Kevin Love (vlevo) z Clevelandu se snaží prosadit přes bránícího Luise Scolu z Toronta. | foto: AP

Cleveland deklasoval Toronto a je krok od postupu do finále NBA

• 10
Basketbalisty Clevelandu dělí jediná výhra od triumfu ve Východní konferenci a od postupu do velkého finále NBA. V šestém duelu série s Torontem jasně dominovali a po výhře 116:78 se ujali vedení 3:2 na zápasy. Šestý zápas se hraje v pátek na kanadské půdě.

Cavaliers se v obou předchozích zápasech v Torontu trápili, po dvou porážkách ale chtěli před bouřlivou domácí kulisou ukázat sílu. Ve své hale vyhráli v letošním play-off všech dosavadních šest zápasů a po skvělém nástupu dokázali neporazitelnost uhájit.

Nejvíce se v úvodu dařilo Kevinu Loveovi, který po dvou nevydařených výkonech tentokrát střílel výborně a na pětadvacet bodů spotřeboval pouze deset pokusů z pole. V poločase byl už na 19 bodech, když ani jednou neminul.

Sekundovali mu LeBron James s Kyriem Irvingem, kteří dali po 23 bodech.

V závěru první čtvrtiny už Cleveland vedl o 18 bodů. Ve druhé čtvrtině náskok narostl už na 34 bodů a v druhém poločase, kdy rozdíl činil až 43 bodů, už nebylo o co hrát.

Hvězdné duo Raptors DeMar DeRozan, Kyle Lowry, které v minulém utkání nastřílelo 67 bodů, udrželi domácí na 14 respektive 13 bodech.

Love v posledních dvou zápasech nenastoupil v poslední čtvrtině kvůli špatným výkonům, tentokrát se se svými zdravotními potížemi popral výborně a mohl se svými hvězdnými spoluhráči v závěru v klidu odpočívat.

„Měli bychom být schopni přenést tenhle výkon do pátečního zápasu. Budeme hrát před bláznivým publikem, takže musíme být klidní, soustředění a silní,“ řekl LeBron James po utkání.

Pět nejhezčích akcí zápasu

„Nakopali nám zadek, toť vše. Doma jsou úplně jiným týmem. Měli jsme šanci tady dokázat něco mimořádného, ale nedokázali jsme to. Chtěli to víc a vzali si to,“ řekl novinářům trenér Toronta Dwane Casey, jehož svěřenci se v této sezoně v Clevelandu nedokázali ani jednou prosadit. Toronto tu prohrálo všechny tři předchozí zápasy drtivým rozdílem 72 bodů v celkovém skóre.

Play-off basketbalové NBA

Finále Východní konference - 5. zápas:
Cleveland - Toronto 116:78
Nejvíce bodů: Love 25, James 23, Irving 23 - DeRozan 14, Lowry 13, Valančiunas 9. Stav série 3:2.