San Jose je prvním finalistou Stanley Cupu, Hertl si připsal asistenci

• 36
Na rozdíl od hokejistů Tampy Bay, San Jose dokázalo v šestém duelu finále Západní konference play-off NHL proměnit postupový mečbol a zajistilo si tak účast ve finále Stanley Cupu. U rozhodující výhry 5:2 nad St. Louis si jednu asistenci připsal i český útočník Tomáš Hertl. Postup 4:2 na zápasy slaví i obránce Roman Polák.

V 25leté klubové historii San Jose zažívá premiérovou účast ve velkém finále play-off NHL. Sen veteránů Joea Thorntona s Patrickem Marleauem však ještě není u konce, vrcholem jejich kariéry by bylo poprvé pozvednout stříbrný pohár.

O jejich soupeři rozhodne až sedmý zápas finále Východní konference, který bude ve čtvrtek hostit Pittsburgh. Stalo se tak poté, co Tampa Bay nevyužila mečbol v šestém klání na domácím ledě. Přesně ve stejné situaci byli ve středu i Sharks, se St. Louis si však poradili výsledkem 5:2 a postoupili tak za stavu 4:2 na zápasy.

Skóre utkání se poprvé měnilo už ve 4. minutě. Nabuzené domácí poslal do vedení produktivní Joe Pavelski po rychlém výpadu zpoza brány. Asistence putovaly na konto Thorntona a Tomáše Hertla. Na další gólovou akci se pak čekalo do 26. minuty, kdy pro San Jose pojišťoval výsledek Joel Ward. Prosadil se tečí střely od modré v podání Brenta Burnse.

St. Louis s nepříznivým vývojem bojovalo, gólman Martin Jones však stále odolával. Na rostoucí tlak Blues zareagoval v polovině zápasu i domácí kouč Peter DeBoer, jenž si za dvoubrankového vedení vyžádal oddechový čas.

Potřetí se skóre měnilo až v úvodu divokého třetího dějství. Na 3:0 pro Sharks zvyšoval svou druhou trefou večera Joel Ward. Domácí udrželi puk v útočném pásmu a Logan Couture křižným pasem našel u vzdálenější tyče číhajícího Warda. V 49. minutě se navíc po skvělé kombinaci střelou z mezikruží prosadil Joonas Donskoi a za stavu 4:0 se zdálo být rozhodnuto.

S výsledkem ovšem nesouhlasil hostující probuzený kanonýr Vladimir Tarasenko, jenž svými prvními dvěma zásahy v sérii z 52. a 57. minuty stav ještě zdramatizoval. V samotném závěru Blues hráli s šesti hráči v poli bez gólmana, z dané situace ale vyústil již jen pátý gól San Jose v podání Logana Coutura.

Mladík Dmitrij Jaškin (7:31, -1) se tak s play-off loučí, na premiérovou účast ve finále Stanley Cupu se naopak těší Tomáš Hertl (15:04, +1, 1 střela, 0+1) a Roman Polák (13:36, -1, 2 střely).

Vítězové play-off Západní konference převzali trofej Clarence Campbell Bowl, kapitán Joe Pavelski se jí však dle pověry nedotkl. Nechtěl tak přinést San Jose smůlu pro závěrečné finále.

Výsledek semifinále play-off NHL

Finále Západní konference - 6. zápas:
San Jose - St. Louis 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)
26. a 44. J. Ward, 4. Pavelski (Hertl), 49. Donskoi, 60. Couture - 52. a 57. Tarasenko. Střely na branku: 27:26. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. J. Ward, 2. Marleau, 3. Couture (všichni San Jose). Konečný stav série: 4:2.