Kevin Durant z Oklahomy (v modrém) hází na koš v duelu proti Golden State. | foto: AP

Golden State odvrátilo konec sezony, v sérii s Oklahoma City snížilo

• 69
Obhájci titulu v NBA Golden State Warriors v pátém finále Západní konference přehráli basketbalisty z Oklahoma City 120:111 a odvrátili hrozbu vyřazení z play-off. Suverénní vítězové základní části ligy snížili stav série na 2:3 a vynutili si sobotní pokračování. Stephen Curry ke čtvrteční výhře pomohl 31 body, hostům nestačilo 40 bodů Kevina Duranta.

Pouze devět týmů v historii NBA dokázalo otočit sérii ze stavu 1:3, Warriors věří, že budou desátým celkem.

První krok v cestě za obratem jim vyšel s jediným zádrhelem: v polovině třetí čtvrtiny se Oklahoma City po trojce Russella Westbrooka dostalo poprvé v utkání do vedení 68:67. Před poslední částí však už zase vedli Warriors a mírný náskok si pohlídali díky 39 bodům v závěrečné dvanáctiminutovce.

„Líbila se mi naše touha, naše bojovnost. V posledních dvou zápasech nás soupeř ztrapnil, ale dnes jsem věděl, jak dokážeme hrát. Jsme tým šampionů,“ pochvaloval si trenér Golden State Steve Kerr.

Oklahoma City tentokrát nestačil příděl svých největších hvězd. Durant si připsal 40 bodů, ale proměnil jen dvanáct z 31 pokusů z pole. Westbrook se dostal na 31 bodů se střelbou 11/28.

Domácí vedli Curry s 31 body a Klay Thompson s 27 body. Oba sice také stříleli s úspěšností pod 50 procent, ale měli větší podporu spoluhráčů. Svůj střelecký rekord v play off si na 15 bodů vylepšil australský pivot Andrew Bogut, náhradník Mareesse Speights přidal o bod méně, přestože hrál jen necelých devět minut.

Pět nejhezčích akcí zápasu

Warriors se dokázali vyrovnat houževnatému soupeři i v boji pod košem, statistici napočítali oběma týmům po 45 doskocích. „Nepřehráli nás, nepracovali tvrději než my. Dnes to byl prostě souboj těžkých vah,“ řekl Durant, jehož tým bude mít v sobotním šestém utkání výhodu domácího prostředí.