Lidé se sešli před Klinikou (20. květen 2016)

Lidé se sešli před Klinikou (20. květen 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Policie znovu hledala bombu na Klinice. Praha o budovu projevila zájem

  • 272
Pražská policie v pátek odpoledne opět zasahovala v sociálním centru Klinika. Důvodem byla anonymní hrozba. V pátek se kvůli Klinice rovněž setkal pražský radní pro majetek se zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Magistrát tak oficiálně projevil zájem objekt získat, podle úřadu to však není aktuálně možné.

„Obdrželi jsme e-mailovou výhrůžku, charakterem je však ta výhrůžka jiná než ty předchozí. V tuto chvíli jsme na místě a snažíme se spojit s jednatelkou. Jaký bude další postup, zatím nemám informaci,“ řekla po sedmnáct hodině iDNES.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Policisté nakonec budovu prohledali. “Výsledek byl negativní,“ řekla Zoulová s tím, že okolo osmnácté hodiny budovu opustili. Tentokrát se s aktivisty dohodli a nikdo nebyl zadržen.

O další výhrůžce v řadě informovali sami aktivisté na svém profilu na Facebooku. „Na Kliniku znovu nahlášena bomba. Státní policie slibuje, že objekt tentokrát předá do našich rukou. Přesto nás pro jistotu přijeďte podpořit, kdo můžete,“ uvedli.

Klinika zahájila činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší plicní polikliniky obsadili aktivisté a bez povolení v ní provozovali sociální centrum (psali jsme zde). O dva měsíce později budovu získali k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili (více čtěte zde).

Začátkem letošního března Klinice vypršela smlouva, kterou úřad neprodloužil. Squateři v budově dál působili až do minulého pátku. Policie budovu vyklidila kvůli anonymu, který v ní nahlásil bombu (o zásahu zde). Aktivisté se do objektu vrátili i po úterním policejním zásahu (o druhém zásahu policie zde).

Klinika je pro stát „trvale potřebná“ a není k mání

V pátek ještě před novou výhrůžkou se kvůli budově Kliniky sešel pražský radní pro majetek Karel Grabein Procházka se zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který budovu v Jeseniově ulici vlastní. Sociální centrum však podle úřadu není nyní k mání a Praha by měla šanci objekt získat jen v případě, že by se změnil její status.

Návštěvu radního vnímá ÚZSVM jako oficiální zájem magistrátu o Kliniku. „Nicméně v současnosti je ta budova pro stát trvale potřebná, to znamená, že v současnosti s ní není možné nijak nakládat,“ řekl mluvčí úřadu Radek Ležatka.

O změně statusu budovy může rozhodnout jedině vládní dislokační komise, která se sejde 1. června. I kdyby tak učinila, nejdříve Kliniku musí nabídnout dalším složkám státu. Zájem o objekt vyjádřila v minulosti Generální inspekce bezpečnostních sborů a nedávno také prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí Úřad práce.

Pokud by přibližně do patnácti dnů nikdo o budovu neprojevil zájem, přišli by na řadu komerční zájemci, nebo pražský magistrát. Ten projevil zájem získat Kliniku už před časem. Byl to totiž jeden z pěti bodů, kterými Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) podmínila obnovení koalice na magistrátu. Město by připravilo rekonstrukci objektu a poté by jej nabídlo neziskovým organizacím (více o plánech čtěte zde).

Magistrát původně uvažoval, že by do rekonstrukce nechal v Klinice aktivisty, Procházka to však po páteční schůzce přehodnotil. „Nemohli bychom si v žádném případě dovolit jiný postup, než jaký má nyní ÚZSVM, protože mimo právních problémů by tam mohlo dojít i k ohrožení bezpečnosti. Mohly by být ohroženy lidské životy,“ uvedl.

ÚZSVM podal kvůli opětovnému obsazení budovy trestní oznámení a obrátil se i na soud. Úřad podle Ležatky udělá vše proto, aby byla budova vyklizena. Připomněl, že v rámci soudní žaloby bylo vydáno předběžné opatření k ukončení činnosti centra, které je vymahatelné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue