Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství...

Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství Anežského kláštera u Dvořákova nábřeží. Na veřejnost pronikla i v tomto barevném provedení, na jehož základě budova získala přezdívku „maršmeloun“. Dle autora dům tyto výraznější barvy ve skutečnosti nikdy mít neměl. | foto: www.stavimedum.cz

Praha představuje tři projekty architekta Fránka včetně maršmelounu

  • 18
Výstava s názvem Míra a měřítko představuje v pražské Galerii Jaroslava Fragnera tři projekty architekta Zdeňka Fránka. Všechny se výrazným způsobem dotýkají veřejného prostoru. Nejvíc ale bytový dům Face House, kterému veřejnost začala říkat maršmeloun.

Prvním ze tří profilových projektů, které architekt Zdeněk Fránek pro Galerii Jaroslava Fragnera vybral, je téměř šedesátimetrová rozhledna Skywalk v areálu Dolní Morava.

Odvážné hmotové řešení a sofistikovaná konstrukce zaujaly nejen domácí, ale i zahraniční odborníky. Mimo jiné i díky neotřelému uchopení míry a měřítka v místě vzniku viz článek Stezka v oblacích je unikátní dřevostavba, která připomíná let motýla.

7. prosince 2015

„Každoročně připravíme několik výstav, které si všímají často křehkého vztahu mezi architekty a uživateli. Snažíme se dotýkat i palčivých témat, které souvisejí s estetikou nebo přijímáním na svou dobu odvážných staveb. U Zdeňka Fránka je právě toto klíčové. Záměrně se pohybuje na hraně. Nejde ani tak o provokaci jako spíše o zjišťování, kde se nachází míra tolerance, představivosti a empatie veřejnosti,“ vysvětluje Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera.

Druhým Fránkovým projektem, který galerie představuje, je energeticky pasivní technologické centrum Liko Noe, které vyrostlo ve Slavkově. Pokrokové technologie a celková konstrukce objektu ukazují, kam by se mohla či měla ubírat architektura a stavitelství v budoucnosti viz článek Sen kancelářské myši. Ve Slavkově vyrostlo pracoviště na vodní ploše.

Třetím projektem je studie bytového domu Face House v Praze. Kontroverzní šestipatrová bytovka přezdívaná „maršmeloun“ má vyrůst vedle Anežského kláštera na Starém Městě v Praze v památkové rezervaci.

Stavba vyvolala u veřejnosti bouřlivé reakce. Kvůli ní by totiž mimo jiné musela padnout zeď kláštera. Zastánci projektu ale tvrdí, že chtějí centrum metropole obohatit o kvalitní architekturu. O stavbě jedná investor již 17 let.

Původní podobu projektu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili.

Památková inspekce ale loni v listopadu zrušila závazná stanoviska pražských památkářů z let 2012 a 2014. Investor podal 4. prosince 2015 rozklad a žádal s odvoláním na to, že rozhodnutí nenabylo právní moci a účinku, aby ministr rozhodnutí památkové inspekce zrušil viz článek Investor „maršmelounu“ žaluje ministerstvo kultury. Kvůli zrušení povolení.

Výstavy potrvá do 24. července 2016.

Zdeněk Fránek

Zdeněk Fránek se narodil roku 1961 v Boskovicích. Po studiích na Fakultě architektury VUT v Brně působil v Útvaru hlavního architekta v Blansku, v roce 1989 založil firmu Fránek Architects. Nyní se věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí. Působí na Fakultě umění a architektury v Liberci, kde je od roku 2012 děkanem.

,