Přisprostlé vtipy a nechuť k daním. I taková je slavná zpěvačka Adele

  • 19
Británie zřejmě nemá populárnější a úspěšnější zpěvačku než Adele. Její životní příběh líčí a triumf, který zjevně nezná hranic, se snaží rozklíčovat kniha Adele s podtitulem Holka odvedle, která dobyla svět.

Autor knihy, britský novinář Chas Newkey-Burden, má na svém kontě neautorizované biografie Simona Cowella či Justina Biebera, napsal knihy o Amy Winehouse, šéfkuchaři Hestonu Blumenthalovi či Stephenii Meyerové a pro různá periodika zpovídal Rickyho Gervaise nebo fotbalisty Davida Beckhama a Alana Shearera.

Obálka knihy Adele. Holka odvedle, která dobyla svět

Dá se tedy říct, že se ve světě slavných umí pohybovat. K tématu Adele se vrátil po pěti letech, jednu biografii velepopulární zpěvačky napsal už v roce 2011. Nyní sleduje životní příběh Adele od jejího narození až po loňský listopad, kdy triumfovala deskou nazvanou 25.

Dvě tváře

Newkey-Burden operuje s termínem „nepravděpodobná celebrita“. Protože, upřímně, kdo by do této korpulentní mladé dámy řekl, že se stane miláčkem milionů po celém světě. Jenže Adele disponuje dvěma vlastnostmi, které ji k hvězdné kariéře předurčují. O výtečném hlasu netřeba pochybovat, ale pak je tu i jistá bezprostřednost, až prostořekost „holky od vedle“. A na koncertech dovede být i přisprostlá: „Jak se říká blondýně, která stojí na hlavě? Bruneta, který táhne z pusy.“ A možná i tohle berou její fanoušci v době, jíž vládne všudypřítomná hyperkorektnost, jako sympatické osvěžení.

Newkey-Burden připomíná Adelino rozbouřené rodinné zázemí – její matka otěhotněla v osmnácti, otec rodinu záhy opustil, ale velkou péči dostala paradoxně od dědečka z otcovy strany. „Byl pro mě něco jako bůh,“ připouští zpěvačka a její životopisec připomíná, že podobně intenzivní vztah s prarodičem, babičkou Cynthií, měla i Amy Winehouse a její smrt pravděpodobně vedla i k postupnému zpěvaččině pádu.

Nechybí zmínka o Adelině hudebním základu – od Jeffa Buckleyho a The Cure, jež poslouchala její matka Penny, přes Destiny’s Child či Lauryn Hillovou, které si záhy sama objevila, až po Spice Girls, jimž propadla jako vášnivá fanynka. Stejně jako o zpěvaččině studiu na umělecké škole BRIT, která ji formovala.

Mimo jiné autor připomíná, že Adele má dvě tváře – vedle srdcervoucího žalu, který vkládá do své hudby, je ve skutečnosti šťastná, spokojená a ráda a často se směje. „Lidé, kteří ji poznali, zdaleka nemluví o skleslé lítostivé duši, naopak si často všimnou, že se směje víc než všichni ostatní. Proto je přitažlivá,“ píše Newkey-Burden.

To si děláte srandu?

Ve své předchozí knize Adele opustil v roce 2011, kdy vydala desku 21 s megahitem Rolling in the Deep a byla na naprostém vrcholu. Nyní si všímá i toho, že se zpěvačka z pozice hvězdy neváhala obořit i na vládu, konkrétně kvůli daním. „Je to hnus, že musím platit padesát procent. Využívám sice státní zdravotní pojištění, ale veřejnou dopravou už jezdit nemůžu. Vlaky furt mají zpoždění, většina státních škol je k ničemu a já vám mám dát asi tak čtyři miliony liber – to si děláte srandu?“ prohlásila tehdy rezolutně, čímž vyvolala i pochvalný komentář Institutu Adama Smithe, tedy instituce, jež by se normálně „nějakou zpěvačkou“ zcela jistě nezabývala. I takový dopad britská hvězda má.

Kniha se pokouší podat komplexní obraz současné hudební ikony, na dosud nepokryté události od roku 2012 do současnosti tedy zbývá jen asi posledních dvacet stran, což je docela málo. Přinejmenším pro fanoušky, kteří bezpochyby četli předchozí knihu od Newkeyho-Burdena. Holka odvedle je tedy čtení určené spíše pro ty, jimž fenomén Adele dosud trochu unikal. O zpěvačce, jež je hodně talentovaná, hodně hubatá a přitom hodně „jako my“, se dozvědí dost na to, aby si ji mohli zamilovat.