Požár nelegální skládky odpadu u Českých Budějovic likvidovalo 13 jednotek...

Požár nelegální skládky odpadu u Českých Budějovic likvidovalo 13 jednotek hasičů (11. srpna 2015). | foto: Roman Šperňák, 5plus2.cz

Po deseti letech se blíží konec skládky v Hůrách, která loni hořela

  • 0
Hory odpadků v sousedství budoucí dálnice D3 do několika měsíců zmizí a pod nimi se uvolní zablokované pozemky. Takový je optimistický scénář likvidace černé skládky poblíž obce Hůry u Českých Budějovic. Výběrová komise vybrala z pěti firem jednu, která smetiště do konce roku odveze a pozemky vyčistí.

„Jsme pochopitelně rádi. Ale z mého pohledu vše skončí úspěchem, až od nás odjede poslední náklaďák s odpadky. Doufám, že se proti výběru zhotovitele zakázky nikdo neodvolá, a nezabrzdí tím celý projekt,“ říká s obavami starosta Hůr Jiří Borovka, který byl zároveň členem výběrové komise.

Proti až osmimetrovému valu starých koberců, papíru, plastů a pneumatik o celkovém objemu šest tisíc tun zahájili Hůrečtí tažení před rokem. Skládku tehdy zachvátil požár a jeho kouř se šířil i nad Budějovice.

Podporu našli u Jihočeského kraje. Radním se podařilo dosáhnout na dotaci od Státního fondu životního prostředí. Dotování nákladů ve výši zhruba 10 milionů je ale podmíněné, že pětinu částky zaplatí žadatel o dotaci. O doplatek se podělily obec a kraj.

„Stálo nás to hodně úsilí. Naši předchůdci v zastupitelstvu jen čekali, kdo jim se skládkou pomůže. Museli jsme nejdřív vypracovat studii k projektu, jak bude vypadat likvidace. Navíc to pro nás znamená milionovou spoluúčast, což je pětina našeho ročního rozpočtu. Jsme vlastně potrestaní za to, že tu někdo podnikal s odpadem,“ popisuje Borovka.

Podle vedoucí oddělení odpadů krajského úřadu Hany Pacákové musí ještě vybranou firmu schválit rada kraje. Právní moci nabude výběrové řízení až po patnácti dnech.

Firma vozila odpad z Německa

Černou skládku opustila v roce 2007 dnes už zaniklá firma Profiakont. Odpad vozila hlavně z Německa a chtěla s ním po roztřídění obchodovat. Nejhorší časy zažila skládka loni v srpnu, kdy začala hořet. Požár krotilo 13 jednotek hasičů. Podle odborníků byl založený úmyslně, policie viníky nenašla. Smetiště leží na obecních, zčásti i soukromých a armádních pozemcích.

Černá skládka v Hůrách není jediné místo v kraji, kde leží nebezpečný odpad navezený už neexistujícími firmami. Jedovaté látky trápí obec Lhenice na Prachaticku nebo Milevsko na Písecku.

U Lhenic leží v bývalém zemědělském areálu tisíce tun toxických látek, hlavně pesticidů a herbicidů. Milevsko je zase postižené bývalou obalovnou živičných směsí. Zatímco u Lhenic je sanace odhadována na 50 až 70 milionů korun a za 15 let se nenašlo řešení, jak ji odstranit, obalovnu u Milevska už sanuje státní podnik Diamo. Projekt vyjde na stovky milionů korun.

„Názor vlády byl dříve, že podobné zátěže mají likvidovat soukromé firmy s akreditací. Rychleji to ale udělá stát, což se ukazuje třeba v Milevsku, kde už práce běží,“ míní Hana Pacáková z krajského úřadu.