal. Krize od roku 2008 během několika let vysála téměř všechna aktiva fondu. Z osmi miliard dolarů zbývalo v roce 2011 jen 350 milionů. Fond utrpěl sérií nevýhodných transakcí.

Thiel, který je členem Liberální strany a podporovatelem republikánských kandidátů na prezidenta, také spolu s dalšími partnery spravuje fond rizikového kapitálu Founders Fund. Ten investuje prostředky do začínajících firem. Podíly má například ve společnosti Airbnb, která je alternativou komerčních ubytovacích služeb typu hotelů, ve firmě Lyft, která v USA zprostředkovává spolujízdy, a v mnoha dalších firmách.


Elektromobil